Dlaczego Francuzki nie tyją?Previous Article
Antykoncepcja w Irlandii PółnocnejNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Sztuka minimalizmu w praktyce cz.3

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Sztuka minimalizmu w praktyce cz.3

Tak naprawdę, aby żyć potrzeba niewiele. Dużo mniej, niż większość z nas sobie wyobraża. Tylko nieliczni mają świadomość, że dobra materialne nie są w życiu najważniejsze. Droga do minimalizmu nie jest łatwa, ale konieczna, aby w pełni móc czerpać radość z własnego istnienia.

Przejdź do działania

Trzymaj w domu tylko podstawowe produkty spożywcze. Opróżnij szafki z nieużywanych przypraw, które od lat przechowujesz w swojej kuchni. Staraj się gotować proste potrawy, które wymagają niewyszukanych składników. Nie rób dużych zakupów w supermarkecie. Kupisz o wiele więcej, niż tak naprawdę potrzebujesz a cześć z pewnością wyrzucisz. Nie przeładowuj lodówki, pamiętaj, że nadmiar zawsze szkodzi i nigdy w pełni nie zaspokaja.

Zrób remanent wśród naczyń i zachowaj tylko tyle, ilu masz domowników, plus kilka dodatkowych dla gości. Nie potrzebujesz serwisu na 20 osób, jeśli masz małą rodzinę. Staraj się dobierać naczynia tak, aby były wielofunkcyjne. Z tej samej szklanki możesz pić kawę, herbatę i sok. Wyrzuć niezliczone ilości kolorowych kubków zagracających twoją kuchnię. Pozbądź się zbędnych talerzyków, miseczek, pudełeczek i pojemników niewiadomego zastosowania. Sprzedaj sprzęty kuchenne, których nie używasz regularnie. Pamiętaj, że prawie wszystko możesz przygotować w kuchni samodzielnie, bez wyspecjalizowanych sprzętów. Powiesz, że skracają czas przygotowywania posiłków? To bardzo złudne. Zauważ, ile czasu spędzisz na czyszczeniu tego sprzętu. Przejrzyj wszystkie książki kucharskie i zostaw tylko te, z których faktycznie korzystasz na co dzień.

Na początek…

Zminimalizuj ilość pościeli, ręczników i kocy. Kiedy kupujesz nowe, wyrzucaj stare. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz oszczędzał nowe na specjalne okazje wciąż zadowalając się starymi. Życie jest zbyt krótkie, aby otaczać się brzydkimi i zużytymi przedmiotami. Podaruj siebie luksus na co dzień.

Ogranicz środki czystości. Nie podążaj ślepo za reklamą, że do pielęgnacji każdego przedmiotu potrzebny jest ci inny produkt. Tak na prawdę zwykła soda, sok z cytryny i ocet jabłkowy – wyczyszczą wszystko w twoim domu. Potrzebna jest ci tylko wiedza jak z nich skorzystać, a ona nie zajmuje wiele miejsca.

Jak powszechnie wiadomo, sprzęt elektroniczny ujemnie wpływa na nasze zdrowie poprzez emitowane fale. Zrezygnuj z telewizora w każdym pokoju. Niech sypialnia będzie miejscem wypoczynku i wyciszenia. Staraj się przechowywać wszystko na dysku komputera: zdjęcia, muzykę, dokumenty. Nie zapomnij jednak zrobić kopii.

…dalej…

Ogranicz ilość dekoracji. Nadmiar obrazów czy makatek szpeci bardziej niż zdobi. Zafunduj sobie przestrzeń. Niezliczone ilości bibelotów, ozdób czy suszonych kwiatów wymagają od nas ciągłego odkurzania. Nie przywoź pamiątek z wakacji. Zbieraj emocje, wrażenia, odczucia i doświadczenia. One się nie kurzą.

Zrób przegląd roślin doniczkowych. Usuń wszystkie chore i zasuszone. Nie rób z mieszkania dżungli i zmniejsz ich ilość. Kwiat musi mieć przestrzeń, aby móc pięknie rosnąć.

