Ludzie listy piszą: Jaki jest Belfast?Previous Article
MOT – pytania i odpowiedziNext Article
Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Przełomowa dwunastka, część 1

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Przełomowa dwunastka, część 1

Bardzo chętnie korzystamy z wynalazków techniki. Niejednokrotnie zdarza się nam dziękować w duchu twórcy czegoś, co w danej chwili zdaje się konieczne do przeżycia, bądź niesamowicie ułatwia nam funkcjonowanie. Poniżej przedstawiamy pierwszą szóstkę z dwunastu innowatorów, którzy pochodzili z Irlandii Północnej wraz z ich wynalazkami.

1. Ci, którzy oglądali Sherlocka Holmesa, zapewne kojarzą jego charakterystyczny płaszcz ze z „pelerynką” zarzuconą na ramiona, nie dłuższą niż poziom łokcia. Okrycie wierzchnie tego typu, zwane jest Ulster Overcoat, a stworzone zostało przez John’a Getty McGee. Był on właścicielem firmy Ulster Overcoat Company, z siedzibą na High Street w Belfaście. W XIX wieku zaprojektował obszerny dwurzędowy fason płaszcza, który wykonywano z donegalskiego tweedu. Najpopularniejsza „narzuta” na ramiona była w tym wypadku opcjonalna i nie wszyscy panowie decydowali się ją nosić. Dopiero prawdziwej popularności dodała jej krótka wzmianka w książce Arthura Conan Doyle’a.

2. Pewien dżentelmen o nazwisku John Stephenson, w młodym wieku – bo miał tylko 22 lata – zaprezentował światu swój przełomowy projekt. Był rok 1833 kiedy światło dzienne ujrzały szkice przedstawiające tramwaj i omnibus. Twórca, zwany „uczciwym Johnem Stephensonem”, z racji spłacania swoich długów z nawiązką, sam wyemigrował z rodzicami z Armagh do Stanów Zjednoczonych zaledwie w wieku 2 lat. Udało mu się otworzyć firmę, która projektowała i tworzyła wspomniane wyżej pojazdy, prosperującą znakomicie, aż do momentu Wielkiego Kryzysu gospodarczego w XX wieku, kiedy to upadła. W czasach świetności projektanta, jego dzieła można było podziwiać nie tylko na ulicach Nowego Jorku, gdzie znajdowała się manufaktura Stephensona, ale również w Londynie, Limie, Paryżu, Rio i St Petersburgu.

3. Kolejny twórca, również wyemigrował do Nowego Jorku, w nieco późniejszym wieku niż poprzednik, ponieważ miał lat 20. Alexandra Turney’a Stewarta można uważać za wynalazcę przodka dzisiejszego House of Fraser. Pochodzący z Lisburn mężczyzna, zainwestował 3 tysiące funtów spadku na koronkę irlandzką i płótna, po czym otworzył mały sklepik na Manhattanie. Sprzedając produkty po cenie hurtowej, dorobił się ogromnego majątku. Drugi sklep otwarty przez handlowca przyciągał klientów pokazami mody oraz obecnością luster, w których odbijała się cała sylwetka ludzka. Jego wzrastający majątek pozwalał rozwijać biznes, aż w końcu doszło do pojawienia się pierwszego dyskontowego domu towarowego – AT Stewart’s. Był okrzyknięty trzecim w kolejności, najbogatszym człowiekiem w Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna nie zapomniał o swoich korzeniach, czego dowiódł w czasach głodu w Irlandii w roku 1847. Wysłał wtedy statek do portu w Belfaście, który wypełnili biedni pasażerowie. Zostali oni później zatrudnieni w domu handlowym.

4. Jeden z lekarzy, pochodzący z hrabstwa Derry/Londonderry Sir James Murray, miał ogromny wkład w leczenie problemów trawiennych. W roku 1809 stworzył lek, zwany mlekiem magnezjowym. Z siarczanu magnezu, substancji znanej ze zbawiennego wpływu przy zaparciach i problemach z trawieniem, wykształcił bazę płynnej magnezji. Działała jako środek przeczyszczający, zwalczający zgagę i niestrawność. Produkcja leku odbywała się w fabryce w Belfaście.

5. Ten sam człowiek odpowiedzialny jest za powstanie sztucznego nawozu. Produkty uboczne, powstałe przy badaniach nad procesami trawiennymi, zawierały substancje takie jak: sód, potas, wodorowęglany i krzemiany. Po dodaniu do nich kwasu siarkowego, powstał sztuczny nawóz, nieco tylko odbiegający od znanego ogrodnikom dzisiaj.

6. Pierwszy tramwaj elektryczny powstał dzięki braciom Williamowi i Anthony’emu Traill. Mierząca trzy stopy linia skrajni została przeciągnięta pomiędzy Bushmills i Portrush. Otwarto ją 29 stycznia 1883 roku. Kolejna trasa łączyła Bushmills z Giant’s Causeway, a otwarto ją cztery lata później. Linia została zamknięta z powodu zmniejszonego zainteresowania i ogromnych kosztów utrzymania w roku 1949. W 2002 roku ponownie otwarto ją, jako atrakcję turystyczną dla zwiedzających.

Następnych 6 wynalazków rodem w Irlandii Północnej już w majowym wydaniu Naszego Expressu.

Magdalena Janik

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Jun, Statera i Arche…

Jun, Statera i Arche…   0

Joanna Malec mieszka w Irlandii Północnej od 5 lat. Jest nieśmiała i skromna. Mówi, że nie umie się zareklamować sama, ale na szczęście jej mąż robi to za nią. Wciąż [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!