Nie bądź żyła, oddaj krewPrevious Article
Gdzie leży Narnia? C. S. LewisNext Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Transfer test w pigułce

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Transfer test w pigułce

Zgodnie z obowiązującym w Irlandii Północnej systemem edukacji, uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej (Primary School), którzy ubiegają się o przyjęcie do wybranej szkoły średniej (Grammar School), muszą przystąpić do egzaminu sprawdzającego znanego pod nazwą Transfer Test (kiedyś Eleven Plus). Cały proces zaczyna się zwykle już w okolicach lutego, aplikacje składa się od maja, a testy odbywają się w listopadzie.

Przygotowanie

Proces transferu rozpoczyna się już w drugiej połowie klasy 6, kiedy szkoły podstawowe organizują dla rodziców spotkania informacyjne, aby wyjaśnić zasady ubiegania się o miejsce w wybranej szkole średniej. Dzieci, które zdecydowały się podchodzić do egzaminów rozpoczynają w klasach intensywne przygotowania, pisząc próbne testy i powtarzając obowiązujący materiał. Uczniowie ćwiczą min. na oryginalnych testach z lat ubiegłych, aby móc zapoznać się i oswoić z ich formą. Na stronie www.thetransfertest.com można zakupić przykładowe testy przypominające formą i treścią testy AQE oraz GL i pracować na nich w domu.

Typy szkół

Istnieją dwa typy szkół średnich, do których można dostać się przystępując do Transfer Testu, są to szkoły bezwyznaniowe oraz katolickie szkoły średnie. Wykaz wszystkich szkół średnich, z podziałem na akceptowany przez nich typ egzaminu (AQE lub GL), można znaleźć na tej samej stronie internetowej, w zakładce: schools.

AQE – Association for Quality Education

Test AQE – zwany również CEA (Common Entrance Assessment), wymagany jest przez szkoły bezwyznaniowe i składa się z trzech części. Każdy z trzech testów odbywa się w sobotnie przedpołudnie (na przełomie listopada i grudnia). Uczeń ma obowiązek przystąpić do co najmniej dwóch z trzech egzaminów, gdyż pod ocenę brane są dwa najlepsze wyniki. Zaleca się, aby uczniowie pisali wszystkie trzy test, aby zwiększyć ich szanse na lepszy rezultat. Testy są dopasowane do wieku dziecka i obejmują materiał szkoły podstawowej z zakresu języka angielskiego oraz matematyki. Test składa się z 58 zadań, na których rozwiązanie uczeń ma godzinę.

PTTC – Post Primary Transfer Consortium

Test PPTC – zwany GL Assessment, wymagany jest przez katolickie szkoły średnie. Egzamin jest tylko jeden i składa się z dwóch części: testu z języka angielskiego (50 min.), po którym następuje przerwa na toaletę i drobny posiłek a następnie egzaminu z matematyki (45 min.) Test GL to test wyboru polegający na zaznaczeniu jednej poprawnej odpowiedzi. Uczeń nie wpisuje w nim swoich rozwiązań.

Jeśli z powodu losowego, kandydat nie mógł wziąć udziału w egzaminie lub w jego czasie poczuł się na tyle źle, iż nie mógł go kontynuować, istnieje możliwość ubiegania się o tzw. Supplementary Assessment. W takim przypadku należy bezzwłocznie skontaktować się ze szkołą, w której dziecko miało pisać swój egzamin, aby móc aplikować o jego powtórzenie.

Podanie o egzamin

Aplikacje do szkół średnich są dostępne na stronach www.thetransfertest.com, www.aqe.org.uk lub www.pptcni.com . Ponadto szkoły podstawowe organizują spotkania z rodzicami, na których rozdają stosowne aplikacje i wyjaśniają sposób ich wypełnienia. Ubiegając się o miejsce na egzaminach AQE czy GL w listopadzie i grudniu, już od maja tego samego roku można składać dokumenty.

Termin nadsyłania podań kończy się zazwyczaj na początku września. Podanie zawiera podstawowe informacje o dziecku, jego opiekunach, szkole oraz listę wybranych szkół, w których chcemy, aby przystępowało do egzaminu. Miejscem pisania testu nie musi być wybrana przez nas docelowa szkoła średnia, do której chcielibyśmy w przyszłości zapisać nasze dziecko. Jest to tylko centrum egzaminacyjne.

Najlepiej, aby wybrać szkołę jak najbliżej miejsca zamieszkania, aby nie mieć kłopotu z dojazdem na egzaminy wstępne. Do podania dołączamy – w przypadku egzaminu AQE – 3 paszportowe fotografie, kopię świadectwa urodzenia oraz potwierdzenie wniesienia opłaty za egzamin w wysokości £48. W przypadku egzaminu GL jest to jedna paszportowa fotografia oraz oryginał świadectwa urodzenia (który zostanie nam później odesłany). Egzamin GL jest bezpłatny.

