Odwiedzić więzieniePrevious Article
Zapomniane polskie zwyczaje wielkanocneNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Świat Sztuk Walki, część 2

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Świat Sztuk Walki, część 2

Mieszane Sztuki Walki (MMA- Mixed Martial Arts) cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. W skali globalnej dziesiątki organizatorów oraz promotorów organizują zawody z walkami w ringu czy w tzw. klatkach pod własnym szyldem, niejednokrotnie jest to transmitowane na żywo w mediach olbrzymie show, gdzie profesjonalnie walczą mega gwiazdy tego sportu. Podczas gdy w Polsce zdecydowanym faworytem MMA pozostaje największa rodzima organizacja KSW (Konfrontacja Sztuk Walki), w Europie i na świecie najsłynniejszym i najważniejszym liderem pozostaje UFC (Ultimate Fighting Championships). Zarówno w UFC, jak i w kilku innych ważniejszych organizacjach na świecie walczą nasi rodacy. Warto o nich wiedzieć i wspomnieć o tym, że radzą sobie coraz lepiej. Jednak jak to wszystko się zaczęło? W tym numerze zapraszamy na drugą z dwóch części artykułu o spotach walki i ich legendach.

Północna Irlandia

Nasi rodacy trenują MMA także i na terenie Ulsteru, gdzie można ich spotkać niemal w każdym klubie Mieszanych Sztuk Walki. Na szczególną uwagę zasługuje 29-letni Maciej Gierszewski, który rywalizuje w MMA od 2009 roku. Po kilku bardzo efektownych walkach, jakie Maciej stoczył dla bodajże największej północno-irlandzkiej organizacji Clan Wars, w listopadzie ubiegłego roku dostał szansę walki o pas mistrzowski wagi średniej, którego niestety nie udało się odebrać mistrzowi. Jednak fani tego sportu powinni zapamiętać to nazwisko, zwłaszcza, że najprawdopodobniej zobaczymy Maćka Gierszewskiego walczącego w kwietniu tego roku na transmitowanej m.in. w TV gali Clan Wars, która odbędzie się w Ulster Hall. Trzymajmy kciuki!

Polacy w UFC

Polscy zawodnicy MMA walczyli na światowych ringach wielokrotnie, niemal od początku istnienia tego fascynującego sportu. Przykładowo Polski weteran MMA Grzegorz Jakubowski z Gdyni walczył w krajach takich jak Litwa, Włochy, Finlandia, Holandia czy Niemcy już od 2002 roku. Sam Mamed Khalidov swoją zawodową karierę w tym sporcie rozpoczął w 2004 roku właśnie od gali organizowanej na Litwie. Pechowo dla przyszłej mega gwiazdy polskiego MMA, była to walka przegrana.

Wiele legend w sportach walki rozpoczynało swoje kariery od przegranej, jednak determinacja oraz motywacja w ich przypadku okazywały się silniejsze. Polski Czeczen nie jest wyjątkiem. Trenujący na co dzień w Olsztynie Khalidov toczył jeszcze później walki zarówno na Litwie, jak i w Chorwacji. Dwukrotnie walczył w Tokio i raz w Stanach Zjednoczonych. Walcząc w Tokio po raz pierwszy, znokautował ówczesnego mistrza wagi średniej tamtej organizacji, pochodzącego z Brazylii Jorge Santiago. Jednak pas mistrzowski nie był stawką w tej walce i chociaż jeden z japońskich komentatorów wspomniał, iż Santiago powinien honorowo oddać Mamedowi swój mistrzowski pas, ustalono walkę rewanżową, którą Brazylijczyk w bardzo kontrowersyjny sposób wygrał na punkty (pomimo wyraźnej przewagi zawodnika z Polski).

Po wydarzeniach w Japonii oraz po wygranej w USA, Mamedowi wróżono międzynarodową karierę. Jednak być może pechowo dla zawodnika z Polski, zagraniczne organizacje w których walczył przestały istnieć. Długo następnie mówiono o przejściu Mameda do UFC i kiedy w końcu kontrakt z największą organizacją MMA na świecie stał się w końcu przedmiotem poważnych negocjacji, Mamed Khalidov z kilku ważnych dla niego powodów zdecydował się odrzucić ofertę Amerykanów i kontynuować swoją karierę w KSW.

