Aktualności
  • Wycieczka do Gdańska – Klub Fotograficzny WestcourtZ ogromną przyjemnością przedstawiamy wybrane zdjęcia zrobione podczas naszej wycieczki do pięknego Gdańska w lutym 2018. Członkowie naszego klubu pojechali do Gdańska w ramach corocznego programu zdobywania wiedzy na temat [...]
  • Wycieczkowo we Wrocławiu! PSS BelfastDwanaścioro dzieci w wieku 9-15 lat wybrało się na wycieczkę do Wrocławia zorganizowana przez Polską Szkołę Sobotnią w Belfaście. Emocji było co niemiara. Było gorrrącooo! Ale 30-stostopniowy upał nie przeszkodził [...]
  • Strażackie emocje w PSS Belfast"Płonące" emocje i "żarliwe" wrażenia mógł ugasić tylko strażak Michał wraz z brygadą z White Watch, Central podczas wizyty w PSS Belfast. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję poznać tajniki [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Praca a zwolnienie lekarskie

Praca a zwolnienie lekarskie

Zasady wypłaty wynagrodzenia za okres choroby mogą być opisane w Twojej umowie, szczegółowe ustalenia zależeć jednak będą od pracodawcy.

Istnieją dwa rodzaje zasiłku chorobowego:

• zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawcę (company/contractual/occupational sick pay)

• ustawowy zasiłek chorobowy (Statutory Sick Pay)

Jeśli Twój pracodawca ma własny program wypłaty zasiłku chorobowego (company sick pay scheme), wynagrodzenie za okres choroby powinno być wypłacane zgodnie z ujętymi w nim zasadami. Szczegóły powinny znajdować się w Twojej umowie o pracę. Jeśli nie przysługuje Ci wynagrodzenie wypłacane według zasad ustalonych przez pracodawcę, powinieneś otrzymać ustawowy zasiłek chorobowy, pod warunkiem że spełniasz odpowiednie kryteria.

System wynagrodzenia w okresie choroby oferowany przez pracodawcę może być korzystniejszy, niż ustawowy zasiłek chorobowy. Jeśli firma posiada własną politykę w tym zakresie, zazwyczaj obejmuje ona pracowników dopiero po przepracowaniu pewnego okresu (np. po upływie trzymiesięcznego okresu próbnego). Po tym czasie za okres choroby otrzymasz wynagrodzenie według normalnej stawki przez określoną liczbę tygodni. Po tym okresie najczęściej kwota ta maleje o połowę, a następnie przestaje przysługiwać Ci jakiekolwiek wynagrodzenie za okres choroby.

Zasady

Pracodawca może określić zasady dotyczące sposobu informowania o chorobie (np. może wymagać informacji telefonicznej przed określoną godziną). Zazwyczaj do tygodnia wystarczy Twoje ustne potwierdzenie choroby, po tym okresie przeważnie konieczne jest zaświadczenie lekarskie (fit note/doctor’s note).

Pracodawca może zrobić wyjątek i wypłacić Ci wynagrodzenie za okres choroby, nawet jeśli nie spełniasz ustalonych przez firmę kryteriów. Czasami polityka firmy w tym zakresie będzie zawierała zastrzeżenie, że decyzja o wypłacie zasiłku chorobowego należy do pracodawcy, co oznacza, że pracodawca może odmówić wypłaty zasiłku, jeśli uzna on Twoją nieobecność za nieuzasadnioną. Pracodawca musi jednak zagwarantować, że podjęta decyzja nie jest przejawem dyskryminacji (tj. nie oferuje jednym pracownikom lepszych warunków niż innym bez żadnego uzasadnienia). To, że pracodawca zdecydował się na wypłatę zasiłku chorobowego w przeszłości, nie musi oznaczać, że musi on postępować tak samo w przyszłości.

Postępowanie w razie problemów

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące wypłaty wynagrodzenia za okres choroby, zwróć się do pracodawcy z prośbą o udzielenie dodatkowych informacji:

• sprawdź w swojej umowie o pracę, jaką kwotę powinieneś otrzymać

• spytaj pracodawcę, czy wystąpiły jakieś problemy z wypłatą Twojego wynagrodzenia

• dowiedz się, jakie prawa przysługują Ci w związku z wypłatą ustawowego zasiłku chorobowego

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją podjętą przez pracodawcę odnośnie do wypłty Twojego zasiłku chorobowego, spróbuj najpierw poruszyć ten problem w rozmowie z pracodawcą. Jeśli odmówi on wypłaty należnego Ci zasiłku, sytuacja taka kwalifikuje się jako „bezzasadne odliczenie od wynagrodzenia“ (unlawful deduction from wages). W takim wypadku możesz wnieść skargę do specjalnego trybunału (Employment Tribunal).

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

32372906_1832810557025112_8760833917688217600_n

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!