AIKIDO - sposób na życiePrevious Article
Młyn i studniaNext Article
baner-980px-x-90px
Aktualności
  • Dlaczego Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście?Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie, ma na koncie wiele sukcesów i bardzo szerokie plany na przyszłość. Rozmawiamy z dyrektor Beatą Dabrowską. NE: Od kiedy istnieje [...]
  • Polacy – jesteście mile widziani w NI!Z chwilą, gdy artykuł 50. został uruchomiony, w naszej lokalnej społeczności polskiej oraz wśród innych mniejszości pochodzących z Unii Europejskiej, zaistniały obawy i niepewność dotyczące przyszłości w Irlandii Północnej. Czy [...]
  • Zatrudnienie najwyższe od 1971Poziom bezrobocia w Wielkiej Brytanii jest najniższy od 11 lat, wzrosły również średnie płace. Obecnie zatrudnionych jest 31,81 miliona ludzi - o 560 tysięcy więcej niż rok temu. Dane wskazują także [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Szlakiem browarów

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Szlakiem browarów
Related Articles

szlakiem

 

Lśniące miedziane kotły pod sklepieniem ze starych dębowych belek. Tajemnicze, pieniące się w kamiennych kadziach płyny o specyficznym zapachu chmielu i drożdży. Dźwięk bąbelków wypływających z dna na powierzchnię. Tysiące składników pochodzących z różnych zakątków świata. A wszystko po to, aby zadowolić podniebienie smakosza piwa. Browarnicy na Wyspach Brytyjskich wytwarzają ponad 3 tysiące rodzajów piw na podstawie różnych receptur i procedur. Jednak piwo kupione w sklepie nie smakuje tak samo jak to, które pije się bezpośrednio ze źródła.

 

Nowoczesne angielskie ALE

 

Londyńska spółka Fuller, Smith & Turner istnieje od ponad 160 lat. Jednak browar Fuller’s Chiswick – Griffin Brewery, który wykupiła, istnieje w tym miejscu od 350 lat. Mówi się nawet, że historia piwa z tego miejsca sięga ery Cromwella. Podczas godzinnej wycieczki turyści poznają serce browaru, jego pracę i śledzą proces tworzenia ALE dzięki nowym technologiom i wyposażeniu browaru.

 

W piwnicy Hock Cellar pod browarem znajduje się Centrum Turystyczne Fullera, które spełnia funkcję muzeum. Obejrzawszy przedmioty pochodzące ze starego browaru, można też kupić kilka ciekawych pamiątek, w tym także książkę o historii Fullers’ów opublikowaną w 150 rocznicę spółki.

 

Nie byłoby jednak zwiedzania browaru bez degustacji. Można tu skosztować wielokrotnie nagradzanych piw takich jak: London Pride, ESB, Chiswick Bitter, Discovery, Organic Honey Dew, Golden Pride oraz 1845. Ponadto browar posiada także ponad 360 pubów w południowej Anglii, gdzie można napić się trunków sygnowanych przez Fullera.

 

Tradycyjne szkockie ALE

 

Belhaven jest największym regionalnym browarem Szkocji. Znajduje się w miasteczku Dunbar, oddalonym około 50 km na wschód od Edynburga. Chociaż pierwszą udokumentowaną produkcję piwa datuje się tu na 1719 rok, to jednak browar chwali się tym, że jego historia sięga XVI wieku.

 

The Belhaven Brewery Tour to znakomita okazja, aby zwiedzić ten stary tradycyjny browar. Co ciekawe zwiedzający oprócz poznania historii miejsca mają okazję zobaczyć proces butelkowania piwa. Przewodnik opowiada także o tradycjach wytwarzania doskonałego piwa, które opiera się na najczystszej szkockiej wodzie. Browar korzysta wciąż z tego samego źródła, co wieki temu. Chmielowego napoju marki Best, Best Extra Cold, St Andrews ALE, Belhaven 80 Shilling można spróbować w barze The Monks Retreat.

