Karnawałowo!Previous Article
Styczeń w PSU NewryNext Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

PSU Newry – grudzień 2017

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
PSU Newry – grudzień 2017

W Polskiej Szkole Uzupełniającej w Newry wiele się działo od listopada. Przedstawiamy Wam relację z naszych wydarzeń, żeby było co wspominać.

Jedziemy na wycieczkę!

Dzieci z grupy 5 i 6- latków wybrały się w podróż. Spakowały swoje walizki, ubrały ciepłe kurtki i pojechały na lotnisko, żeby stamtąd polecieć do Krakowa… Spacer po Rynku Głównym, spotkanie z Lajkonikiem, karmienie gołębi, podziwianie Sukiennic i Kościoła Mariackiego. Potem zwiedzanie Wawelu i odwiedziny u Smoka Wawelskiego. Ile wrażeń! Nasza podroż odbyła się w wyobraźni, ale dla to dzieci był niezapomniany czas. Na pamiątkę wizyty w Krakowie dzieci zrobiły z kartonu i bibuły małe smoki ziejące ogniem, ale bardzo przyjacielskie J. Ta wyprawa była dobrą okazją do tworzenia własnych opowiadań do historyjek obrazkowych. Jesień za oknem, a wraz z nią czas obserwacji przyrody – nasi uczniowie rozmawiali na temat życia ptaków i ich wędrówek w okresie jesiennym, zwieńczeniem zajęć były przepiękne „fruwające” prace plastyczne.

Tradycja i goście

Ostatnia sobota listopada to oczywiście wróżby andrzejkowe – w naszej szkole nie mogło ich zabraknąć. Dzieci uwielbiają zabawy i wróżby andrzejkowe. Przez lata zmieniły się zwyczaje, ale wspólna zabawa nadal przynosi wiele śmiechu i radości. W charakterystycznym dla tego dnia klimacie, odbywał się więc wyścig butów, magiczny krąg, numerologia, magia kolorów, i wiele innych zabaw przygotowanych w tym dniu specjalnie dla najmłodszych. Nie brakło też ciasteczek z wróżbą. Z nich dzieci mogły dowiedzieć się, które z nich zostanie królową/królem balu karnawałowego, kto w najbliższym czasie nauczy się gry na jakimś instrumencie lub kogo czeka wspaniała podróż. Niech spełniają się wróżby i przepowiednie!

W Polskiej Szkole Uzupełniającej w Newry mieliśmy też niecodziennego gościa – odwiedziła nas Pani Agnieszka Zając – Prezes Forum Szkół w Irlandii Północnej, członek Kongresu Oświaty Polonijnej i Dyrektor Polskiej Szkoły Ballymena. Nasz gość spotkał się nie tylko z dziećmi, ale również z rodzicami oraz Zarządem, nauczycielami, asystentami i wolontariuszami PSU. Rozmawiano o bieżących sprawach i o miejscu szkoły w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Świątecznie

Grudzień to oczywiście spotkanie z Mikołajem i czas przygotowań do szkolnych jasełek. Kolędy rozbrzmiewały we wszystkich klasach, a dzieci ćwiczyły swoje role do występu. W czasie próby odwiedził dzieci Mikołaj, usłyszał śpiew i postanowił zajrzeć do nas, miał ze sobą słodką niespodziankę dla każdego. Jasełka wpisały się na dobre w tradycję przedstawień szkolnych, nie mogło ich zabraknąć i w tym roku. Już od rana nasza sala gimnastyczna zamieniła się w salę prób, by w południe być już sceną dla naszych małych aktorów, pięknie śpiewających kolędy i pastorałki. Nawet jeśli trema była u niektórych dzieci, to nie dały tego po sobie poznać. W atmosferę świąteczną wprowadziła nas Zuzia grając pięknie na skrzypcach kolędę „Cicha noc”. Nastrojową kolędę „Noel”z repertuaru grupy TGD wyjątkowo zaśpiewał Nataniel. Skradli nasze serca wykonawcy kolęd „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Jezus malusieńki”, „Gdy śliczna panna”, „Gore gwiazda Jezusowi”, „Z narodzenia pana”, „Przybieżeli do Betlejem” Tryumfy króla niebieskiego”. Na koniec przedstawienia zabrzmiała kolęda „Pierwsza gwiazda” wykonana przez duet Hani i Nataniela.

Nasi najmłodsi wykonawcy, zaśpiewali kolędę „Świeć gwiazdeczko, świeć” znaną z wykonania zespołu Arka Noego. I choć to była najmłodsza grupa i najmniejsza, to miała ogromny zapał i dostała najgłośniejsze brawa! Po przedstawieniu odbyła się wielka loteria, z której dochód został przeznaczony na zakup książek do szkolnej biblioteki.

Zajęcia w naszej szkole to również godziny wspólnego czytania, nauka piosenek i wierszy, praca z podręcznikami, poznawanie historii i geografii Polski. To czas rozmów o planach naszych dzieci co jest dobrą okazją do nabycia umiejętności wyrażania się w czasie przeszłym, teraźniejszym i przyszłym. To czas intensywnej nauki połączonej z zabawą w grupie najmłodszej.

Ewa Gorzelak-Deska
Facebook: PolskaSzkola

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…

PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…   0

Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!