Tańcz!Previous Article
REFERENDUM w sprawie JOW-ówNext Article
Aktualności
  • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
  • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
  • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Śladami „Gry o tron” czyli „jet setting” w NI

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Śladami „Gry o tron” czyli „jet setting” w NI

To właśnie w Irlandii Północnej kręcono wszystkie sezony serialu. Wzdłuż malowniczego wybrzeża Causeway i Glens rozciągnęła się więc trawiasta kraina wojowniczych Dotraków, Żelazne Wyspy z zamkiem Pyke, w którym po latach spędzonych u Starków wylądował na powrót ich dziedzic Theon Greyjoy, Królewska Droga i samo Winterfell: siedziba Starków, jednego z siedmiu lordowskich rodów Westeros.

Czym jest „jet setting”?

„Jet setting” to podróżowanie śladami scenografii do filmowych hitów. Organizacje i firmy turystyczne w Irlandii Północnej przygotowały wiele ofert dla miłośników serialu „Gra o tron” oraz miłośników filmu.

Stworzono mapy i plany jedno- i kilkudniowych wycieczek pozwalających zobaczyć najbardziej rozpoznawalne miejsca z serialu. I tak: dziedziniec zamku Winterfell, na którym Ned Stark z rodziną witał króla Roberta Baretheona, w rzeczywistości znajduje się na zamku Ward leżącym na południe od Belfastu. To dwupiętrowy, prosty w formie, ale ekscentryczny w wykończeniu budynek: jedna jego fasada jest klasyczna, druga – gotycka. Górujący nad hektarami równiutko przystrzyżonego trawnika został stworzony w XVIII w. Niedaleko wsi Carncastle na płaskowyżu Antrim, Ned Stark ściął uciekiniera z Nocnej Straży, tu też znaleziono wilkory.

Ruiny leżącego niedaleko XIV-wiecznego zamczyska Shane zagrały w pilocie, a potem – w scenach turniejowych, zaś praktycznie wszystkie sceny „leśne” zostały nakręcone w lesie Tollymore. Port w Ballintoy został Pyke, a w jednej z jaskiń w Cushendun, czyli wsi, z której w pogodne dni można dojrzeć wybrzeże szkockie, czerwonowłosa kapłanka Melisandre urodziła dziecko-cień.

Jedne z najpiękniejszych rejonów wiążą się z Dotrakami. Ich trawiaste przestrzenie znajdują się w Glens, czyli dziewięciu dolinach Antrim pośród granitowych, niewysokich gór Mourne.

Dalej… Chorwacja

Śladami „Gry o tron” można wybrać się dalej poza NI. Królewską Przystań w pierwszym sezonie zagrała Mdina – dawna stolica Malty, górująca na wzgórzu nad równiną. Jej kamienne piaskowe budowle i mury w takim samym kolorze widać już z daleka. Do miasta prowadzi tylko jedna brama, a przekroczenie jej jest jak krok przenoszący w czasie. Mdinę nazywają „miastem ciszy”, bo wśród zabytkowych kościołów i pałaców mieszka zaledwie kilkaset osób, które rzadko wychodzą na zewnątrz przed zachodem słońca. Po pierwszym sezonie filmowcy opuścili jednak Maltę. Jednym z powodów były kontrowersje wokół filmowców, których praca miała zakłócić miejscowy ekosystem.

Znaczącą rolę w filmie zagrał także Dubrovnik. Część ujęć powstała na Lokrum, bezludnej wysepce leżącej zaledwie 600 metrów od miasta. Przed tysiącleciem założyli na niej swoje opactwo benedyktyni. Oprócz tego w filmie zagrał ogród botaniczny w Trsteno, pełne palm, platanów, eukaliptusów. Można je rozpoznać m.in. w scenie, w której Sansę goszczą Margaery i jej babka.

Dalej… Islandia i Maroko

Kraina za murem rozciąga się na Islandii, pierwsze trzy sezony kręcono zimą, a dopiero na ostatni filmowcy wrócili tu latem. Zdjęcia do pierwszych sezonów powstały m.in. na największym lodowcu Islandii Vatnajökull, pod czapą którego kryją się strumienie lawy, kratery i gorące źródła. W trzecim sezonie ekipa przeniosła się nad jezioro Myvatn.

Astapor w Zatoce Niewolników z kolei zagrała As-Sawira w Maroko. Ta dawna portugalska forteca, port handlowy łączący Afryką z Europą, ma w sobie coś niezwykłego: na wodzie kołyszą się kolorowe łódki, a nad nim górują kamienne budowle o piaskowych i żółtych ścianach.

Masz ochotę na wycieczkę śladami “Gry o tron” w NI: wejdź na stronę www.causewaycoastandglens.com

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Artykuły

„City break” w Wiedniu na wiosnę?

„City break” w Wiedniu na wiosnę?   0

Za oknem dzień coraz dłuższy, słoneczko coraz częściej nieśmiało wygląda spoza chmur, więc czas zaplanować wiosenne miniwakacje, czyli tzw. city break . Proponuję wypad do Wiednia. Dostać się tam można [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!