Festiwal filmowy KINOTEKAPrevious Article
Znacząca rzekaNext Article
Aktualności
  • Postanowienie Noworoczne – Zumba!Zumba została wymyślona przez przypadek. Twórca Zumby Alberto „Beto” Perez, pochodzący z Kolumbii, pewnego zwyczajnego dnia zapomniał przynieść kasetę z muzyką na zajęcia tańca towarzyskiego, które prowadził. Nie chcąc odwoływać [...]
  • City Hall i 100-lecie Niepodległości Polski!18 listopada uczciliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Było to niezwykle podniosłe i ważne dla Polonii wydarzenie, pełne wzruszeń i niespodzianek. W uroczystości w Ratuszu w Belfaście, udział wzięli znakomici [...]
  • Dzień Niepodległości na cmentarzu MilltownInicjatywa 11. Listopada oraz Polish Society Belfast jak co roku zorganizowały uroczystość obchodów Dnia Niepodległości Polski na cmentarzu Milltown w Belfaście. Podczas uroczystości przemówienie wygłosił inicjator tej corocznej akcji Paweł Romańczuk. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Szczęśliwa ósemka 2012! Ranking wydarzeń sportowych 2012

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Szczęśliwa ósemka 2012! Ranking wydarzeń sportowych 2012
Related Articles

Stary 2012 rok stanął pod znakiem wielu ciekawych sportowych wydarzeń dla Polaków. Wybraliśmy osiem najciekawszych pod różnymi względami! Staraliśmy się być obiektywni, ale jeśli nie zgadzacie się z naszym wyborem, piszcie do nas!

 

8. Rajd Dakar

34. edycja Rajdu Dakar, która po raz czwarty gościła na trasach Ameryki Południowej. Najlepszy z Polaków, Krzysztof Hołowczyc, uplasował się na niezłym 10. miejscu. Osiągnął także historyczne wyniki – był pierwszym polskim liderem całego rajdu, a także zwyciężył na jednym z etapów. Swój debiut w imprezie zanotował Adam Małysz, który zmagania zakończył na 38. pozycji co nie jest złym wynikiem jak na skoczka narciarskiego oczywiście.

 

7. Tenis

2012 rok był szczęśliwym rokiem dla Jerzego “Jerzyka” Janowicza, począwszy od maja kiedy sportowiec zwyciężył w turnieju challenger z Gellesem Müllerem. Następne wielkie zwycięstwo tenisista odniósł w lipcu w holenderskim challengerze, rozgrywanym na kortach w Scheveningen. Rozstawiony z numerem pierwszym, Polak stracił tylko jednego seta w całym turnieju, a w finale pokonał reprezentanta gospodarzy Matwe Middelkoopa 6:2, 6:2 dzięki czemu dostał się do pierwszej setki tenisistów rankingu ATP. Na przełomie października i listopada wystartował w kwalifikacjach do turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Paryżu. Pokonał w nich kolejno Dmitrija Tursunowa 6:2, 6:4 i Florenta Serrę również 6:2, 6:4, dzięki czemu dostał się do turnieju głównego, w którym zatrzymał go dopiero w finale David Ferrer, któremu uległ wynikiem 4:6, 3:6. Sezon 2012 Jerzyk zakończył na 26. miejscu w rankingu ATP co jest niesamowitym osiągnięciem biorąc pod uwagę, że na początku roku nie był nawet w pierwszej setce.

 

6. Kolarstwo

Wydawałoby się, że wyścig Tour de Pologne powinien być mocną stroną polskich reprezentantów, jako że odbywa się on „w domu”. Niestety tak nie jest. Na podium w wyścigu nad Wisłą przyszło nam czekać aż dziewięć lat. 22-letni Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quickstep) zajął drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej i po siedmiu etapach rywalizacji w Polsce lepszy od niego okazał się jedynie Włoch Moreno Moser (Liquigas-Cannondale) i to o zaledwie 5 sekund.