Jeśli zdecydujemy, że nasze dziecko przystępuje do obydwu egzaminów (AQE i GL), należy wysłać niezależnie dwie aplikacje. W krótkim czasie od wysłania zgłoszenia powinniśmy otrzymać kartę potwierdzającą zarejestrowanie naszego dziecka. Jeśli nie otrzymamy tego dokumenty w ciągu dwóch czy trzech tygodni, należy pilnie skontaktować się z odpowiednim centrum egzaminacyjnym.

Zaznajomienie czyli Familiarisation Day

Na około 2-3 tygodnie przed terminem pierwszego testu, szkoła, w której nasze dziecko będzie przystępować do egzaminu wstępnego, organizuje spotkanie z uczniami i ich rodzicami, aby zapoznać ich z przebiegiem procesu egzaminacyjnego.

Kandydaci mają wtedy okazję obejrzeć salę, w której odbędzie się test, poznać nauczycieli obecnymi podczas egzaminu czy też zadać nurtujące ich pytania. Rodzice otrzymują praktyczne wskazówki odnośnie technicznej organizacji dnia. Szkoły bardzo zachęcają do wzięcia udziału w tym nieobowiązkowym spotkaniu, aby pomóc dzieciom poczuć się swobodniej podczas egzaminu.

Egzamin

W zależności od wytycznych centrum egzaminacyjnego, uczniowie przybywają na sprawdzian w szkolnych uniformach bądź dowolnie. Niektóre szkoły preferują szkolne mundurki, aby pomoc dzieciom poczuć, jakby dzień egzaminu był tylko kolejnym dniem szkoły i w ten sposób zmniejszyć ich stres związany z testem. Rodzice, mogą opuścić budynek szkoły na czas egzaminu bądź też zostać w wyznaczonym przez dyrektora miejscu i poczekać na dziecko. Obowiązkowo na każdy test należy przynieść kartę potwierdzającą rejestrację oraz dwa ołówki i gumkę. Inne przybory szkolne (np. temperówka, piórnik, linijka) są zabronione, jak również zegarek, telefon czy kalkulator.

Dni Otwarte – Open Days

W styczniu szkoły średnie organizują tzw. Dni Otwarte. Zazwyczaj wypadają one w soboty, chociaż niektóre szkoły organizują je w ciągu tygodnia w godzinach wieczornych. Uczniowie klas 7 jak i 6 są zaproszeni do odwiedzenia wybranych przez siebie szkół, aby móc zapoznać się z ich charakterem i sposobem nauczania.

Rodzice mają okazje do bezpośredniej rozmowy z dyrektorem szkoły, nauczycielami jak również uczniami tejże placówki. Szkoły przygotowują na ten czas specjalne foldery, prezentujące ich osiągnięcia i profil. Dni otwarte to wspaniała okazja do obejrzenia szkoły od środka i zebrania o niej jak największej ilości informacji, co może pomoc w późniejszym podjęciu decyzji. Terminy dni otwartych można znaleźć w lokalnych gazetach oraz bezpośrednio na stronach szkół.

Wyniki

Wyniki egzaminów AQE oraz GL zostaną doręczone pocztą w dniu 28 stycznia na adres podany przy rejestracji. Również szkoła podstawowa dziecka otrzyma kopie jego wyników. W przypadku egzaminu AQE wyniki są punktacją ujednoliconą, będzie to liczba całkowita pomiędzy 55 a 145, ze średnią 100. Stopnie nie są używane.

W przypadku egzaminu GL wyniki zostaną wyrażone stopniami tj. A, B1, B2, C1, C2 lub D. Na początku lutego szkoły podstawowe organizują spotkania z rodzicami i uczniami, aby omówić wyniki egzaminów i pomóc im w wyborze odpowiedniej szkoły oraz przy wypełnianiu podania do wybranej placówki (tzw. Transfer Form). Do podania należy dołączyć oryginał wyników AQE lub GL, które otrzymaliśmy i przekazać je do szkoły podstawowej dziecka, która następnie prześle je do Education Authority. Pod koniec maja otrzymamy list potwierdzający, do której placówki nasze dziecko zostało oficjalnie przyjęte.

Egzaminy do szkoły średniej to naturalny proces na drodze rozwoju i edukacji naszych dzieci. Zadbajmy o to, aby przebiegł w sposób jak najmniej stresujący. Pomóżmy im solidnie przygotować się do egzaminów, aby jak najlepiej mogli wykorzystać swój potencjał, ale nie uzależniajmy niczego od ich wyników. Nie każdemu uda się zdobyć miejsce w Grammar School, ale nie oznacza to, że nie będzie miał świetnych rezultatów w szkole innego typu. Trzymamy kciuki!

Monika Domagała

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Dla Dzieci

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy   0

Wielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!