Wieści z PSS Enniskillen - maj 2018Previous Article
Podróż mojego zwierzakaNext Article
Aktualności
  • Polish Heritage DayW ramach drugiej edycji Polish Heritage Day zorganizowanych zostało 76 wydarzeń w całej Wielkiej Brytanii, które odbywały się w terminie od 5 maja do 4 czerwca. Również w Irlandii Północnej [...]
  • Wieści z PSS Enniskillen – maj 2018S.O.S z Enniskillen Gramatyka, ortografia, nowe literki, słówka, zadania i opracowania to podstawa na sobotnich lekcjach z języka polskiego. Ale zajęcia w Światowy Dzień Ziemi w klasie 1 rozpoczęliśmy piosenką pt. „Ziemia [...]
  • My Way w maju 2018!Wiosna w pełni! Kwiaty! Kolory! Wszystko to, co lubimy najbardziej. Tym razem dzieci wraz z rodzicami próbowały swoich sił we florystyce - z bibuły i papieru powstawały kwiaty. Wszystko ręcznie [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Szczepienia ochronne w Irlandii Północnej

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Szczepienia ochronne w Irlandii Północnej

Szczepienia ochronne wzbudzają wiele emocji w dzisiejszym społeczeństwie. Szczepienia w Wielkiej Brytanii nie są obowiązkowe, jednak każde dziecko jest zapraszane na szczepienia do swojego lekarza GP. Według medycyny szczepienia to najbardziej skuteczny i bezpieczny sposób, aby uchronić dziecko przed wieloma groźnymi chorobami. Istotne jest również, aby dziecko otrzymało szczepionkę w odpowiednim wieku. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram szczepień dzieci w Irlandii Północnej.

Szczepionki i choroby

Szczepionki zawierają niewielką ilość bakterii lub wirusa, który wywołuje chorobę lub niewielką ilość związków chemicznych produkowanych przez bakterie. Szczepionki wymuszają na układzie odpornościowym organizmu wytworzenie przeciwciał (substancje, które zwalczają infekcje i choroby). Jeśli Twoje dziecko będzie miało kontakt z daną bakterią, przeciwciała rozpoznają ją i będą gotowe do obrony organizmu dziecka. Dzięki stosowaniu szczepień w Wielkiej Brytanii, przypadki zachorowań na takie choroby jak błonica prawie całkowicie zostały wyeliminowane.

Od momentu wprowadzenia szczepionek w Wielkiej Brytanii, liczba dzieci zapadających na te choroby jest bardzo niska, ale jeśli dzieci nie będą dalej zaszczepiane te choroby powrócą. Te choroby są nadal obecne w Europie i innych częściach świata i ponieważ duża liczba osób więcej podróżuje i więcej osób odwiedza nasz kraj zawsze istnieje ryzyko, że przywiozą oni te choroby do naszego kraju i Twoje dziecko na nie zachoruje.

Kalendarz szczepień

– 8 tydzień życia dziecka – DTaP/IPV/Hib (błonica, tężec, krztusiec (koklusz)), choroba Heinego-Medina, Hib oraz PCV (infekcja pneumokokowa)

– 12 tydzień życia dziecka – DTaP/IPV/Hib (błonica, tężec, krztusiec (koklusz)), choroba Heinego-Medina, Hib oraz MenC (zapalenie opon mózgowych typu C)

– 16 tydzień życia dziecka – DTaP/IPV/Hib (błonica, tężec, krztusiec (koklusz)), choroba Heinego-Medina, Hib oraz MenC (zapalenie opon mózgowych typu C) oraz PCV (infekcja pneumokokowa).

– po ukończeniu 1. roku życia dziecka – MMR (odra, świnka i różyczka), PCV (infekcja pneumokokowa), Hib i MenC (zapalenie opon mózgowych typu C)

– między 3 a 5 rokiem życia – DTaP/IPV (błonica, tężec, krztusiec (koklusz)), choroba Heinego-Medina, MMR (odra, świnka, różyczka)

– dziewczęta między 12 a 13 rokiem życia – rak szyjki macicy wywoływany przez wirus brodawczaka ludzkiego typu 16 i 18 (Trzy zastrzyki w ciągu sześciu miesięcy)

– między 14 a 18 rokiem życia – tężec, błonica i choroba Heinego-Medina.

Różnice

W Wielkiej Brytanii w odróżnieniu od polskiego systemu szczepień szczepionka przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby nie należy do szczepień obowiązkowych. Istnieje jednak możliwość zaszczepienia dziecka szczepionką przeciw gruźlicy, szczególnie w przypadku, kiedy rodzice dziecka lub inne osoby, z którymi dziecko będzie w częstym kontakcie, pochodzą z krajów o wysokim wskaźniku zachorowań na tę chorobę.

Do szczepień nie wykonywanych rutynowo w Wielkiej Brytanii (czyli stosowanych tylko w przypadku, gdy zaistnieje taka potrzeba, np. dziecko znajduje się w sytuacji dużego ryzyka wystąpienia danej choroby), należą szczepienia przeciw:

Tuberculosis (TB) – przeciwko gruźlicy; szczepionka BCG vaccine against Tuberculosis;
Hepatitis B – przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
Polio – dodatkowa dawka jest zalecana co 10 lat;
Tetanus – przeciwko tężcowi; dodatkowa dawka.

Jeśli dziecko nie otrzymało któregoś z powyższych szczepień ze względu na różnice w planie szczepień w Polsce i Wielkiej Brytanii, zawsze można zaszczepić je na daną chorobę. Należy umówić się na wizytę z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką środowiskową.

Dodatkowe informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.publichealth.hscni.net lub www.nhs.uk/planners/vaccinations oraz na www.naszexpress.pl gdzie znajdziecie Państwo ulotkę NHS na temat szczepień w języku polskim.

Źródło: NHS

ULOTKA w języku polskim – KLIKNIJ TUTAJ

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Dla Dzieci

Na zdrowie! E jak …

Na zdrowie! E jak …   0

W kolejności alfabetycznej przedstawiamy różne zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia. Prasa i telewizja aż roją się od obco brzmiących słów, z którymi pomożemy się Wam oswoić. W tym miesiącu zapraszamy [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

32372906_1832810557025112_8760833917688217600_n

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!