Tańcz!Previous Article
REFERENDUM w sprawie JOW-ówNext Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Śladami „Gry o tron” czyli „jet setting” w NI

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Śladami „Gry o tron” czyli „jet setting” w NI

To właśnie w Irlandii Północnej kręcono wszystkie sezony serialu. Wzdłuż malowniczego wybrzeża Causeway i Glens rozciągnęła się więc trawiasta kraina wojowniczych Dotraków, Żelazne Wyspy z zamkiem Pyke, w którym po latach spędzonych u Starków wylądował na powrót ich dziedzic Theon Greyjoy, Królewska Droga i samo Winterfell: siedziba Starków, jednego z siedmiu lordowskich rodów Westeros.

Czym jest „jet setting”?

„Jet setting” to podróżowanie śladami scenografii do filmowych hitów. Organizacje i firmy turystyczne w Irlandii Północnej przygotowały wiele ofert dla miłośników serialu „Gra o tron” oraz miłośników filmu.

Stworzono mapy i plany jedno- i kilkudniowych wycieczek pozwalających zobaczyć najbardziej rozpoznawalne miejsca z serialu. I tak: dziedziniec zamku Winterfell, na którym Ned Stark z rodziną witał króla Roberta Baretheona, w rzeczywistości znajduje się na zamku Ward leżącym na południe od Belfastu. To dwupiętrowy, prosty w formie, ale ekscentryczny w wykończeniu budynek: jedna jego fasada jest klasyczna, druga – gotycka. Górujący nad hektarami równiutko przystrzyżonego trawnika został stworzony w XVIII w. Niedaleko wsi Carncastle na płaskowyżu Antrim, Ned Stark ściął uciekiniera z Nocnej Straży, tu też znaleziono wilkory.

Ruiny leżącego niedaleko XIV-wiecznego zamczyska Shane zagrały w pilocie, a potem – w scenach turniejowych, zaś praktycznie wszystkie sceny „leśne” zostały nakręcone w lesie Tollymore. Port w Ballintoy został Pyke, a w jednej z jaskiń w Cushendun, czyli wsi, z której w pogodne dni można dojrzeć wybrzeże szkockie, czerwonowłosa kapłanka Melisandre urodziła dziecko-cień.

Jedne z najpiękniejszych rejonów wiążą się z Dotrakami. Ich trawiaste przestrzenie znajdują się w Glens, czyli dziewięciu dolinach Antrim pośród granitowych, niewysokich gór Mourne.

Dalej… Chorwacja

Śladami „Gry o tron” można wybrać się dalej poza NI. Królewską Przystań w pierwszym sezonie zagrała Mdina – dawna stolica Malty, górująca na wzgórzu nad równiną. Jej kamienne piaskowe budowle i mury w takim samym kolorze widać już z daleka. Do miasta prowadzi tylko jedna brama, a przekroczenie jej jest jak krok przenoszący w czasie. Mdinę nazywają „miastem ciszy”, bo wśród zabytkowych kościołów i pałaców mieszka zaledwie kilkaset osób, które rzadko wychodzą na zewnątrz przed zachodem słońca. Po pierwszym sezonie filmowcy opuścili jednak Maltę. Jednym z powodów były kontrowersje wokół filmowców, których praca miała zakłócić miejscowy ekosystem.

Znaczącą rolę w filmie zagrał także Dubrovnik. Część ujęć powstała na Lokrum, bezludnej wysepce leżącej zaledwie 600 metrów od miasta. Przed tysiącleciem założyli na niej swoje opactwo benedyktyni. Oprócz tego w filmie zagrał ogród botaniczny w Trsteno, pełne palm, platanów, eukaliptusów. Można je rozpoznać m.in. w scenie, w której Sansę goszczą Margaery i jej babka.

Dalej… Islandia i Maroko

Kraina za murem rozciąga się na Islandii, pierwsze trzy sezony kręcono zimą, a dopiero na ostatni filmowcy wrócili tu latem. Zdjęcia do pierwszych sezonów powstały m.in. na największym lodowcu Islandii Vatnajökull, pod czapą którego kryją się strumienie lawy, kratery i gorące źródła. W trzecim sezonie ekipa przeniosła się nad jezioro Myvatn.

Astapor w Zatoce Niewolników z kolei zagrała As-Sawira w Maroko. Ta dawna portugalska forteca, port handlowy łączący Afryką z Europą, ma w sobie coś niezwykłego: na wodzie kołyszą się kolorowe łódki, a nad nim górują kamienne budowle o piaskowych i żółtych ścianach.

Masz ochotę na wycieczkę śladami “Gry o tron” w NI: wejdź na stronę www.causewaycoastandglens.com

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Artykuły

Co to jest Universal Credit?

Co to jest Universal Credit?   0

Universal Credit jest nowym rodzajem świadczenia, które zastąpi Child Tax Credit, Housing Benefit, Income-related Employment and Support Allowance, Income-based Jobseeker's Allowance, Income Support oraz Working Tax Credit. Universal credit przysługuje osobom, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!