Ludzie listy piszą: Jaki jest Belfast?Previous Article
MOT – pytania i odpowiedziNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Przełomowa dwunastka, część 1

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Przełomowa dwunastka, część 1

Bardzo chętnie korzystamy z wynalazków techniki. Niejednokrotnie zdarza się nam dziękować w duchu twórcy czegoś, co w danej chwili zdaje się konieczne do przeżycia, bądź niesamowicie ułatwia nam funkcjonowanie. Poniżej przedstawiamy pierwszą szóstkę z dwunastu innowatorów, którzy pochodzili z Irlandii Północnej wraz z ich wynalazkami.

1. Ci, którzy oglądali Sherlocka Holmesa, zapewne kojarzą jego charakterystyczny płaszcz ze z „pelerynką” zarzuconą na ramiona, nie dłuższą niż poziom łokcia. Okrycie wierzchnie tego typu, zwane jest Ulster Overcoat, a stworzone zostało przez John’a Getty McGee. Był on właścicielem firmy Ulster Overcoat Company, z siedzibą na High Street w Belfaście. W XIX wieku zaprojektował obszerny dwurzędowy fason płaszcza, który wykonywano z donegalskiego tweedu. Najpopularniejsza „narzuta” na ramiona była w tym wypadku opcjonalna i nie wszyscy panowie decydowali się ją nosić. Dopiero prawdziwej popularności dodała jej krótka wzmianka w książce Arthura Conan Doyle’a.

2. Pewien dżentelmen o nazwisku John Stephenson, w młodym wieku – bo miał tylko 22 lata – zaprezentował światu swój przełomowy projekt. Był rok 1833 kiedy światło dzienne ujrzały szkice przedstawiające tramwaj i omnibus. Twórca, zwany „uczciwym Johnem Stephensonem”, z racji spłacania swoich długów z nawiązką, sam wyemigrował z rodzicami z Armagh do Stanów Zjednoczonych zaledwie w wieku 2 lat. Udało mu się otworzyć firmę, która projektowała i tworzyła wspomniane wyżej pojazdy, prosperującą znakomicie, aż do momentu Wielkiego Kryzysu gospodarczego w XX wieku, kiedy to upadła. W czasach świetności projektanta, jego dzieła można było podziwiać nie tylko na ulicach Nowego Jorku, gdzie znajdowała się manufaktura Stephensona, ale również w Londynie, Limie, Paryżu, Rio i St Petersburgu.

3. Kolejny twórca, również wyemigrował do Nowego Jorku, w nieco późniejszym wieku niż poprzednik, ponieważ miał lat 20. Alexandra Turney’a Stewarta można uważać za wynalazcę przodka dzisiejszego House of Fraser. Pochodzący z Lisburn mężczyzna, zainwestował 3 tysiące funtów spadku na koronkę irlandzką i płótna, po czym otworzył mały sklepik na Manhattanie. Sprzedając produkty po cenie hurtowej, dorobił się ogromnego majątku. Drugi sklep otwarty przez handlowca przyciągał klientów pokazami mody oraz obecnością luster, w których odbijała się cała sylwetka ludzka. Jego wzrastający majątek pozwalał rozwijać biznes, aż w końcu doszło do pojawienia się pierwszego dyskontowego domu towarowego – AT Stewart’s. Był okrzyknięty trzecim w kolejności, najbogatszym człowiekiem w Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna nie zapomniał o swoich korzeniach, czego dowiódł w czasach głodu w Irlandii w roku 1847. Wysłał wtedy statek do portu w Belfaście, który wypełnili biedni pasażerowie. Zostali oni później zatrudnieni w domu handlowym.

4. Jeden z lekarzy, pochodzący z hrabstwa Derry/Londonderry Sir James Murray, miał ogromny wkład w leczenie problemów trawiennych. W roku 1809 stworzył lek, zwany mlekiem magnezjowym. Z siarczanu magnezu, substancji znanej ze zbawiennego wpływu przy zaparciach i problemach z trawieniem, wykształcił bazę płynnej magnezji. Działała jako środek przeczyszczający, zwalczający zgagę i niestrawność. Produkcja leku odbywała się w fabryce w Belfaście.

5. Ten sam człowiek odpowiedzialny jest za powstanie sztucznego nawozu. Produkty uboczne, powstałe przy badaniach nad procesami trawiennymi, zawierały substancje takie jak: sód, potas, wodorowęglany i krzemiany. Po dodaniu do nich kwasu siarkowego, powstał sztuczny nawóz, nieco tylko odbiegający od znanego ogrodnikom dzisiaj.

6. Pierwszy tramwaj elektryczny powstał dzięki braciom Williamowi i Anthony’emu Traill. Mierząca trzy stopy linia skrajni została przeciągnięta pomiędzy Bushmills i Portrush. Otwarto ją 29 stycznia 1883 roku. Kolejna trasa łączyła Bushmills z Giant’s Causeway, a otwarto ją cztery lata później. Linia została zamknięta z powodu zmniejszonego zainteresowania i ogromnych kosztów utrzymania w roku 1949. W 2002 roku ponownie otwarto ją, jako atrakcję turystyczną dla zwiedzających.

Następnych 6 wynalazków rodem w Irlandii Północnej już w majowym wydaniu Naszego Expressu.

Magdalena Janik

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Polski grammar pod lupą!

Polski grammar pod lupą!   0

„Luknij przez ten łindoł czy mój kar stoi na stricie.” Takie językowe wariacje i dowcipy układano kiedyś o Polakach mieszkających w Chicago. W dzisiejszych czasach emigracja zmieniła nieco swoje oblicze, [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!