Stacje tankowania wodoremPrevious Article
Włosy latem!Next Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Rathlin Island – zaczarowana wyspa!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Rathlin Island – zaczarowana wyspa!
Related Articles

rathislRathlin znajduje się na północ od głównej wyspy irlandzkiej i oddalona jest o 2,25 mil od Fair Head. Rathlin jest także irlandzkim punktem najbliższym Szkocji, 11 mil od niej znajduje się szkocka miejscowość Mull of Kintyre. Wyspa Rathlin mierzy około 7 mil długości i zajmuje powierzchnię ponad 3,5 tysiąca akrów.

 

Legendy i mity

 

Rathlin była pierwszą wyspą irlandzką, która została zasiedlona. Uważa się, że pierwszy człowiek pojawił się tu około 6-5 tysięcy roku p.n.e. i przybył ze Szkocji. W 1846 roku połowa z tysięcznej populacji wyspy postanowiła spróbować lepszego życia za Atlantykiem. Był to czas wielkiego głodu w Irlandii. Później Rathlin słynęła też z przemycania rumu, brandy, tytoniu. Legenda mówi, że Rathlin jest zaczarowaną wyspą, która wynurza się z morza raz na siedem lat.

 

Rathlin znana jest z bardzo silnych fal morskich oraz wraków leżących w okolicznych wodach. Najbardziej znanym zatopionym statkiem jest HMS Drake floty brytyjskiej pochodzący z I wojny światowej. Łódź została storpedowana i zatonęła w pobliżu Church Bay.

 

Na pięknych plażach warto też zobaczyć liczne malowniczo położone latarnie morskie. Jedna z nich, o nazwie East Light, działa od 1856 roku. Przez wieki przyciągała ona do wybrzeża wyspy licznych gości. Między innymi w 1898 zaproszono tu Guglielmo Marconiego, któremu udało się wytransmitować pierwszy komercyjny sygnał radiowy z Rathlin’s East Lighthouse do Ballycastle w Irlandii Północnej.

 

Prąd i Branson

 

Ciekawostką jest to, że aż do 1992 roku na wyspie nie było prądu. Od czasu budowy elektrowni wiatrowej, wyspę w prąd zasilają trzy turbiny o imionach Conn, Aedh i Fiachra. Nazwy te to imiona legendarnych synów mitycznego bohatera, którzy zostali zamienieni przez swoją macochę w łabędzie na 300 lat i mieli pływać po wodach wokół wyspy. W tej chwili turbiny nie są używane, prąd poprowadzono pod powierzchnią wody z wyspy irlandzkiej.

 

Rathlin słynie także z awaryjnego lądowania balonu Richarda Bransona u jej wybrzeży. Bogacza uratowane z morza kilka mil na północny zachód od Bull Point na Rathlin Island. Branson powrócił później na wyspę i ofiarował £25 tysięcy funtów na renowację jednego z tamtejszych zabytków.

 

Prom z Ballycastle na Rathlin Island pływa kilka razy dziennie, a koszt to £12.00. Może warto poświęcić któryś weekend na relaks na zaczarowanej wyspie?

 

KK

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Turystyka

Jak wykorzystać słoneczne dni w NI?

Jak wykorzystać słoneczne dni w NI?   0

Kiedy w Irlandii Północnej świeci słońce, wyspa ukazuje swoje piękno w całej okazałości. Co zrobić ze sobą w tak piękny dzień? Wypić Guinnessa w centrum miasta? Pospacerować wśród soczystej zieleni [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!