Sprintem do BelfastuPrevious Article
Sukces Tygodnia Kultury Polskiej 2017!Next Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Tydzień Kultury Polskiej 2016 – relacja

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Tydzień Kultury Polskiej 2016 – relacja

Już po raz dziesiąty w Irlandii Północnej odbył się Tydzień Kultury Polskiej. Także tym razem nie brakowało kulturalnych emocji. Od wystawy, wernisażu, przez wieczór literacki, rodzinne emocje, teatrzyk lalkowy, cztery filmy i serię bajek dla dzieci, aż do filmu dokumentalnego przygotowanego specjalnie z okazji festiwalu. Były wywiady, zainteresowanie prasy i nawiązania do Brexitu. Byliście z nami?

Flashmob

r-9

Po raz pierwszy w historii festiwalu oraz wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Polonię w Irlandii Północnej w ramach otwarcia Tygodnia Kultury Polskiej 10 października 2016 odbył się flashmob. Z definicji flashmob to spontaniczna akcja taneczna, która ma za zadanie zainteresowanie przypadkowych osób konkretną akcją, tematem czy wydarzeniem. I tak pod tanecznym kierownictwem Anety Murawskiej na Corn Market przy Victoria Square w samym centrum Belfastu, przebrani w koszulki uczestnicy zatańczyli krótki układ taneczny w rytmie bębnów. Na instrumentach zagrali członkowie Beat Carnival, którzy licznie zechcieli wesprzeć Polaków i Tydzień Kultury Polskiej 2016. Muzyka i taniec przyciągnęły uwagę przechodniów, wzbudził zainteresowanie ludzi siedzących (szacunkowo widzów było około 200) w kawiarniach na skwerze, dlatego organizatorzy uważają flashmob za ogromny sukces.

Potrójna wystawa

d7c_2998_x

Tego samego dnia co flashmob, swój debiut miały trzy polskie artystki. W galerii PS2 w samym centrum Belfastu 10 października artystki otworzyły wystawę wernisażem, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno jak sama wystawa przez następnych 10 dni jej trwania. Anna Smolińska-Howie (obrazy olejne), Ilona Kazimierska-Majka (obrazy olejne), Magdalena Miler (grafika – metoda kropka/kreska) zostały wybrane, aby zademonstrować swoje jak różne prace, w celu pokazania lokalnym odbiorcom i miłośnikom sztuki, że Polacy są tak samo częścią północnoirlandzkiej społeczności, jak wszyscy inni. Tutaj żyjemy, mamy rodziny, domy, pracę, życie, tutaj w Irlandii Północnej realizujemy swoje pasje i marzenia, a niektórzy poprzez sztukę pokazują świat, w tym NI ze swojego emigranckiego punktu widzenia.

Wystawą zainteresowali się kuratorzy, lokalni artyści i media. Artystki i organizatorka udzieliły wywiadów BBC Radio Ulster oraz NVTV. Koniec wystawy to jednak wyłącznie początek, miejmy nadzieję, owocnej i długiej współpracy artystek, które zaprzyjaźniły się i już snuja plany na kolejne twórcze projekty i wystawy!

Wieczór poetycki

W kameralnym gronie w Goodtimes Cafe w centrum Belfastu 13 października odbył się wieczór literacki, który poprowadziła Małgorzata Płócienniczak. Wieczór ten odbył się wyłącznie w języku polskim, jednak w przyszłym roku planowane jest przygotowanie tłumaczeń angielskich do wszystkich czytanych tekstów. Każdy uczestnik miał możliwość przeczytania fragmentu swojej twórczości; wiersza, opowiadania, fragmentu bloga lub też fragmentu książki. Tematem przewodnim była emigracja, tęsknota i wszystko to, co pomaga na obczyźnie przetrwać trudne dni. Czytane fragmenty były wzruszające, niektóre śmieszne, inne wzbudzały złość, wszystkie jednak kończyły się żywą dyskusją uczestników. W planie jest cykliczna organizowania takich wieczorów. Szczegóły niebawem.