 

Ze względu na dość intensywny tryb pracy browaru, grupy zwiedzających liczą do 16 osób. Wymagane jest też obuwie na płaskim obcasie oraz ubrania ochronne dostępne na  miejscu.

 

Słynny irlandzki Stout

 

Guinness Storehouse czyli popularny browar Guinnessa jest obecnie najpopularniejszą atrakcją turystyczną Dublina. St. James Gate Brewery istnieje od 1759 roku i jest największym browarem produkującym piwo stout. W zeszłym roku browar spodziewał się ponad miliona zwiedzających. „Konstrukcja budynku stworzona jest na wzór gigantycznego kufla Guinnessa i pomieściłaby 14,5 miliona zwykłych szklanek piwa. Na czubku tego gigantycznego kufla jest Gravity Bar, który stwarza wrażenie piany na tym czarnym trunku”- mówi przewodnik na początku wycieczki.

 

Stalowo-szklany budynek ma sześć pięter. Na każdym czekają inne atrakcje. Jest ich tym więcej teraz, gdy browar obchodzi 250-lecie. Turysta może także zapoznać się z procesem tworzenia stouta, również przy użyciu pomocy multimedialnych, ale także poznać historię założyciela browaru Arthura Guinnessa oraz jego słynnej na cały świat księdze rekordów. Opowieści przewodników są urozmaicone licznymi anegdotami oraz legendami. Z ostatniego piętra można podziwiać panoramę całego miasta przy kuflu darmowego Guinnessa.

 

Północno- irlandzkie Draft Real ALE

 

Browar Hilden w Irlandii Północnej mieści się w stajniach króla Jerzego. Piwa tego, zaledwie 20-letniego, browaru zaistniały w latach 80-tych podczas Real ALE Festivals. Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika, ponieważ browar jest zbyt mały, aby mógł przyjąć większe grupy wycieczkowiczów. Ma to jednak swoje zalety. Turysta może zajrzeć w każdy kąt browaru i wypytać pracowników o wszystko, co go interesuje, ponieważ ci bardzo chętnie opowiadają o swojej pracy i o browarze.

 

Na terenie browaru znajduje się Tap Room Bar, jedyny bar w Irlandii Północnej, który serwuje tylko draft Real ALE. Można tu zjeść lunch oraz spróbować wyśmienitego piwa Scullion’s Irish, Hilden Ave, Silver, Molly Malone oraz Hilden Halt. Siostrzaną restauracją Tap Room Bar jest Molly’s Yard w Belfaście, która także posiada własny browar.

 

Andrea Dymus

 

 

PRZEWODNIK:

Griffin Brewery – Chiswick Lane South, London W4 2QB

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek, wycieczki o godzinach: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 i 15:00

Bilety wstępu: dorośli – £10, dzieci – £7

Belhaven Brewery – Brewery Lane, Dunbar EH42 1PE

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek

Bilety wstępu: dorośli – £5-8, dzieci 14-17 lat – free, poniżej 14 roku życia – zabronione

Guinness Storehouse – St James Gate, Dublin 8

Godziny otwarcia:
poniedziałek- niedziela 9:30-17:00

Bilety wstępu: dorośli – €10-14, dzieci – €5

Hilden Brewery – Hilden, Lisburn Co. Antrim BT27 4TY

Godziny otwarcia:
wtorek- sobota, wycieczki: 11:30, 18:30
The Tap Room Bar: wtorek- sobota 12:00-14:30

Bilety wstępu: dorośli – £4,5, dzieci – £3

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Tematy numeru

Top 3 Nawiedzone miejsca w Irlandii Północnej

Top 3 Nawiedzone miejsca w Irlandii Północnej   0

#1 Zamek w Ballygally Siedemnastowieczny budynek spokojnie spogląda w stronę zatoki Ballygally na wybrzeżu Antrim. Ma w sobie coś z nadmorskiej widokówki – tak przynajmniej twierdzą odwiedzający. Dodające uroku wieżyczki w [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!