Stacje tankowania wodoremPrevious Article
Włosy latem!Next Article
baner-980px-x-90px
Aktualności
  • Dlaczego Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście?Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie, ma na koncie wiele sukcesów i bardzo szerokie plany na przyszłość. Rozmawiamy z dyrektor Beatą Dabrowską. NE: Od kiedy istnieje [...]
  • Polacy – jesteście mile widziani w NI!Z chwilą, gdy artykuł 50. został uruchomiony, w naszej lokalnej społeczności polskiej oraz wśród innych mniejszości pochodzących z Unii Europejskiej, zaistniały obawy i niepewność dotyczące przyszłości w Irlandii Północnej. Czy [...]
  • Zatrudnienie najwyższe od 1971Poziom bezrobocia w Wielkiej Brytanii jest najniższy od 11 lat, wzrosły również średnie płace. Obecnie zatrudnionych jest 31,81 miliona ludzi - o 560 tysięcy więcej niż rok temu. Dane wskazują także [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Rathlin Island – zaczarowana wyspa!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Rathlin Island – zaczarowana wyspa!
Related Articles

rathislRathlin znajduje się na północ od głównej wyspy irlandzkiej i oddalona jest o 2,25 mil od Fair Head. Rathlin jest także irlandzkim punktem najbliższym Szkocji, 11 mil od niej znajduje się szkocka miejscowość Mull of Kintyre. Wyspa Rathlin mierzy około 7 mil długości i zajmuje powierzchnię ponad 3,5 tysiąca akrów.

 

Legendy i mity

 

Rathlin była pierwszą wyspą irlandzką, która została zasiedlona. Uważa się, że pierwszy człowiek pojawił się tu około 6-5 tysięcy roku p.n.e. i przybył ze Szkocji. W 1846 roku połowa z tysięcznej populacji wyspy postanowiła spróbować lepszego życia za Atlantykiem. Był to czas wielkiego głodu w Irlandii. Później Rathlin słynęła też z przemycania rumu, brandy, tytoniu. Legenda mówi, że Rathlin jest zaczarowaną wyspą, która wynurza się z morza raz na siedem lat.

 

Rathlin znana jest z bardzo silnych fal morskich oraz wraków leżących w okolicznych wodach. Najbardziej znanym zatopionym statkiem jest HMS Drake floty brytyjskiej pochodzący z I wojny światowej. Łódź została storpedowana i zatonęła w pobliżu Church Bay.

 

Na pięknych plażach warto też zobaczyć liczne malowniczo położone latarnie morskie. Jedna z nich, o nazwie East Light, działa od 1856 roku. Przez wieki przyciągała ona do wybrzeża wyspy licznych gości. Między innymi w 1898 zaproszono tu Guglielmo Marconiego, któremu udało się wytransmitować pierwszy komercyjny sygnał radiowy z Rathlin’s East Lighthouse do Ballycastle w Irlandii Północnej.

 

Prąd i Branson

 

Ciekawostką jest to, że aż do 1992 roku na wyspie nie było prądu. Od czasu budowy elektrowni wiatrowej, wyspę w prąd zasilają trzy turbiny o imionach Conn, Aedh i Fiachra. Nazwy te to imiona legendarnych synów mitycznego bohatera, którzy zostali zamienieni przez swoją macochę w łabędzie na 300 lat i mieli pływać po wodach wokół wyspy. W tej chwili turbiny nie są używane, prąd poprowadzono pod powierzchnią wody z wyspy irlandzkiej.

 

Rathlin słynie także z awaryjnego lądowania balonu Richarda Bransona u jej wybrzeży. Bogacza uratowane z morza kilka mil na północny zachód od Bull Point na Rathlin Island. Branson powrócił później na wyspę i ofiarował £25 tysięcy funtów na renowację jednego z tamtejszych zabytków.

 

Prom z Ballycastle na Rathlin Island pływa kilka razy dziennie, a koszt to £12.00. Może warto poświęcić któryś weekend na relaks na zaczarowanej wyspie?

 

KK

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Turystyka

Top 3 Nawiedzone miejsca w Irlandii Północnej

Top 3 Nawiedzone miejsca w Irlandii Północnej   0

#1 Zamek w Ballygally Siedemnastowieczny budynek spokojnie spogląda w stronę zatoki Ballygally na wybrzeżu Antrim. Ma w sobie coś z nadmorskiej widokówki – tak przynajmniej twierdzą odwiedzający. Dodające uroku wieżyczki w [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!