Biała Pani z AntrimPrevious Article
Święty Mikołaj mieszka w IrlandiiNext Article
Aktualności
  • Postanowienie Noworoczne – Zumba!Zumba została wymyślona przez przypadek. Twórca Zumby Alberto „Beto” Perez, pochodzący z Kolumbii, pewnego zwyczajnego dnia zapomniał przynieść kasetę z muzyką na zajęcia tańca towarzyskiego, które prowadził. Nie chcąc odwoływać [...]
  • City Hall i 100-lecie Niepodległości Polski!18 listopada uczciliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Było to niezwykle podniosłe i ważne dla Polonii wydarzenie, pełne wzruszeń i niespodzianek. W uroczystości w Ratuszu w Belfaście, udział wzięli znakomici [...]
  • Dzień Niepodległości na cmentarzu MilltownInicjatywa 11. Listopada oraz Polish Society Belfast jak co roku zorganizowały uroczystość obchodów Dnia Niepodległości Polski na cmentarzu Milltown w Belfaście. Podczas uroczystości przemówienie wygłosił inicjator tej corocznej akcji Paweł Romańczuk. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Sekretne chatki

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Sekretne chatki

Bardzo łatwo jest trafić w miejsca reklamowane przez wszelkiego rodzaju biura turystyczne, czy lokalne północnoirlandzkie firmy organizujące wycieczki. Tymczasem odkrycie własnych tajemniczych zakątków, które mogą okazać się wartościowe z historycznego punktu widzenia – zdaje się wyczynem prawie niemożliwym. Poniżej przedstawiamy listę paru niepozornych domków, które mogą się okazać naprawdę godne większego zainteresowania. Zachwycą one wrażliwe oko oraz zaspokoją ciekawość podróżnika.

1. Arthur Cottage – chatka leżąca w sercu hrabstwa Antrim, niedaleko Ballymeny. Znana jest ona jako rodowy dom Chestera Alana Arthura, który to został dwudziestym pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wchodząc do niej można od razu przenieść się w czasie do XVIII wieku – świetnie odrestaurowane wnętrze oraz rekwizyty z minionych czasów, w połączeniu z pracą aktorów i elementami edukacyjnymi, pomagają zwiedzającym odkryć co łączy północnoirlandzki wiejski budynek z postacią dobrze znaną amerykańskiej historii. Okazjonalnie w zabytkowym miejscu, organizowane są warsztaty pieczenia naleśników i tradycyjnego „chleba sodowego”. Wstęp za niewielką opłatą.

arthur-cottage---kitchen-scene

2. Andrew Jackson Cottage i Centrum US Rangers – Nazwa pochodzi od imponującej wystawy związanej z życiem siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych, którego żyjący w tamtejszych okolicach rodzice wyemigrowali w 1765 roku – znajdującej się wewnątrz budynku. Drugi człon natomiast wywodzi się od stylu, w jakim wybudowano domek. Był on zgodny z wpływami i trendami nizinnych Szkotów.

Chatka zbudowana została przez rodzinę Donaldsonów, która żyła tam do czasu wykupienia budynku przez radę gminy Carrickfergus. Częścią kompleksu jest muzeum ku pamięci członków pierwszej batalii Amerykańskiej Armii US Rangers, która powstała w Carrickfergus. Domek, który obecnie możemy oglądać został odrestaurowany, po zniszczeniach związanych z budową kolei.

andrew

foto: tripradvisor.com

3. Derrymore House – jest bardzo charakterystyczną budowlą z punktu widzenia architektonicznego. Dach kryty strzechą, układ pomieszczeń i ściany pokryte żółtą farbą tworzą ciekawą kompozycje. Należy ona do National Trust i leży w punkcie, z którego można podziwiać widoki, po długim spacerze. Znajduje się ona bardzo blisko Newry. By móc podziwiać jej wnętrze, należy skontaktować się z National Trust, gdyż czas jej otwarcia zmienia się dość często.

20170909-051-derrymore-house

foto: https://mikejackson1948.wordpress.com

4. Hazlett’s House – jest najstarszą wiejską chatką w Irlandii Północnej. Podobnie do powyższego, posiada dach ze strzechy oraz istniejącą od samego początku – bardzo starą, drewnianą konstrukcję. Jej powstanie datuje się na rok 1690. Wystrój domu utrzymany został w klimacie wiktoriańskim. Wokół niej można podziwiać zadbane ogrody. By obejrzeć posiadłość należy uiścić niewielką opłatę. By do niej dotrzeć, trzeba kierować się w stronę Coleraine.

hazlett-house-castlerock tripadvisor

foto: tripradvisor.com

5. Ballyrobert Cottage Garden – jak sama nazwa wskazuje – to nie domek jest tutaj główną atrakcją, a właśnie ogród z bogatą roślinnością ma grać pierwsze skrzypce. Wśród naturalnych krajobrazów i mnogości kwiatów znajduje się rozsadnik, czyli miejsce gdzie rozszczepia się sadzonki poszczególnych gatunków kwiatów. Swoją działalność zapoczątkowano w owym miejscu podobno w wieku XVII i trwa ona do dzisiaj. Ogrody Ballyrobert są doskonałym miejscem na odpoczęcie wśród roślinności, zwiedzenie miejsca historycznego oraz zaopatrzenia się w nowe gatunki do swojego zielonego zakątka. Wstęp kosztuje 4,5 funta. Miejsce to zostało umieszczone na liście dziesięciu Sekretnych Ogrodów w UK, w maju 2016 roku, przez „The Guardian”.

ballyrobert-cottage-garden tripadv

foto: tripradvisor.com

Magdalena Janik

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Turystyka

Jesienne wycieczki czyli…

Jesienne wycieczki czyli…   0

Jak aktywnie wykorzystać dzień, gdy aura nie sprzyja? A przecież szarych, pochmurnych dni jest tutaj większość i trzeba nauczyć się z tym żyć. Proponujemy Wam kilka ciekawych miejsc na spędzenie [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!