Światowy Dzień Świadomości nt AutyzmuPrevious Article
Zasiłki dla osób niepełnosprawnych po wprowadzeniu Reformy Systemu SocjalnegoNext Article
baner-980px-x-90px
Aktualności
  • Zmarł Konsul Generalny RP w Belfaście Dariusz Adler17 marca 2018 w Belfaście zmarł Konsul Generalny RP w Irlandii Północnej Dariusz Adler. Miał 53 lata. Niespodziewana śmierć dyplomaty pogrążyła w żalu tutejszych działaczy i Polonię. Konsul Adler był doświadczonym [...]
  • VIII Wieczór Literacki – relacja i zaproszenie22 lutego w godzinach 19-21 w The LampPost Cafe on 19 Upper Newtownards Road, BT4 3HT Belfast, odbył się VIII Wieczór Literacki w Belfaście pt. “Oblicza miłości w literaturze”. W [...]
  • Matura z polskiego czyli zmiany w A-LevelsMatura Brytyjska Dyplom A-Level (Advanced Level), to odpowiednik polskiej matury zdawany w Wielkiej Brytanii. A-Level zdany na wysokim poziomie umożliwia przyjęcie na studia na najsłynniejszych brytyjskich uczelniach. Na programie A-level [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Synowie i Córki Północy

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Synowie i Córki Północy

Skąd wziął się pomysł na stworzenie zorganizowanej grupy polskich motocyklistów w Irlandii Północnej pod wspólną nazwą – “Synowie Północy”? Odpowiedz na to pytanie jest prosta – chęć jednoczenia się.

Łączy nas pasja!

Bycie między swoimi rodakami, uczucie przynależenia do czegoś większego, jest próbą zachowania tożsamości oraz tego, co robiliśmy i o czym marzyliśmy, będąc jeszcze w Polsce. Wielu z nas na emigracji odczuwało samotność, brak własnej enklawy, w której mogliby dzielić wspólne pasje, zainteresowania, pomysły oraz problemy. W naszym przypadku wspólnym mianownikiem dla próby jednoczenia się są motocykle. Zaczęło się od kilku kolegów, którzy postanowili wyjść z marazmu i otworzyć się na innych. W ten sposób w 2012 roku narodziło się Forum Synów Północy. Początkowo bez struktur i w nieoszlifowanej formie. Mimo wielu zakrętów i wybojów na naszej drodze, czas pokazał, że wysiłek przyniósł owoce. Udało nam się zorganizować prężnie działającą społeczność, z której jesteśmy dumni.

Synowie Północy to zorganizowana społeczność polskich motocyklistów w Irlandii Północnej. Nasi członkowie wywodzą się ze wszystkich hrabstw prowincji, a nasze korzenie pokrywają większość województw w Polsce. Wykonujemy różne zawody oraz mamy różne wykształcenia. W naszych szeregach są informatycy, inżynierowie, technicy, kucharze, piekarze, kierowcy, etc. Rozpiętość wieku naszych „rajderów”, jest szeroka jak autostrada, od 23 do 60 lat. Motocykle, na których jeździmy, też pokrywają większość klas. Dzięki różnorodności, stworzyliśmy wielobarwną i otwartą grupę kolegów, którzy mogą na siebie liczyć. Wśród nas wyjątkowe miejsce mają rodziny dla których organizujemy specjalne wydarzenia okolicznościowe.

Herbaciarze i ścigacze

Style jazdy jakie reprezentujemy można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwszą z nich są turyści, niektórzy z nich są potocznie zwani „herbaciarzami”. Są to motocykliści jeżdżący na motocyklach turystycznych lub sportowo-turystycznych. W ich przypadku prędkość, przyspieszenie oraz przeciążenia w zakrętach nie grają najważniejszej roli. Dla turystów celem przewodnim jest atrakcyjność trasy. Krajobrazy, zabytki, punkty szczególne jak nietuzinkowe mosty, czy konstrukcje na przemierzanej trasie, stanowią priorytet. Tacy motocykliści uwielbiają nabijać kilometry na liczniku. Motocykle, którymi się poruszają są specjalnie do tego przystosowane. Pozycja w siodle, komfort jazdy oraz niezawodność, są podstawowymi atrybutami „turystyków”. Przykładami typowych turystycznych maszyny są BMW R1200GS, Honda PanEuropean ST1300 oraz klasyk Honda SilverWing GL500. Natomiast motocykle sportowo turystyczne to Suzuki Hayabusa, Suzuki Bandit oraz Honda CBF.

