Na zdrowie! A jak...Previous Article
Dzień Języka Ojczystego i nasze błędy językowe!Next Article
Aktualności
  • BREXIT – pomoc polskiego rządu3 marca 2019 w Konsulacie RP w Belfaście odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu, który reprezentowali: Kazimierz Kuberski, Podsekretarz Stanu, Robert Wójcik, Dyrektor Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa [...]
  • Nie wyrzucaj książek, Podaruj Książkę!Wiele osób pyta nas o projekt “Podaruj Książkę”. Bardzo nas cieszy, że tak wielu z Polaków w Irlandii Północnej czyta książki i chce się nimi dzielić. Pierwszy zbiór książek zaskoczył [...]
  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 201921 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Polski Konsulat w Belfaście otwarty!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Polski Konsulat w Belfaście otwarty!

16 listopada 2017, dzięki wsparciu ministerstwa Spraw Zagranicznych, powstała pierwsza polska placówka konsularna w Irlandii Północnej, której przewodniczy Konsul Dariusz Adler. Konsul opowiedział nam krótko o konsulacie.

Nasz Express: Gdzie znajduje się otwarty w listopadzie urząd Konsulatu RP w Belfaście?

Dariusz Adler: Z uwagi na fakt, że docelowy urząd konsulatu RP w Belfaście jest jeszcze w trakcie remontu i będzie remontowany jeszcze prawdopodobnie do kwietnia, otworzyliśmy urząd pod adresem tymczasowym 75 Great Victoria Street, BT2 7AF, budynek Albany House w centrum Belfastu, pierwsze piętro. Lokalizacja jest Polakom znana, ponieważ kilka budynków dalej znajduje się agencja pracy Industrial Temps. Innym punktem rozpoznawczym jest indyjska restauracja na dole budynku. Docelowy adres placówki konsularnej to Malone Street. Na razie nie chciałbym podawać konkretnego adresu, mogę jednak zdradzić, że jest to blisko konsulatu chińskiego i amerykańskiego, także będziemy w dobrym towarzystwie. Jak tylko wprowadzimy się do nowego miejsca, zorganizujemy oficjalne otwarcie konsulatu, coś w rodzaju dnia otwartego dla wszystkich zainteresowanych Polaków i nie tylko.

NE: Ilu pracowników liczy w tej chwili konsulat?

DA: Wraz z konsulem Tomaszem Tadlą jesteśmy tu na miejscu. Z nami jest jeden pracownik administracyjny. Czekamy na przyjazd kolejnych pracowników.

NE: W jakich sprawach można zwracać się do konsulatu i w czym konsulat na miejscu może pomóc interesantom?

DA: Przede wszystkim w sprawach paszportowych, ale także w sprawach prawnych (np. potwierdzenie podpisu itp.). Za jakiś czas chcielibyśmy także rozwinąć działalność związaną z biznesem. Konsulat wspiera oczywiście wszelką działalność kulturalną Polonii oraz w bardzo wąskim stopniu działa także politycznie (praktycznie wyłącznie sprawozdawczo). Więcej informacji o naszej działalności można znaleźć na stronie internetowej konsulatu. Zapraszam.

Rozmawiała: Andrea Dymus

***

Więcej informacji o konsulacie: www.belfast.msz.gov.pl

Numer telefonu Centrum Informacji Konsularnej w sprawach paszportowych i prawnych w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej: +442030789618

Numer telefonu w sprawach już rozpoczętych, prowadzonych przez urząd: +447880712909

Godziny przyjmowania interesantów

PONIEDZIAŁEK 11:30 – 15:30
WTOREK 10:30 – 14:30
ŚRODA 10:30 – 14:30
CZWARTEK 10:30 – 14:30
PIĄTEK 10:30 – 14:30

Urząd jest nieczynny w soboty, niedziele oraz we wszystkie dni ustawowo wolne od pracy obowiązujące w Polsce i na terenie Wielkiej Brytanii.

***

Dariusz Adler – Konsul Generalny RP w Belfaście

Urodził się 30 stycznia 1965 r. w Warszawie.

W 1994 obronił stopień magistra na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Stosunki Międzynarodowe. W 1996 ukończył podyplomowe studia Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Handlowej.