 

Także Michał Gołaś (Omega Pharma-QuickStep) został wiceliderem Giro d’Italia (drugi z największych kolarskich wyścigów świata za Tour de France i przed Vuelta a España). Dzięki trzeciemu miejscu na szóstym etapie Giro d’Italia i dotarciu do mety w 4-osobowej ucieczce 41 sekund przed peletonem Michał Gołaś awansował na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej i utrzymał ją przez jeden dzień, mogłoby się wydawać, że to niewiele, ale 28-latek był drugim Polakiem w historii, któremu udało się dokonać tej sztuki.

 

5. Igrzyska olimpijskie

Tegoroczne igrzyska olimpijskie nie były zbyt udane dla Polski. Zwłaszcza należy wymienić fatalny występ polskich tenisistów. Wystartowało 218 reprezentantów kraju, a Polska zajęła dopiero 30. miejsce w klasyfikacji medalowej. Co prawda utrzymaliśmy panującą od 2004 roku średnią – 10 medali, jednak kosztem złotych i srebrnych medali. Zdobyliśmy 2 złota, 2 srebra i 6 brązów.

Wynik ten nie może być zadowalający, gdy weźmiemy pod uwagę rok 1996 (17 medali), kiedy w Olimpiadzie wystartowało jedynie 164 Polaków, czy też rok 1980 (32 medale i aż 306 reprezentantów). Począwszy od tego właśnie roku średnia medali jak i reprezentantów zaczęła spadać – nie świadczy to dobrze o polskim sporcie.

 

4. Euro 2012

Wielkie nadzieje i jeszcze większe rozczarowanie – tak można podsumować Euro 2012 pod względem sportowym. Polska z prawdopodobnie najsilniejszym składem dekady nie wyszła z grupy na własnym terenie. Jednak większość z nas nie narzeka, gdyż ujrzeliśmy światełko w tunelu – Polskę wreszcie grającą z oddaniem i sercem, z perspektywą na przyszłość, otuchy może dodać również fakt iż Polska drużyna była najniżej w rankingu FIFA spośród wszystkich drużyn występujących w turnieju. Organizacyjnie (pomijając rozdmuchane przez media walki pseudokibiców) wyszło świetnie i na pewno poprawiło światowy image Polski, jako kraju nowoczesnego i przyjaznego.

 

3. PŚ w biegach narciarskich

Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz wygrała Tour de Ski. Polka jest trzecia na liście wielokrotnych mistrzyń świata, przed nią zostały jedynie Bente Skari (4 zwycięstwa) i Jelena Välbe (5 zwycięstw) – obie zawodniczki nie występują już zawodowo.

 

2. Letnie Igrzyska Paraolimpijskie

36 medali zdobytych przez Polskich reprezentantów – 14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych spowodowało, że Polska w klasyfikacji medalowej zajęła bardzo dobre 9. miejsce. Udało się poprawić poprzedni wynik z Pekinu, gdzie zdobyliśmy 30 medali.

 

1. Siatkówka

Reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii wygrała Ligę Światową. W wielkim finale rozegranym w Sofii Biało-Czerwoni po wspaniałym meczu zwyciężyli mistrzów olimpijskich, reprezentację USA 3:0 (25:17, 26:24, 25:20). Polscy siatkarze w turnieju finałowym nie przegrali ani jednego spotkania i byli zdecydowanie najlepszym zespołem rozgrywek.

 

Dawid Stróżak

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Sport

Postanowienie Noworoczne – Zumba!

Postanowienie Noworoczne – Zumba!   0

Zumba została wymyślona przez przypadek. Twórca Zumby Alberto „Beto” Perez, pochodzący z Kolumbii, pewnego zwyczajnego dnia zapomniał przynieść kasetę z muzyką na zajęcia tańca towarzyskiego, które prowadził. Nie chcąc odwoływać [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!