List Czytelnika: Krwawa Dłoń Ulsteru i inne opowieści...Previous Article
Maritime Festival czyli Festiwal Morski w BelfaścieNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Przełomowa dwunastka, część 2

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Przełomowa dwunastka, część 2

Bardzo chętnie korzystamy z wynalazków techniki. Niejednokrotnie zdarza się nam dziękować w duchu twórcy czegoś, co w danej chwili zdaje się konieczne do przeżycia, bądź niesamowicie ułatwia nam funkcjonowanie. Poniżej przedstawiamy drugą szóstkę z dwunastu innowatorów, którzy pochodzili z Irlandii Północnej wraz z ich wynalazkami.

1. Opony pneumatyczne, które uważa się za jeden z najlepszych wynalazków w dziedzinie transportu, również należy przypisać człowiekowi z Irlandii Północnej. Mieszkający w Belfaście John Dunlop, został pewnego dnia poproszony przez swojego synka, by stworzył opony do roweru trzykołowego, których nie zniszczą wyboiste drogi tegoż miasta. Mężczyzna napompował więc wąż ogrodowy. Zainteresowani wynalazkiem rowerzyści, postanowili wykorzystać tak „podrasowane” opony, co gwarantowało im wysokie pozycje w wyścigach. Kolejnym krokiem w karierze opon pneumatycznych było wprowadzenie ich do przemysłu samochodowego.

2. Rzut karny jest kolejnym pomysłem wywodzącym się z Irlandii Północnej. William McCrum pochodził z bogatej rodziny. Był także bramkarzem w klubie Milford FC, posiadającym na swoim koncie 62 stracone gole podczas inauguracyjnego sezonu Irlandzkiej Ligi Piłki Nożnej. Nie podobało mu się faulowanie przeciwników w polu bramki, więc zaproponował rzut karny, by zmniejszyć występowanie tego niesportowego zachowania. Pomysł został przyjęty w roku 1890 przez International Football Association Board.

3. Harry Ferguson był bardzo utalentowanym technikiem. Pochodzący spod Belfastu wynalazca stworzył pierwszy, podobny do współczesnego, traktor. Przyczynił się tym samym do rozwoju światowego rolnictwa. Ogłoszony jest również pierwszym Irlandczykiem, który leciał samolotem oraz pierwszym obywatelem Wielkiej Brytanii, który zbudował samolot, którym poleciał. Po śmierci w 1960 roku pozostawił po sobie dziedzictwo w postaci firmy the Massey Ferguson.

4. Bardzo ważnym w dziejach ludzkości było wynalezienie przenośnego defibrylatora, zwiększającego szanse przeżycia osób, których akcja serca zatrzymała się gdzieś poza terenem szpitala. Dzięki Frankowi Pantrige’owi z Hillsborough w hrabstwie Down można teraz ratować życie nawet bardzo daleko od placówek medycznych. Wykształcony na Uniwersytecie Queen’s został kardiologiem, karierę medyczną musiał przerwać podczas II wojny światowej, ponieważ wysłany został do Singapuru. Po wojnie kształcił się dalej w Stanach Zjednoczonych po to, by ostatecznie powrócić do Belfastu. Pracując w Royal Victoria Hospital, w 1966 roku wynalazł przenośny defibrylator, który wykorzystywano w karetkach pogotowia. Wynalazca zmarł stosunkowo niedawno, ponieważ było to w roku 2004. Miał 88 lat.

5. Ernest Thomas Sinton Walton, pochodzący z Belfastu fizyk, wspólnie z Johnem Cockroftem dokonali przewrotu w dziedzinie fizyki. Mężczyźni odkryli bowiem, że jądra atomów można rozszczepić dzięki szybko poruszającym się protonom. Za osiągnięte sukcesy otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

6. W 1999 roku doktor Wallace Dinsmore z Belfastu, ujawnił światu skutek uboczny leku o nazwie Viagra. Co może wydać się zabawne, oryginalnie pracowano nad tabletkami mającymi leczyć anginę.

Magdalena Janik

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Polski grammar pod lupą!

Polski grammar pod lupą!   0

„Luknij przez ten łindoł czy mój kar stoi na stricie.” Takie językowe wariacje i dowcipy układano kiedyś o Polakach mieszkających w Chicago. W dzisiejszych czasach emigracja zmieniła nieco swoje oblicze, [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!