Savoir vivre dla mężczyzn: Polska ostryga, czyli sposób na kacaPrevious Article
Polski grammar pod lupą!Next Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Recenzja: Będzie bolało – sekretny dziennik młodego lekarza

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Recenzja: Będzie bolało – sekretny dziennik młodego lekarza

Książka wydana została w 2017 roku, jako reakcja na dość ostro wypowiedzianą opinię brytyjskiego ministra zdrowia na temat współczesnych lekarzy. Według mężczyzny zdecydowana większość służby zdrowia jest chciwa i niesłusznie prosi się o dodatkowe korzyści. Informacja ta została zapamiętana przez osoby niezwiązane z dziedziną i szybko zaczęła się rozprzestrzeniać w mediach. Adam Kay postanowił zatrzymać falę plotek i zaprezentować prywatne dzienniki z czasów, kiedy sam był lekarzem na oddziale ginekologicznym.

Mężczyzna jest dziś znanym komediopisarzem oraz autorem scenariuszy do seriali i filmów telewizyjnych. Mało brakowało jednak, by świat w ogóle nie poznał Adama Kay’a i jego ciętego języka. W wieku kilkunastu lat postanowił bowiem zostać lekarzem i iść w ślady swojego ojca. Co więcej, uzyskał porządne wykształcenie medyczne. Jak dziś podkreśla,  kazano mu wybierać zawód zbyt wcześnie, by był w pełni świadom tego, co go czeka. 

Jeden ze starszych kolegów po fachu poradził młodemu stażyście – Adamowi – prowadzenie dziennika swoich przypadków medycznych. Stosując się do zalecenia, Kay zaczął zapisywać wydarzenia poszczególnych dni. W swoim dzienniku opisywał nie tylko przypadki medyczne. Znaleźć tam można było głównie spostrzeżenia dotyczące pracy w szpitalu, szefostwa, kolegów i specyfiki pacjentów. Pamiętnik prowadzony był sumiennie przez wszystkie stadia kariery, które musi przejść lekarz przed specjalizacją (stażysta, starszy stażysta, rezydent, starszy rezydent). Autor nie był zniechęcony nawet zmianami szpitali, w których przyszło mu pracować. Jest to również wymóg, by zdobyć najwyższy stopień na ścieżce kariery medycznej, jakim jest lekarz specjalista. Dzienniki przeprowadzają czytelnika aż do samego szokującego zakończenia kariery.

Kierunkiem specjalizacji, który obrał sobie Adam Kay, była ginekologia. Jak można przypuszczać, niektóre przypadki związane z pacjentkami mogą wydawać się przezabawne. Książka opowiada o wydarzeniach sprzed dobrych kilku, jak nie kilkunastu lat, lecz mimo to wykorzystane są współczesne nawiązania do świata popkultury. Tekst nierzadko ocieka sarkazmem. Narracja pierwszoosobowa wraz z dość luźną kompozycją sprawiają, że proces czytania staje się lekki i przyjemny.

Chociaż wydawałoby się, ze przez większość czasu czytelnik będzie płakał ze śmiechu, nie jest to do końca prawdą. Z każdą kolejną stroną można wyczuć coraz większe zmęczenie młodego lekarza. Zdaje się, jakby świat medycyny go zawodził. Nie czuje się doceniony przez przełożonych, pracuje nieludzką ilość godzin. Nieraz zasypia za kierownicą samochodu. Wielokrotnie wspominane jest zaniedbywanie związku z partnerem, określanym jako „H”. 

„Będzie bolało” pokazuje nam brytyjską służbę zdrowia za kulisami. Nie zawsze uświadamiamy sobie, że lekarz przyjmujący nas z jakąś drobnostką, sam może być bardzo przepracowany. Adam Kay przedstawia problemy medycyny w sposób zabawny, aczkolwiek nie komiczny. Sama uśmiechnęłam się na wspomnienie polskich korzeni autora. Styl wypowiedzi idealnie mi odpowiadał, gdyż uwielbiam ironię i sarkazm przedstawiony w inteligentny sposób. Lektura uświadamia, że lekarzem może zostać tylko ktoś z prawdziwym powołaniem i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak dużo lekarze muszą robić w ciągu swojej zmiany. Książka jest zdecydowanie godna polecenia dla każdego, nawet dla osób niezbyt przepadających za czytaniem. Jak większość dzienników, jest to pozycja wygodna do czytania, ale również bardzo znacząca. Co więcej, komediowe wystąpienie Adama Kay’a  „Będzie bolało”, można będzie zobaczyć w Waterfroncie w Belfaście już 9 maja. Warto więc zapoznać się z lekturą przed wydarzeniem.

Magdalena Janik

Polecamy spotkanie z autorem Adamem Kay’em w Waterfront 9 maja. Więcej info tutaj.

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Artykuły

Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionów

Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionów   0

Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!