Swoją pracę urzędniczą rozpoczął w 1995 roku w zespole Programu Pharowskiego 022, który skierowany był do Organizacji Pozarządowych realizujących projekty pomocowe w sferze socjalnej. Po jego zakończeniu w 1996 Dariusz Adler został przyjęty do MSZ do Departamentu Polityki Bezpieczeństwa, gdzie zajmował się kwestiami współpracy z NATO. Po roku przeszedł do Sekretariatu Ministra zajmując się kwestiami merytorycznej obsługi Ministra Spraw Zagranicznych.

W 1999 roku objął stanowisko wicekonsula w Konsulacie Generalnym RP w Chicago. Od tego momentu zajmuje się kwestiami konsularnymi i Polonii. Po powrocie do kraju trafił do Departamentu Konsularnego i Polonii MSZ, aby po dwóch latach w 2006 roku objąć stanowisko konsula, kierownika działu Opieki Konsularnej w Konsulacie Generalnym w Londynie.

Po trzech latach objął stanowisko kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie. Po upływie kadencji i po powrocie do kraju objął stanowisko naczelnika/kierownika Wydziału Paszportowo-Wizowego MSZ. W latach 2013-2017 kierował Konsulatem Generalnym RP w Edynburgu. Posiada stopień dyplomatyczny radcy-ministra.

Interesuje się historią, sportem i gotowaniem. Jest żonaty i ma 2 dzieci.

***

Tomasz Tadla

Tomasz Tadla, urodzony 13 grudnia 1983 roku w Rzeszowie. W 2002 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. W latach 2002-2008 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił pracę magisterską nt. odpowiedzialności cywilnoprawnej dziennikarzy.

W czasie studiów dwukrotnie uczestniczył w wymianie studenckiej: w roku akademickim 2005/2006 w ramach programu Socrates-Erasmus studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Aarhus (Dania), zaś w roku akademickim 2007/2008 był stypendystą rządu norweskiego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Bergen (projekt badawczy „Procesy unifikacji i harmonizacji europejskich systemów prawa cywilnego w kontekście integracji europejskiej”).

Po ukończeniu studiów pracował w Biurze Rzecznika Praw Dziecka (2009-2011), a następnie (od 2011 do 2015 roku) w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie odpowiadał za przygotowywanie stanowisk procesowych rządu w postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

W latach 2010-2013 odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, a w 2014 roku z wynikiem pozytywnym złożył egzamin radcowski.

Od lipca 2015 roku był wicekonsulem ds. prawnych i opieki konsularnej w Konsulacie Generalnym RP w Edynburgu. W listopadzie 2017 roku został przeniesiony do nowo utworzonego Konsulatu Generalnego RP w Belfaście.

***

Jerome Mullen – Konsul Honorowy RP w Irlandii Północnej

Jerome Mullen jest znanym i poważanym biznesmenem z ponad 45-cioletnim doświadczeniem kierowniczym i dyrektorskim w rożnych branżach.

Jerome Mullen jest założycielem Chamber of Commerce wraz z Chamber of Trade czyli Izby Handlowej, która ma reprezentować wszystkie firmy w Newry. Przez ostatnich 15 lat jest zaangażowany w organizowanie biznesowej kolacji świątecznej, która przyciąga ponad 700 osób co roku i zbiera £80,000 na organizacje charytatywne dla dzieci.

Jerome Mullen jest też dyrektorem The Clanrye Group od 1985 roku, która jest jedną z największych organizacji szkoleniowych w Irlandii Północnej, był także przewodniczącym zarządu tej jednostki przez ostatnie 20 lat, w 2015 roku przeszedł na emeryturę.

W 2009 roku Jerome Mullen został oficjalnie mianowany na konsula honorowego. Do jego obowiązków należy reprezentowanie interesów Polski w Irlandii Północnej, wspieranie Polaków na tym terenie, promowanie polskiej kultury i handlu, pośrednictwo pomiędzy firmami, które chciałyby zainwestować pieniądze w Polsce, współpraca z Konsulatem Generalnym oraz ambasadorem. W 2016 roku Jerome Mullen otrzymał nagrodę Złotego Krzyża Zasług za swoją służbę Polsce i Polonii w Irlandii Północnej.

Interesuje się starymi samochodami, golfem i rugby. Jest żonaty, ma 3 dzieci.

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

BREXIT – pomoc polskiego rządu

BREXIT – pomoc polskiego rządu   0

3 marca 2019 w Konsulacie RP w Belfaście odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu, który reprezentowali: Kazimierz Kuberski, Podsekretarz Stanu, Robert Wójcik, Dyrektor Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!