BELFAST: Historyczna wycieczkaPrevious Article
PORTADOWN: Rocznica PSS Janusza KorczakaNext Article
baner-980px-x-90px
Aktualności
  • Dlaczego Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście?Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie, ma na koncie wiele sukcesów i bardzo szerokie plany na przyszłość. Rozmawiamy z dyrektor Beatą Dabrowską. NE: Od kiedy istnieje [...]
  • Polacy – jesteście mile widziani w NI!Z chwilą, gdy artykuł 50. został uruchomiony, w naszej lokalnej społeczności polskiej oraz wśród innych mniejszości pochodzących z Unii Europejskiej, zaistniały obawy i niepewność dotyczące przyszłości w Irlandii Północnej. Czy [...]
  • Zatrudnienie najwyższe od 1971Poziom bezrobocia w Wielkiej Brytanii jest najniższy od 11 lat, wzrosły również średnie płace. Obecnie zatrudnionych jest 31,81 miliona ludzi - o 560 tysięcy więcej niż rok temu. Dane wskazują także [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Tydzień Kultury Polskiej 2015 – Polish Cultural Week 2015

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Tydzień Kultury Polskiej 2015 – Polish Cultural Week 2015

 www.polishculturalweek.com

WARSZTATY

Warsztaty z Konradem Pawlaszkiem

14 września 2015

18:00 – 20:00

Queen’s Film Theatre – QFT

20 University Square

Belfast BT7 1PA

www.queensfilmtheatre.com

Wstęp wolny

Konrad Pawlaszek czerpał inspirację z tradycyjnych polskich wycinanek, technik ich przygotowania i symboliki, mającej na celu odświeżenie tego rękodzieła i wprowadzenie go na arenę sztuki współczesnej. Jego obecne prace zmierzają właśnie w tym kierunku, ale artysta wciąż eksperymentuje z papierem jako w głównym środkiem przekazu.

Przyjdź i wycinaj z Konradem.

MUZYKA

Koncert Antibiotic

17 września 2015

19:30 – 21:00, drzwi: 19:00

Black Box

18-22 Hill Street

Belfast BT1 2LA

www.blackboxbelfast.com

Wstęp: Ł2

Zespół Antibiotic powstał w 2008 roku. Na początku grali głównie covery, aby wzajemnie się dotrzeć i poznać muzycznie. Ich repertuar jest bardzo zróżnicowany, od ciężkiego brzmienia po bardzo lekkie, wręcz popowe dźwięki. Każdy znajdzie coś dla siebie pośród zarówno polskich, jak i zagranicznych hitów. Antibiotic występuje na różnego rodzaju polskich imprezach okolicznościowych oraz w miejscowych barach. Zostali także wpisani do rejestru miasta Dungannon jako lokalny zespół. Podczas Festiwalu zespół Antibiotic zagra mieszankę hitów polskich i zagranicznych oraz próbkę własnej twórczości.

ROZRYWKA

Rodzinny Dzień Integracyjny

20 września 2015

12:00-15:00

Botanic Gardens

Belfast BT9 5AB

www.nmni.com/um

Wstęp wolny

Dzień pełen zabaw dla dzieci i młodzieży oraz atrakcji dla dorosłych. W planie gry i zabawy, warsztaty plastyczne, pokaz tańca, konkursy z nagrodami, kreskówki, wata cukrowa, malowanie twarzy, darmowe upominki, poczęstunek, niespodzianki i wiele więcej. Dołącz do nas.

TANIEC

Pokaz tańca podczas Rodzinnego Dnia Integracyjnego

20 września 2015

12:00-15:00

Botanic Gardens

Belfast BT9 5AB

www.nmni.com/um

Admission free

Polish Dancers zaprezentują mieszankę polskich tańców ludowych – polonez, oberek, mazur.

FILM

„Dangerous Moonlight”, reż. Brian Desmond Hurst

22 wrzesień 2015

19:00 – 21:00

Strand Arts Centre

152-154 Holywood Road

Belfast, BT4 1NY

www.strandartscentre.com

Wstęp wolny

W połowie II wojny światowej Polski muzyk Stefan (Anton Walbrook) spotyka amerykańską dziennikarkę Carole (Sally Gray), podczas kiedy naziści maszerują na Polskę. Mimo, że oboje muszą uciekać przed Niemcami, zakochują się w sobie i po opuszczeniu Europy wschodniej pobierają się. Pomimo, że Stefan jest szczęśliwy w małżeństwie i pracy jako muzyk, nie może zapomnieć o swoim zobowiązaniu wobec Ojczyzny. W końcu wraca, żeby walczyć, mimo obaw Carole.

Brian Desmond Hurst był znanym reżyserem urodzonym w Belfaście. Wyreżyserował ponad 30 filmów, co czyni go jednym z najbardziej kreatywnych filmowców XX wieku. Najbardziej znany jest pewnie ze Scrooga’a.

www.briandesmondhurst.org

FILM

„Ashes and Diamonds”, reż Andrzej Wajda (1958)

19 września 2015, 15:00

Queen’s Film Theatre – QFT

20 University Square

Belfast BT7 1PA

www.queensfilmtheatre.com

Wstęp: £4 – £6.50

Bilety na stronie internetowej QFT lub w kasie kina.