Drugą kategorią są „ścigacze”. W przeciwieństwie do turystów, którzy zwyczajnie jeżdżą, ścigacze „latają”. W tym stylu najważniejszymi są przyspieszenie, hamowanie, przeciążenia w zakrętach, zgranie z motocyklem oraz balans ciałem. Na motocyklach sportowych lub super-sportowych jazda jest nieco trudniejsza, niż na turystycznych. Wiąże się to z konstrukcją i przeznaczeniem motocykla, często są one dedykowane do jazdy torowej. Rozłożenie masy, zestrojenie zawieszenia, hamulce oraz moc silnika nie pozostawiają dużego marginesu błędu. „Ścigacze” wymuszają na kierowcy specyficzną pozycję za kierownicą, nisko pochyloną głowę, oraz ciało przesunięte mocno na przód motocykla. Ułatwia to kierowanie oraz poprawia zwrotność, jednak cierpi komfort jazdy. Nieumiejętne posługiwanie się takim sprzętem, który do 100km/h rozpędza się w 3 sekundy, a prędkość maksymalna to 300km/h i więcej, grozi poważnymi konsekwencjami. W naszej grupie super sporty reprezentowane są przez BMW S1000RR, Honda CBR1000RR Firablade oraz Kawasaki Ninja ZX10R.

Forum

Społeczność Synów Północy jest sprawnie zarządzana przez zespół administracyjny, a użytkownicy mają swoje rangi oraz przynależą do podgrup jak np. StarsiSynowie, którzy mają pełny dostęp do zawartości forum. Organizujemy wiele wyjazdów turystycznych i „na szybkie latanie”. Jednak ponad wszystko cenimy bezpieczeństwo jazdy, dla tego co jakiś czas umawiamy się na jazdy treningowe po lokalnych drogach, dla nowych „rajderów” oraz wyjazdy na „track day” w Kirkistown dla bardziej zaawansowanych „ścigaczy”. Doświadczenie oraz obycie się z motocyklem jest głównym czynnikiem wpływającym na bezpieczną jazdę. Oprócz tego wyjeżdżamy na kursy SafeBike organizowane przez PSNI, a w najbliższej przyszłości planujemy udać się na kurs pierwszej pomocy dla motocyklistów organizowany przez Brytyjski Czerwony Krzyż.

Podstawowym kanałem komunikacji oraz platformą multimedialną jest Forum Synów Północy. Jest to niezależne środowisko z globalnym forum podzielonym tematycznie na kategorie, przykładowo „Spotkania-Zloty-Wyjazdy”, „Nauka-Praktyka-Szkolenia”,”Filmy-Zdjęcia-Multimedia”, „Giełda” i kilka innych. Oczywiście mamy profil na Facebooku oraz YouTube.

Forum jest ławo dostępne z komputerów PC oraz urządzeń mobilnych. Jest w pełni multimedialne i profesjonalnie skonstruowane przez nas samych. Na forum znajdują się między innymi: wbudowany odtwarzacz YouTube, Google Maps, zdjęcia, interaktywny kalendarz wydarzeń, galeria oraz lubiane przez wszystkich oryginalne emotikony.

Jeśli jesteś motocyklistą lub interesujesz się motocyklami, zapraszamy z otwartymi ramionami w nasze szeregi. Mimo, że nazwa brzmi męsko, czekamy również na „Córki Północy”! Niech połączy nas pasja!

foto: Andrzej Gólka

SynowiePolnocy-wlasnosc-Paweł_Akseńczuk - Copy (1)

Więcej na:

www.synowiepolnocy.pl/forum

www.facebook.com/SynowiePolnocy

forum@synowiepolnocy.pl

synowiepolnocy1

synowiepolnocy2

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Sport

Zmarł Konsul Generalny RP w Belfaście Dariusz Adler

Zmarł Konsul Generalny RP w Belfaście Dariusz Adler   0

17 marca 2018 w Belfaście zmarł Konsul Generalny RP w Irlandii Północnej Dariusz Adler. Miał 53 lata. Niespodziewana śmierć dyplomaty pogrążyła w żalu tutejszych działaczy i Polonię. Konsul Adler był doświadczonym [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!