Dzień Niepodległości w City HallPrevious Article
Dlaczego 25 grudnia?
Next Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Track Day – Szybko i „nie”bezpiecznie?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Track Day – Szybko i „nie”bezpiecznie?

Każdy z nas widział co najmniej jeden raz w życiu ujęcia z wyścigów motocyklowych! Śmiałków na super szybkich motocyklach, z kolanami i łokciami na asfalcie, mknących po torach i drogach z zawrotnymi prędkościami! Zapewne wielu, wyobrażało sobie, jak to jest być takim kierowcą? Jednak aby ścigać się na motocyklu trzeba mieć nie lada umiejętności oraz bogatego sponsora. Czy jest zatem możliwość, aby chociaż otrzeć się o ten zamknięty i niebezpieczny świat? Oczywiście, że tak! Niemal każdy motocyklista ma taką możliwość, podczas organizowanych dni otwartych na torach wyścigowych, czyli Track Days.

Track Days są organizowane przez prawie wszystkie tory wyścigowe na świecie. Począwszy od torów, z których korzysta MotoGP oraz F1, po lokalne takie jak Tor Poznań w Polsce oraz nasz lokalny tor w Kirkistown w Irlandii Północnej.

Maszyny na Track Day w większości są to sportowe motocykle, dopuszczone do jazdy w ruchu publicznym, jednak nieznacznie zmodyfikowane. Jedna z najważniejszych zmian, konieczną na Track Day, jest ciśnienie powietrza w oponach! Redukuje się je nawet o 30%, po to, aby zwiększyć powierzchnie styku oraz ułatwić ich dogrzanie. Dobrze nagrzana opona, powinna kleić się jak guma do żucia.

Najważniejszym aspektem podczas jazdy jest bezpieczeństwo, istnieją zasady, których nie można łamać, za ich nieprzestrzeganie można otrzymać czerwoną flagę, równoznaczną z wykluczeniem z dalszego uczestnictwa w Track Day. Ponadto nad zdrowiem uczestników czekają w pogotowiu karetki.

Dni otwarte służą przede wszystkim do podnoszenia własnych umiejętności oraz do zabawy, która w normalnych warunkach drogowych jest skrajnie niebezpieczna. Na torze Kirkistown, Track Day odbywa się zazwyczaj co trzy tygodnie i trwa około 6 godzin. Kierowcy podzieleni są na trzy grupy w zależności od stopnia zaawansowania i kolejno przejeżdżają sesje trwające po 12 minut. W czasie całego Track Day uczestnicy przejeżdżają dystans nawet 180 km. Prędkość maksymalna rozwijana na tym torze sięga 260 km/h, natomiast średni czas jednego okrążenia to 68 sekund.

Podczas sesji nie odbywa się żadne oficjalne współzawodnictwo i nie dokonuje się oficjalnego pomiaru czasu. Jednak nie znaczy to, że uczestnicy się nie ścigają, wręcz przeciwnie! Gen rywalizacji nie daje o sobie zapomnieć, każdy chce być najszybszy.

Wrażenia z Track Day nie można porównać z jazdą szosową. Na torze można pozwolić sobie na znacznie więcej i pchnąć na przód swoje ograniczenia. Wszak nie ma przy krawężniku latarni, za zakrętem nie spaceruje zabłąkany pies, a na następnym skrzyżowaniu nie włącza się do ruchu autobus. Na pętli toru motocyklista skupia się na swoich umiejętnościach i możliwościach maszyny. Podczas każdego kolejnego przejazdu stara się być lepszym niż wcześniej. W ten sposób uczy się prawidłowych zachowań i reakcji, które nie raz przydadzą się, jadąc po zwyklej drodze.

Z perspektywy motocyklisty przejazd po pętli toru wyzwala niesamowite emocje i adrenalinę. Najbardziej ekscytujący jest ostatni fragment toru w Kirkistown. Po wyjściu z szykany, z prędkości około 80 km/h następuje przyspieszenie o kolejne 180 km/h, żeby pod koniec prostej wyhamować z 260 km/h do 60 km/h, redukcja do drugi biegu. Obroty silnika niemal cały czas są na czerwonym polu. Kierowca tuż po hamowaniu składa ciało do prawego, najwolniejszego zakrętu „Hairpin”, gdzie w jego szczycie styka się kolanem z nawierzchnią, kontrolując pochylenie motocykla. Przy wyjściu znowu maksymalne przyspieszenie i po przecięciu linii start/meta rozpoczyna kolejne kółko.

Track Day są bardzo wyczerpujące fizycznie i psychicznie. Ciągłe balansowanie ciałem oraz pełne skupienie dają o sobie znać nawet kilka dni po przejechanych kilometrach. Zdarza się, że uczestnicy tracą 3 kg i więcej, po wszystkich zaplanowanych sesjach.

Wydarzenia jak dni otwarte, są najbezpieczniejszą formą uprawiania sportów motorowych. Jest szybko i bezpiecznie! Nawet po spektakularnie wyglądających wypadkach, zazwyczaj kierowcy wychodzą z nich tylko z siniakami i poobijaną ambicją. Nie da się całkowicie wykluczyć zagrożenia, ale jest ono zminimalizowane i nieporównywalnie mniejsze od brawurowej jazdy po drogach publicznych, na których zawsze „coś” może czyhać za zakrętem.

Autor: Andrzej Gólka

synowiepolnocy-wlasnosc-pawel_aksenczuk

track1

track2

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Sport

Swimathon

Swimathon   0

W dniach 29-31 marca na ponad 600 basenach w UK odbędzie się SWIMATHON, czyli wielka akcja charytatywna dla miłośników pływania, z której fundusze trafią w tym roku na Cancer Research [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!