Zminimalizuj liczbę mebli. Zostaw tylko te niezbędne i wielofunkcyjne. Kupuj zawsze meble najlepszej jakości. Nie daj skusić się katalogom szwedzkich firm reklamujących meble na jeden raz.

Przejrzyj wszystkie strychy, komórki i zakamarki. Z pewnością nie będziesz już potrzebować resztek tapety, starych farb czy pustych słoików.

…w końcu!

Segregując garderobę, kieruj się zasadą, czego nie założyłeś w ciągu ostatniego roku, nie założysz już nigdy. Stosy zmechaconych, powyciąganych swetrów, za małych bądź za dużych ubrań, czekają latami na efekt twojej niekończącej się diety. Nie oszukuj się, że kiedyś schudniesz. Korzystaj z życia teraz. Jeśli schudniesz, kupisz sobie nowe, ładniejsze ubrania. To samo zrób z butami. Wiem, że pięknie wyglądają i kosztowały fortunę, ale za każdym razem, kiedy je zakładasz bolą cię w nich stopy. Warto? Czuj się dobrze w swoim ciele i swoich ubraniach. One są dla ciebie a nie ty dla nich. Stwórz sobie klasyczna garderobę, zgodną z twoim stylem, niezależną od panującej mody, opartą na wartościach, które nie przeminą. Pamiętaj, klasyka będzie zawsze na topie.

Ogranicz ilość posiadanej biżuterii. Większości z niej wcale nie używasz. Nie trzymaj jej jedynie z sentymentu. Wybierz dwa ulubione zapachy perfum, po jednym na dzień i na wieczór. To samo zrób z kosmetykami. Jeden dobrej jakości olejek roślinny wystarczy ci za krem nawilżający na dzień, na noc, pod oczy i do ciała. Nie pozwól sobie wmówić, że musisz mieć różne produkty do każdej części ciała. To tylko reklama. Zostaw sobie trzy torby: małą, średnią i dużą, które sprawdzą się w każdej sytuacji.

Wyrzuć przeterminowane leki i nie kupuj ich na zapas. Nie zakładaj, ze będziesz chory. Myśl pozytywnie. Nie ćwiczysz od lat, a twój sprzęt sportowy niszczeje w kącie? Sprzedaj lub oddaj go komuś.

Nie zbieraj i nie kolekcjonuj. Nie staraj się posiąść wszystkiego. Zbieractwo to zajęcie podyktowane żądza posiadania oraz kontroli nad światem materialnym. Istnieją ciekawsze formy spędzania wolnego czasu. Pozbądź się książek, do których regularnie nie wracasz. Zostaw tylko te, które wywarły duży wpływ na twoje życie.

Nie staraj się wyrzucić wszystkiego na raz. Skup się jednorazowo na jednym pomieszczeniu i stopniowo posuwaj się dalej. Podziel rzeczy na 5 podstawowych grup: do wyrzucenia, do oddania, do sprzedania, do recyclingu i do przemyślenia.

Wyrzuciłeś? Brawo! Dotarłeś do celu! Tak trzymaj!

Teraz zacznij żyć z umiarem. Nie ufaj temu, co darmowe, nie chodź na wyprzedaże, opieraj się pokusom i nie ulegaj zakupowemu szaleństwu. Pokaż innym, że można być szczęśliwym mając niewiele. Żyj oszczędnie i panuj nad swoimi pragnieniami. Wzbogacaj swoje wnętrze i bądź świadom kim jesteś.

Monika Domagała

Źródło i inspiracje: Dominique Loreau „Sztuka Minimalizmu” Wa-wa 2013

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Poradnik

Savoir vivre dla mężczyzn: Polska ostryga, czyli sposób na kaca

Savoir vivre dla mężczyzn: Polska ostryga, czyli sposób na kaca   0

Każdemu z nas zdarzy się czasem zostać zaproszonym na przyjęcie, na którym zarówno przystawką, daniem głównym, jak i deserem jest alkohol. Oczywiście zawsze należy pamiętać o tym, aby pić z [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!