Pamiątkowy witrażPrevious Article
Dlaczego Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście?Next Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Polacy – jesteście mile widziani w NI!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Polacy – jesteście mile widziani w NI!

Z chwilą, gdy artykuł 50. został uruchomiony, w naszej lokalnej społeczności polskiej oraz wśród innych mniejszości pochodzących z Unii Europejskiej, zaistniały obawy i niepewność dotyczące przyszłości w Irlandii Północnej. Czy ja i moja rodzina będziemy mogli pozostać w Irlandii Północnej? Jaki wpływ będzie miał Brexit na moje finanse i emeryturę? Czy wciąż będziemy mogli korzystać z usług i przywilejów w NI?

Jako członek największej partii politycznej w Irlandii Północnej z przyjemnością mam możliwość przekazać Wam – członkom polskiej społeczności, która tak bardzo przyczynia się do struktury Irlandii Północnej – że jesteście tu mile widziani. Dla mnie wszyscy ci, którzy przyjechali tutaj żyć jako część naszej północnoirlandzkiej społeczności, są partnerami w budowaniu lepszej Irlandii Północnej dla obecnych i przyszłych pokoleń tu żyjących.

Rozumiem, że z Brexitem na horyzoncie oraz z wszelkimi alarmującymi nagłówkami w mediach, wielu naszych przyjaciół z kontynentalnej Europy może być zmartwionych. Korzystając z okazji chciałbym zapewnić, że zarówno ja, jak i moi partyjni koledzy w Westminster, Stormoncie i w Brukseli, zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczną przyszłość w NI wszystkim obywatelom Unii Europejskiej. Już zaraz po referendum pierwsza minister Irlandii Północnej wysłała list do premiera UK, w którym wyraziliśmy naszą chęć utrzymania dostępu do europejskiego rynku pracy, zgodnie z wymaganiami północnoirlandzkiej ekonomii.

Wielka Brytania głosowała, aby uniezależnić się od Brukseli, ale żadna z kampanii ani głównych partii politycznych nie ma na celu stawiania kłód pod nogi tym z Was, którzy chcą tu pozostać. Wprost przeciwnie. Zarówno politycy w Londynie jak i w Brukseli pracują nad tym, aby przezwyciężyć wszelkie problemy z tym związane. Wszyscy chcemy takiej ustawy czy porozumienia, które pozwoli Wam i Waszym rodzinom tutaj pozostać. Szanujemy Wasze prawo do życia tutaj, pracy i prowadzenia normalnego codziennego życia w Irlandii Północnej. Jesteście naszymi przyjaciółmi, kolegami i sąsiadami. Pracujecie ciężko, zasilając naszą gospodarkę. Zintegrowaliście się z naszymi społecznościami, tworzycie rodziny i zapuszczacie tu korzenie. Nie powinniście musieć zmagać się z niepewnością i zapewniam, że Wasze prawa zostają takie same jak do tej pory. Nasze lokalne firmy widzą i cenią Wasz wkład w lokalną ekonomię i to często właśnie one wywierają lobby na polityków takich jak ja.

Wielka Brytania głosowała za wyjściem z UE i tak zapewne stanie się w ciągu 2 najbliższych lat. W tym procesie jednak będziemy starać się zachować nasze przyjaźnie z innymi europejskimi krajami i ich obywatelami. Nasza relacja z Polską, naszym wieloletnim sojusznikiem, trwa już wiele lat, zanim jeszcze powstała Unia Europejska. We wschodnim Belfaście, w którym urzęduję, powstał nawet mural upamiętniający polskich lotników, którzy dzielnie walczyli w obronie UK podczas Bitwy o Brytanię w II wojnie światowej – jesteśmy im dłużni na zawsze.

Chciałbym, żebyście wiedzieli, że wszyscy przedstawiciele lokalnej polityki są także Waszymi przedstawicielami. Jeśli potrzebujecie pomocy zarówno w małych, jak i większych sprawach, nie bójcie się do nas zgłosić poprzez nasze biura czy przez internet. Nie zawsze mamy odpowiedź na Wasze problemy, ale z pewnością będziemy w stanie wskazać Wam odpowiedni kierunek.

W mojej pracy spotykam ludzi z różnych grup społecznych. Wielu z nich wyraża swój podziw dla członków mniejszości narodowych w NI. O Waszych zaletach mówią ci, którzy nazywają Was swoimi przyjaciółmi, ceniąc Waszą etykę pracy, entuzjazm i przyjacielski charakter. Oni także martwią się o Wasze prawa do pozostania tutaj na stałe.

Zatem, aby sprawa była jasna, wszyscy jesteśmy po tej samej stronie jeśli chodzi o walkę o Wasze prawa. Wy i cała polska społeczność jesteście cenieni i uważamy Was za ważną część Irlandii Północnej 2017 roku i w przyszłości.

Gavin Robinson
DUP East Belfast MP

*artykuł nie ma na celu przedstawienia politycznych preferencji redakcji ani propagowania konkretnej frakcji politycznej

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…

PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…   0

Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!