Maćka, młodego AK-owca, ogarniają wątpliwości co do sensu prowadzenia dalszej walki zbrojnej, tym razem przeciw komunistom. Zabicie sekretarza PPR, Szczuki, jest ostatnim zadaniem, które ma wykonać.

FILM

Podwójny pokaz filmów

16 września 2015

18:00

Strand Arts Centre

152-154 Holywood Road

Belfast, BT4 1NY

www.strandartscentre.com

***

„Uciekinier”, reż. Marek Tomasz Pawłowski

W swoim filmie Marek Tomasz Pawłowski śledzi losy niezwykłej postaci Kazimierza Piechowskiego, organizatora najbardziej brawurowej ucieczki z Auschwitz.

Film zdobył liczne nagrody na całym świecie w tym Brązowy Medal na Festiwalu w Nowym Jorku (pierwszy raz od 54 lat).

***

„Jaster- tajemnica Hela”, reż. Małgorzata Walczak & Tomasz Pawłowski

Film przedstawia jedną ze wstrząsających historii, jakie działy się w czasach tragicznych wyborów w szeregach Armii Krajowej, a jej dalszy ciąg miał miejsce w czasach komunistycznej Polski. 22-letni Stanisław Jaster, pseudonim “Hel”, członek oddziałów “Osa-Kosa” gen. Grota-Roweckiego, osobisty emisariusz Witolda Pileckiego, po ucieczce w 1942 roku z obozu Auschwitz-Birkenau, na skutek nadzwyczajnego, tragicznego splotu okoliczności został niesłusznie posądzony o kolaborację z gestapo, w trybie nagłym bez sądu i wyroku skazany i rozstrzelany. Film jest symboliczną próbą rehabilitacji oraz wyjaśnienia “białych plam” w polskiej historii.

WYSTAWA

Transformation 1 – wycinanki

Konrad Pawlaszek

14 – 21 września 2015

Queen’s Film Theatre – QFT

20 University Square

Belfast BT7 1PA

www.queensfilmtheatre.com

Wstęp wolny

Konrad Pawlaszek czerpał inspirację z tradycyjnych polskich wycinanek, technik ich przygotowania i symboliki, mającej na celu odświeżenie tego rękodzieła i wprowadzenie go na arenę sztuki współczesnej. Jego obecne prace zmierzają właśnie w tym kierunku, ale artysta wciąż wyraża siebie tymi samymi materiałami.

Ostatnio nagrodzony jako artysta indywidualny przez ACNI.

Wystawy – 2012 John Luke Gallery, 2013 PS2 – project space, 2014 Ards Art Centre, 2014 Waterfront, 2015 – Crescent Arts Gallery, 2015 John Bell Arts Centre, Newry.

WYSTAWA

“Everyhere I look, I’m being looked at” photo exhibition by Damian Chrobak

spotkanie z fotografem:

18 września, godzina 18:00

Goodtimes Cafe

7 Pottingers Entry Belfast BT1 4DT

wystawa: 14 – 21 września 2015

Ulster Hall 14-21 September 34 Bedford Street BT2 7FF Belfast

Wstęp wolny

Damian Chrobak (1977) mieszka w Londynie. Fotografia zajmuje się od 2003 roku. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Fotografików od 2010 roku. Jego prace były publikowane w różnych magazynach w Polsce i zagranicą. Artysta jest autorem okładek książek i płyt i brał udział w licznych indywidualnych i grupowych wystawach. Seria “Everyhere I look, I’m being looked at” skoncentrowana jest na konsumpcjonizmie, na idei że nasza chciwość i materializm kontrolują nas. Tematy podejmowane przez artystę są wklejone w codzienną rutynę i mają moc osamotniania.

WYSTAWA

3D emotions – wystawa prac Magdaleny Rutkowskiej

14-21 września 2015

spotkanie z artystką:

21 września, godzina 18:00

Falls Library Falls Road Belfast BT12 4PD

Wstęp wolny

Magdalena Rutkowska prowadzi swoje studio artystyczne z domu w Irlandii Północnej. Nazwa studia IKE pochodzi z hawajskiej filozofii i oznacza „Świat jest taki jaki myślisz, że jest”. Jej największą inspiracja jest natura, dzięki której jej prace są pełne koloru i ekspresji. Artystka przywiązuje szczególną uwagę do detali, co jest tym bardziej niesamowite, że jest niewidoma od 6. roku życia. Magdalena jest jednak zdeterminowana, żeby żyć najpełniej jak może, wykorzystując zmysł dotyku i słuchu.

Więcej: www.ikestudio.co.uk

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Wiadomosci polonijne

Dlaczego Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście?

Dlaczego Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście?   0

Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie, ma na koncie wiele sukcesów i bardzo szerokie plany na przyszłość. Rozmawiamy z dyrektor Beatą Dabrowską. NE: Od kiedy istnieje [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!