Wycieczka do Lublina i KrakowaPrevious Article
5 pytań: Czuję, że to jest mój dom!Next Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Przewodnik po parkach w Belfaście

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Przewodnik po parkach w Belfaście

Belfast wydaje się nam miastem industrialnym, gdzie przemysł odgrywa rolę czołową. Nad miastem rozciąga się widmo żurawi w dokach, niezbyt wysokich budynków z nazwami przeróżnych firm oraz osiedli mieszkalnych zbudowanych z cegły. Nikt nie wspomina o zieleni, miejscach do wypoczynku, czy azylu z dala od ruchu ulicznego i dźwięku maszyn. Czy wiemy, jakie magiczne miejsca kryją się całkiem niedaleko nas?

Ile zieleni?

Tak naprawdę w samym mieście Belfast znajduje się ponad 40 parków różnej wielkości i odmiennego charakteru. Znajdziemy tutaj miejsca przypominające las lub – w znacznym stopniu – górskie szlaki oraz takie, które przystosowane są typowo do wypoczynku rodzinnego – bogate w sprzęt sportowy (siłownia na powietrzu) i place zabaw. Małe i duże, szerokie i wąskie, ze ścieżkami spacerowymi i całkowicie dzikimi szlakami. Rozsiane są po całym mieście. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Poniżej przedstawiamy opis niektórych z nich:

Północ

Alexandra Park – nazwa tego parku, otwartego w roku 1888 pochodzi od księżniczki Aleksandry, część górna, ciągnąca się w stronę Jubilee Avenue jest odbiciem jego wiktoriańskiego charakteru. Jest to zdecydowanie najbardziej interesująca, zalesiona część terenu.

Belfast Castle Estate – miejsce to można zaliczyć do całego „kompleksu Cavehill”, dokładniej ta część, gdzie mieści się zamek (Belfast Castle) – z restauracją, oraz punktem informacji turystycznej – oraz ścieżki spacerowe.

Dover Street Millennium Park – otwarty w 2000 roku park, ufundowany przez Millennium Commission w powiązaniu z lokalną społecznością, zaopatrzony w boiska sportowe i plac zabaw. Znajduje się przy Dover Street.

Glenbank Park – powierzchnia początkowo należała do rodziny Sinclair (którzy również posiadali teren, który przekształcono w Falls Park i Belfast City Cemetery), w XIX wieku przeszła w ręce rodziny Ewarts, która darowała część swych ziem pierwowzorowi organizacji, przekształconej później w Belfast City Council. W parku znajduje się plac zabaw (stworzony przez rodzinę Ewarts). Umiejscowiony przy Ligoniel Road.

Glencairn Park – znajduje się przy Glencairn Road. Park ten jest bardzo popularny wśród spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Znajduje się tam również zespół narzędzi do zabaw dla dzieci.

Ligoniel Park – niestety zamknięty od 11 maja, w celach renowacyjnych. Umiejscowiony przy Ligoniel Road. Kiedyś w okolicy była zapora, obecnie – do maja, można było korzystać z siłowni na powietrzu, placu zabaw i oglądać dość duży drzewostan.

Loughside Park – jest kolejnym miejscem skupienia boisk sportowych otoczonych zielenią. Dzieci znajdą tam również miejsce do zabawy. Park mieści się przy Shore Road.

Marrowbone Millennium Park – to rozległy plac zabaw dla dzieci, na renowację którego przeznaczono ponad 600 tysięcy funtów. Otwarto tam również boisko. Jest to część projektu inwestycyjnego, dzięki któremu możemy cieszyć się powierzchnią antypowodziową.

Waterworks – jest dość rozwiniętym parkiem. Znajduje się tutaj ogródek, gdzie lokalna społeczność wysiewa warzywa. Dwa place zabaw, mnóstwo ścieżek, ciągnących się przy strumyku oraz większe zbiorniki wodne. Zmęczeni odwiedzający mogą skorzystać z mobilnego sklepu z kawą.

Południe

Barnat Demesne – bardzo ciekawy południowy park, poza miejscem dla dzieci, znajdziemy tutaj mnóstwo rodzajów drzew oraz szlak dla pieszych.

Clement Willson Park – jest powiązany w pewnej części z tym wspomnianym powyżej, ciągnie się wzdłuż rzeki Lagan, znajduje się w nim most nazwany na cześć artysty – Johna Luke’a.

Drumglass Park – umiejscowiony przy Lisburn Road, znajduje się tam miejsce zabaw dla dzieci, co nie jest dziwne, zważywszy na fakt, że początkowa nazwa miejsca (z 1924 roku) to Drumglass Playground.

Lagan Meadows – park ciągnący się wzdłuż ścieżki nadrzecznej. Ten podłużny pas zieleni jest tak cichy i spokojny, że można by pomyśleć, iż znajduje się gdzieś za miastem. Piękny podczas zachodu słońca.

Musgrave Park – park może się poszczycić boiskiem do piłki nożnej, camogie i hurlingu. Znajduje się tam ścieżka (spacerowa), zwana Highway to Health (Autostrada do Zdrowia). Zauważyć tam też można siłownię na otwartym powietrzu.

Wschód

Alderman Tommy Patton Memorial Park – zwany również jako Inverary Playing Fields, zawiera poza atrakcjami dla sportowców i dzieci lesiste ścieżki usiane dzikimi kwiatami.

Belmont Park – znajdujący się przy Crainburn Rd, bogaty w ścieżki prowadzące przez łąki zdobione dzwonkami (kwiaty) i drzewami.

Ormeau Park – jeden z większych tego typu terenów Belfastu. Mnoga ilość boisk (w tym nawet do tenisa ziemnego). Bardzo popularny wśród biegaczy. Bez problemu można tam znaleźć miejsce na piknik, malownicze altany, miejsce do zabawy dla dzieci. Oddany do użytku po raz pierwszy w roku 1871. Znajduje się, zgodnie z nazwą, przy Ormeau Road.

Dr Pitt Memorial Park – jest to przestrzeń z placem zabaw, ozdobiona meblami i współczesnymi elementami dekoracyjnymi, przy Newtownards Road.

Gasworks – zielony „kawałek”, gdzie najbardziej rzucającym w oczy elementem jest wieża, która wskazuje miejsce, gdzie przemysł gazowy rozpoczął swą działalność w XIX wieku.

Orangefield Park – park otwarty 24 godziny na dobę, poza placem zabaw i wieloma atrakcjami sportowymi posiada ścieżki spacerowe i rowerowe.

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Turystyka

Jak wykorzystać słoneczne dni w NI?

Jak wykorzystać słoneczne dni w NI?   0

Kiedy w Irlandii Północnej świeci słońce, wyspa ukazuje swoje piękno w całej okazałości. Co zrobić ze sobą w tak piękny dzień? Wypić Guinnessa w centrum miasta? Pospacerować wśród soczystej zieleni [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!