Dzień Rodzinny i Teatrzyk Kukiełkowy

D6N_2740

Ogromnym sukcesem jak co roku był też Dzień Rodzinny w Ulster Museum w Belfaście, który przyciągnął setki osób, zarówno miejscowych, jak i przedstawicieli polskiej i innych mniejszości. Atrakcji było co niemiara: warsztaty plastyczne utrzymane w biało-czerwonych barwach; warsztaty taneczne dla dzieci i dorosłych z układem z flashmob, które zakończyły się pokazem na głównym holu muzeum; malowanie twarzy; formowanie baloników biało-czerwonych; 8 stoisk rękodzieła polskich artystek; pokaz tańca ludowego, który cieszył się wielkim zainteresowaniem i zakończył się wspólnym polonezem, w którym udział mógł wziąć każdy; a także teatrzyk kukiełkowy. Nie zabrakło też poczęstunku – były pierogi, oscypki, wybór wędlin i sera oraz polskie słodycze.

D7C_3130

Przedstawienie teatralne w wykonaniu londyńskiego polskiego teatru „Włóczykij” okazało się wielkim sukcesem, przyciągnęło dziesiątki dzieci w różnym wieku. Dobrze bawili się także rodzice. Na koniec Ewa Zielińska z teatru przeprowadziła półgodzinne warsztaty laleczkowe dla najmłodszych.

pcw-7

Filmy

W tym roku Tydzień Kultury Polskiej współpracował z dwoma innymi festiwalami filmowymi – Play Poland Film Festival oraz Visegrad Film Festiwal. W kinie Strand Arts Centre wyświetlone zostały dwa filmy pełnometrażowe oraz 10 filmów krótkometrażowych w dwóch seriach. Dodatkowy pokaz krótkich metraży obejrzeli widzowie w kinie Nerve Centre w Derry-Londonderry.

Również dzieci z polskich szkół na terenie Irlandii Północnej (Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście, Polska Szkoła Sobotnia w Bangor, Szkoła Sobotnia Polish Abroad w Derry-Londonderry, Polska Szkoła Sobotnia w Coleraine oraz Polska Szkoła Sobotnia im. J. Korczaka w Portadown) miały okazje obejrzeć klasyczne polskie bajki i kreskówki w ramach festiwalu.

Dokument

Także po raz pierwszy w ramach Tygodnia Kultury Polskiej we współpracy ze studio fotograficznym Studio Belfast, powstal 15-stominutowy film dokumentalny pt. „We Are Locals” o Polakach, których życie toczy się normalnym torem w Irlandii Północnej. Wystąpili Polacy pracujący w różnych firmach i organizacjach, których życie osobiste i kariera są właśnie w NI. Uczestnicy wypowiadali się wyłącznie po angielsku także o tym, co myślą o lokalnych mieszkańcach Irlandii Północnej i życiu w tej części UK – wszystkie wypowiedzi były pozytywne. Dokument ma za zadanie szerzyć pozytywny wizerunek naszej mniejszości i zapoczątkować debatę na temat dobrego wpływu imigrantów na lokalne środowisko i gospodarkę.

Podziękowania

PS2 Gallery, Ulster Museum, Goodtimes Cafe, Strand Arts Centre, Nerve Centre oraz Belfast City Council i Polskie Szkoły Sobotnie,
Play Poland Film Festival, Visegrad Film Festiwal, Beat Carnival,
Studio Belfast i Red Deer Studio za obsługę medialno-graficzną,
Polita Bistro i Cafe Meluzyne za poczęstunek,
KEENI Entertain NI oraz Facemates za piękne malunki na buziach dzieci,
artystkom: Annie Smolińskiej-Howie, Ilonie Kazimierskiej-Majce, Magdalenie Miler,
artystkom rękodzieła: Hani Zielińskiej, Magdalenie Rutkowskiej, Karolinie Bałdydze, Patrycji Jarosz, Karolinie Jaworskiej, Emilii Przedwojskiej, Natalii Przychockiej, Ilonie Zielińskiej;
Teatrowi Włóczykij, Ewie Zielińskiej za wspaniałe przedstawienie,
Konradowi Pawlaszkowi i Kasi Kochańskiej za występ ludowy,
Małgorzacie Płócienniczak za wieczór poetycki,
Anecie Murawskiej za flashmob i warsztaty taneczne oraz całej ekipie tańcząco-grającej,
Ewie Bajorek i Paulinie Marzędzie za warsztaty plastyczne,
wolontariuszom i pomocnikom: Karolinie Jędrzejczak, Renacie Rychter, Thomas’owi Kemp, Agnieszce Dziadkowiec, Andrzejowi Lewińskiemu,
tym, którzy wzięli udział w filmie dokumentalnym: Michałowi Majewskiemu, Konradowi Pawlaszkowi, Annie Łukaszewicz, Oli Sobieraj, Gosi Marzec, Mateuszowi Lewińskiemu.

