Tydzień Kultury Polskiej 2016 - relacjaPrevious Article
Monster PikeNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Sukces Tygodnia Kultury Polskiej 2017!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Sukces Tygodnia Kultury Polskiej 2017!

Tegoroczny Tydzień Kultury Polskiej (Polish Cultural Week – PCW) obfitował w różnorodne wydarzenia, podczas których każdy znalazł coś dla siebie. Szczególnie dwie imprezy cieszyły się w tym roku największym zainteresowaniem. Ale także pozostałe imprezy były owocne i oblegane przez widzów.

Teatr

Na sztukę „Dwoje na kanapie”, która była debiutem półprofesjonalnej grupy aktorów z Irlandii Północnej przyszło ponad 70 osób. Przedstawienie bardzo się podobało widzom, którzy ochoczo dzielili się z twórcami swoją opinią po premierze. Cały dochód z tej imprezy – 186 funtów – został przeznaczony na lokalną organizację pomagającą kobietom w trudnej sytuacji życiowej Women’s Aid.

D7C_2041

„Dwoje na kanapie” to historia dwojga ludzi, których małżeństwo nagle znajduje się na zakręcie. Całe ich dotychczasowe życie staje pod znakiem zapytania. Czy ich miłość ma szanse przetrwać? Czy potrafią sobie wybaczyć oddalenie, zdrady, oziębłość? „Dwoje na kanapie…” to opowieść o dokonywaniu trudnych wyborów i podejmowaniu niespodziewanych decyzji.

Gorące podziękowania za wspaniałe przedstawienie i sukces premierowy!

D7C_2043

Reżyseria i Scenariusz: Agnieszka Kordys
Obsada: Kalina Kaznowska, Grzegorz Adamek
Muzyka: Przemek Straus, Julia Nowak, Thomas Kemp
Choreografia: Anetka Murawska
Taniec: Aneta Murawska, Mayte Segura
Załoga techniczna: Łukasz Ludziejewski, Monika Zajączkowska
Wolontariusze: Martyna Kłosowska
Słodki poczęstunek: Polita Supermarket
Organizator: AD Media & Events – Andrea Dymus

Noc Kultury

Po raz pierwszy w historii belfasckiej Nocy Kultury (Culture Night) polska społeczność miała okazję wziąć udział w wydarzeniu nie tylko jako widzowie. W galerii ArtCetera od 17-30 września odbywała się wystawa pt. Kobieta na przestrzeni wieków, która składała się z trzech części: fotografii Katarzyny Smugarzewskiej, części opisowej przygotowanej przez Agnieszkę Kordys oraz serii informacyjnej o znanych polskich kobietach przygotowanej przez AD Media & Events. Podczas Nocy Kultury czyli 22 września, kiedy cały Belfast kipiał imprezami kulturalnymi, w galerii zawitała nie tylko sama Katarzyna Smugarzewska, ale także żywe posągi z grupy Lutrek, które przyciągały swoim show ludzi do galerii. Podczas tego jednego wieczoru te wymienione atrakcje Tygodnia Kultury Polskiej obejrzało ponad 3 tysiące osób! To ogromna reklama dla społeczności polskiej.

asdfg-7

Szczególne podziękowania ślemy: Katarzynie Smugarzewskiej, zespołowi Lutrek – Izabeli Walkowiak – Radcliffe i Pippa Moss, Agnieszce Kordys, za pyszne ciasta Beacie Kolec, za obsługę medialną Łukaszowi Ludziejewskiemu, za pomoc logistyczną BM Taxi panu Bogdanowi oraz naszemu gospodarzowi Olivierowi Martin.

Dzień Rodzinny

Nie mogło oczywiście zabraknąć Dnia Rodzinnego podczas festiwalu, który jak co roku odbył się w Ulster Museum! Atrakcji było co nie miara – malowanie twarzy oraz modelowanie balonów dzięki Karolinie Bałdydze z KEENI i jej załodze, warsztaty taneczne w wykonaniu Anetki Murawskiej, warsztaty plastyczne przygotowane przez Gosię Soboń, występy taneczno-wokalne w wersji góralskiej w wykonaniu Państwa Dziadkowiec, a także liczne stoiska z rękodziełem: Hania Zielińska i Jolanta Szymczak, Emilia Przedwojska, Marta Kocoń oraz stoiska firmowe: OWL, Thiande (Beata Osińska-Traczykowska), Ulster Bank Vivienne & Jill, WomansAid, RedDeer Studio Łukasz Jelonek. Wszystkim ślemy gorące podziękowania za wspaniały dzień.

asdfg-20
Dodatkowo dziękujemy Łukaszowi Ludziejewskiemu za obsługę techniczno-medialną, Martynie Kłosowskiej za świetną pomoc wolontaryjną, Cafe Meluzyne za pyszny poczęstunek oraz organizacji ArtsEkta za dodatkowy występ taneczny. Kłaniamy się też studio O!PLA za udostępnienie bajek dla dzieci oraz oczywiście naszemu gospodarzowi Ulster Museum!

I wszystkim przybyłym dziękujemy – mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście. Do zobaczenia za rok!

Inne

Wśród pozostałych imprez możemy wymienić Warsztaty Fotograficzne w 1G1 Studio dzięki (ponownie) Łukaszowi Ludziejewskiemu; pokazy filmów – „Trzy kolory” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego w kinie Strand Arts Centre; pokaz krótkich metraży ze Szkoły Wajdy w Nerve Centre w Derry/Londonderry dzięki Agnieszce Łuczak; Wieczór Literacki w Lamppost Cafe; Dzień Bajek w Polskich Szkołach Sobotnich w Bangor, Portadown/Lurgan, Belfaście i Derry/Londonderry.

Więcej na temat Tygodnia Kultury Polskiej, który odbywa się co roku znajdziecie na www.polishculturalweek.co.uk oraz na Facebooku: Polish Cultural Week Belfast.

Do zobaczenia za rok!

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionów

Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionów   0

Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!