Pierwszym zawodnikiem MMA znad Wisły, który walczył w UFC był Tomasz Drwal, który w amerykańskiej organizacji stoczył 6 walk w latach 2007-2010. Za swoją trzecią walkę w UFC, na gali 20 września 2009 roku, otrzymał nagrodę za nokaut wieczoru. Krakowianin radził sobie w USA całkiem przyzwoicie, jednak został zwolniony z kontraktu z UFC w 2010 roku po dwóch przegranych z rzędu, co biorąc pod uwagę charakter przegranych walk oraz całą karierę Polaka, zaowocowało rozczarowaniem i zdziwieniem wielu komentatorów oraz fanów UFC. Tomasz Drwal ma na swoim koncie niemal 30 zawodowych walk w formule MMA i od 2015 roku ma podpisany kontrakt z polską federacją KSW. Z pewnością w Polsce zobaczymy w przyszłości jeszcze wiele spektakularnych potyczek z udziałem zawodnika z Krakowa.

Po Tomaszu Drwalu kolejnym Polakiem w UFC był znany publiczności obecnie ze swoich występów w KSW Maciej Jewtuszko, który od 2010 roku walczył dla amerykańskiej organizacji WEC (World Extreme Cagefighting). Organizacja ta została przejęta przez UFC w październiku tego samego roku i Jewtuszko stoczył swoją kolejną walkę już pod szyldem UFC, którą niestety przegrał i został zwolniony z kontraktu.

Aktualnie w największej organizacji MMA na świecie zakontraktowanych jest 13 zawodników z Polski, z których część radzi sobie bardzo przyzwoicie. Biorąc pod uwagę to, iż UFC kontraktuje najlepszych w tym sporcie, ta liczba korzystnie świadczy o poziomie MMA, jaki jest w Polsce. Jako ciekawostkę dodam to, iż poziom MMA w Irlandii (jako wyspie) także uznawany jest za wysoki. W samej Irlandii Północnej jest jeden zawodnik, który walczy w UFC. Jest nim Norman Parke, który na co dzień trenuje w Ballymenie. Polacy, którzy aktualnie walczą w UFC to: Daniel Omielańczuk, Karolina Kowalkiewicz, Piotr Hallmann, Izabela Badurek, Marcin Bandel, Peter Sobotta, Damian Stasiak, Łukasz Sajewski, Bartosz Fabiński, Paweł Pawlak, Krzysztof Jotko, Jan Błachowicz oraz Joanna Jędrzejczyk, która w krótkim czasie stała się międzynarodową gwiazdą tego sportu.

Królowa UFC

Mieszkająca i trenująca w Olsztynie mistrzyni świata UFC wagi słomkowej zaczęła swoją przygodę ze sportami walki od tajskiej sztuki walki Muay Thai, zostając 6-krotnie mistrzynią świata w tej dyscyplinie. W 2012 roku rozpoczęła zawodową karierę w MMA, której towarzyszy pasmo samych zwycięstw i ani jednej porażki. W lipcu 2014 roku stoczyła swoją pierwszą walkę w organizacji UFC, a w niecały rok później w spektakularny sposób zdobyła pas mistrzyni świata w swojej kategorii wagowej, dwukrotnie dotychczas broniąc swojego tytułu. Joanna Jędrzejczyk jest trzecim w historii mistrzem świata UFC pochodzącym z Europy. Z całą pewnością jest postacią wyjątkową i fenomenalną. W samej ostatniej walce w obronie tytułu mistrzowskiego pechowo złamała rękę. Nie dość, że kontynuowała walkę z jedną sprawną ręką, to w trakcie jej trwania pobiła dwa światowe rekordy w UFC: wykonała największą ilość znaczących uderzeń w walce na szczeblu mistrzowskim (220 uderzeń) oraz wyprowadziła największą liczbę kopnięć w nogę (70 kopnięć). Ponadto zgodnie z najpopularniejszym serwisem internetowym światowego MMA, Sherdog.com, Joanna znajduje się na pierwszym miejscu kobiecego rankingu MMA ‚Pound-For-Pound Top 10’, bez podziału na kategorie wagowe. Dotychczasowa mega gwiazda MMA Ronda Rousey znajduje się na trzeciej pozycji w tym samym rankingu, po ostatniej utracie pasa mistrzowskiego.

Joanna Jędrzejczyk jest obecnie najbardziej znaną Polką w świecie MMA. Jej fanów na całym świecie z każdym dniem przybywa coraz więcej. Oprócz tego, iż jest obecnie jednym z najbardziej dominujących mistrzów UFC w historii tego sportu, jest ona zawodniczką powszechnie szanowaną i bardzo lubianą przez fanów. Polscy kibice MMA są bardzo dumni z tego, że mają ‚naszą’ mistrzynię świata. Amerykańskie media okrzyknęły Joannę Jędrzejczyk ‚Królową UFC’. Miejmy nadzieję, że Asia będzie nam zatem w UFC długo królować.

Marcin Gryszkiewicz

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Sport

Swimathon

Swimathon   0

W dniach 29-31 marca na ponad 600 basenach w UK odbędzie się SWIMATHON, czyli wielka akcja charytatywna dla miłośników pływania, z której fundusze trafią w tym roku na Cancer Research [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!