Brexit w pytaniach i odpowiedziach, część 2Previous Article
Puszysta ModelkaNext Article
Aktualności
  • Polish Heritage DayW ramach drugiej edycji Polish Heritage Day zorganizowanych zostało 76 wydarzeń w całej Wielkiej Brytanii, które odbywały się w terminie od 5 maja do 4 czerwca. Również w Irlandii Północnej [...]
  • Wieści z PSS Enniskillen – maj 2018S.O.S z Enniskillen Gramatyka, ortografia, nowe literki, słówka, zadania i opracowania to podstawa na sobotnich lekcjach z języka polskiego. Ale zajęcia w Światowy Dzień Ziemi w klasie 1 rozpoczęliśmy piosenką pt. „Ziemia [...]
  • My Way w maju 2018!Wiosna w pełni! Kwiaty! Kolory! Wszystko to, co lubimy najbardziej. Tym razem dzieci wraz z rodzicami próbowały swoich sił we florystyce - z bibuły i papieru powstawały kwiaty. Wszystko ręcznie [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Polish Heritage Day

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Polish Heritage Day

W ramach drugiej edycji Polish Heritage Day zorganizowanych zostało 76 wydarzeń w całej Wielkiej Brytanii, które odbywały się w terminie od 5 maja do 4 czerwca. Również w Irlandii Północnej odbyło się kilka imprez w Belfaście, w Ballymenie oraz Enniskillen.

3 czerwca w Belfaście w Ulster Museum można było zrobić sobie zdjęcie w polskich strojach ludowych, a dzieci miały okazję malować stroje krakowskie i łowickie. W tym samym czasie można było skosztować polskich ciast czy wysłuchać polskich legend ludowych po polsku i angielsku. Na stoisko przybyła także konsul anna Dzięciołowska.

W terminie 4-11 czerwca w galerii Falls Library można także oglądać wystawę polskich legend. Wszystkie te wydarzenia zorganizowane zostały przez Nasz Express oraz AD Media & Events i Abroad Way Theatre i skierowane były zarówno do Polaków jak i do lokalnej społeczności. 11 czerwca podczas zakończenia wystawy w Falls Library odbyło się także oficjalne rozpoczęcie projektu pt. Polish Bookshelf. Na ręce przedstawicieli biblioteki przekazane zostały polskie książki w angielskim wydaniu przez konsula Tomasza Tadlę i konsula honorowego Jerome’a Mullena. Uroczystości tej towarzyszyły warsztaty plastyczne dla dzieci z irlandzkiej Szkoły Irish School Gaelscoil an Lonnair.

2

W oficjalnym komunikacie wystosowanym przez Ambasadę RP w Londynie zapowiedzianą kolejną edycję Polish Heritage Day. Jej celem jest jest świętowanie i promowanie przez Polaków – przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 Maja – polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, oraz podkreślenie pozytywnej roli, jaką niemal milionowa polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie. W tym roku, Ambasada zachęca polskie organizacje, szkoły sobotnie i parafie na terenie Wielkiej Brytanii do aktywnego podejmowania tematu 100-lecia odzyskania niepodległości.

Oficjalnym symbolem inicjatywy Polish Heritage Day jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii.

Na początku maja Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki tak zapraszal do wzięcia udziału w Polish Heritage Day. – Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich, aby wspólnie z nami świętowali Dni Dziedzictwa Polskiego – Polish Heritage Day, które już po raz drugi będą obchodzone w całej Wielkiej Brytanii w okolicach Święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku w sposób szczególny zachęcam do świętowania, gdyż obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości. Mamy do wyboru aż 76 wydarzeń, które polska społeczność wraz z brytyjskimi przyjaciółmi organizuje w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Mam nadzieję, że wspólnie obchodząc Dni Dziedzictwa Polskiego będziemy mogli dzielić się z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi bogactwem naszej kultury i tradycji.

Andrea Dymus

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

Wieści z PSS Enniskillen – maj 2018

Wieści z PSS Enniskillen – maj 2018   0

S.O.S z Enniskillen Gramatyka, ortografia, nowe literki, słówka, zadania i opracowania to podstawa na sobotnich lekcjach z języka polskiego. Ale zajęcia w Światowy Dzień Ziemi w klasie 1 rozpoczęliśmy piosenką pt. „Ziemia [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

32372906_1832810557025112_8760833917688217600_n

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!