D7C_3141

Serdeczne podziękowania składamy Konsulowi Generalnemu Dariuszowi Adlerowi oraz Konsulatowi za finansowanie festiwalu!

Jeśli kogoś pominęliśmy to przypadkowo, przepraszamy i dziękujemy tak samo mocno!

Podziękowania ślemy jednak przede wszystkim w stronę wszystkich, którzy byli z nami, którzy przyszli na imprezy, zapraszali znajomych czy sąsiadów lub rodziny oraz którzy wspierali nas przez cały czas trwania festiwalu. Mamy nadzieję, że bawiliście się dobrze i zapraszamy na kolejne przedsięwzięcia już niebawem.

Andrea Dymus
www.PolishCulturalWeek.com
FB: Polish Cultural Week

***
LAS czyli Liberated Art Souls

d7c_3022_x

Anna Smolińska-Howie, Ilona Kazimierska-Majka, Magdalena Miler planują stworzyć LAS czyli Liberated Art Souls po tym jak poznały się podczas swojej wspólnej festiwalowej wystawy.

Ilona: Zaczęłam malować około pięć lat temu. W tym samym czasie powstało moje opowiadanie Enko. To właśnie dzięki niemu miałam okazję opowiedzieć o sobie i zaprezentować swoje prace na łamach Naszego Expressu. Dla mnie malowanie i pisanie opowiadań to ucieczka i pasja. Nie mam artystycznego wykształcenia, wszystkiego co można zobaczyć na moich obrazach nauczyłam się sama. Uczestnictwo i wystawa w wydarzeniu kulturalnym jakim był Tydzień Kultury Polskiej sprawiło mi dużo radości i satysfakcji. Ogromną niespodzianką było zainteresowanie ze strony lokalnych mediów. Poczułam się ponownie dumna z tego, że jestem Polką. To dla mnie ważne ,że miałam szansę pokazać swoje obrazy szerszej publiczności, a czas jaki im poświęciłam nie poszedł na marne. Dzięki temu wiem, że warto jest czasem zejść z utartych szlaków i także tu na emigracji próbować spełniać swoje marzenia.

Anna: Letnią porą, Andrea Dymus – organizatorka festiwalu – odnalazła mnie na Facebooku, tuż po moim pierwszym solo wernisażu i zaprosiła mnie na rozmowę przy kawie, gdzie zaproponowała mi udział w potrójnej wystawie polskich artystek. Wszelkie wyzwania pobudzają mnie do życia,więc nie musiała długo czekać na odpowiedź: od czego zaczynamy?! – zapytałam. Zawsze wierzyłam i wierzę, że jakikolwiek rodzaj sztuki jednoczy ludzi i dzięki wystawie oraz przez cały czas trwania wernisażu po raz pierwszy czułam, że żyję w świecie bez granic, dyskryminacji i podziałów… Dzięki wystawie, wszystkim widzom oraz mediom, stałyśmy się częścią kulturalnej historii Belfastu, co bardzo mnie cieszy!

Magda: Dzięki mojemu życiowemu partnerowi poznałam organizatorkę festiwalu, która obejrzała moje grafiki i stwierdziła, że jest nimi zainteresowana. I tak za dwa miesiące doszło do wernisażu w moich prac wraz z dwoma jeszcze innymi polskimi artystkami. Dla osoby, która coś tworzy bardzo ważny jest odbiór. Taka wystawa umożliwia konfrontację wizji autora z wizją odbiorcy. Jestem bardzo zadowolona z wywiadów oraz z rozgłosu, który towarzyszył wystawie. Teraz czekam na jego efekty. Jeśli chodzi o plany związane ze sztuką chciałabym mieć kolejne wystawy w różnych galeriach pod szyldem LAS z Iloną i Anną. Marzy mi się nasza wspólna galeria, w której będą wystawiane nasze prace i nie tylko nasze. Galeria, która będzie zrzeszać innych artystów z różnych dziedzin sztuki.

 

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Noc Kupały, Wianki, Sobótki, Kupalnocka i Palinocka

Noc Kupały, Wianki, Sobótki, Kupalnocka i Palinocka   0

Koniec czerwca w tradycji naszego kraju, obfituje w różne święta, w tym roku kobiety z Siostrzanego Kręgu Kobiet „Powrót do Źródła” działającego w Belfaście wymarzyły sobie, tradycyjne słowiańskie obchody Nocy [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!