Groźna depresjaPrevious Article
SMYKI dla najmłodszychNext Article
Aktualności
  • BREXIT – pomoc polskiego rządu3 marca 2019 w Konsulacie RP w Belfaście odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu, który reprezentowali: Kazimierz Kuberski, Podsekretarz Stanu, Robert Wójcik, Dyrektor Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa [...]
  • Nie wyrzucaj książek, Podaruj Książkę!Wiele osób pyta nas o projekt “Podaruj Książkę”. Bardzo nas cieszy, że tak wielu z Polaków w Irlandii Północnej czyta książki i chce się nimi dzielić. Pierwszy zbiór książek zaskoczył [...]
  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 201921 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Ubezpieczenie samochodu – co i jak?

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Ubezpieczenie samochodu – co i jak?

Ubezpieczenie samochodu na terytorium Zjednoczonego Królestwa nie jest czynnością specjalnie skomplikowaną, jednak warto wiedzieć kilka podstawowych informacji o tej procedurze zanim ubezpieczymy auto.

Zanim kupimy samochód

Postanowiliśmy się osiedlić w Irlandii Północnej. Znaleźliśmy sobie lokum, pracę i do pełni szczęścia przydałoby się jeszcze jakieś auto. Odszukaliśmy wymarzony samochód lub po prostu taki idealny do naszych potrzeb na Auto Trader, Gumtree lub na innym ogłoszeniu i znajomy ‚ekspert’ od motoryzacji nawet zapewnił nas o tym, iż pojedzie z nami sprawdzić czy aby z samochodem jest wszystko w porządku na pierwszy rzut oka. Upewniliśmy się, że auto jest sprawne, jaka jest ważność badania technicznego (MOT) oraz do kiedy jest opłacony podatek drogowy (Road Tax). Jednak będziemy musieli jeszcze ubezpieczyć samochód.

Polisy ubezpieczeniowe na samochód na terytorium Zjednoczonego Królestwa są zawierane na rok czasu (po roku można polisę odnowić lub znaleźć innego ubezpieczyciela) i są obowiązkowe. Jazda samochodem bez ważnego ubezpieczenia jest traktowana jako przestępstwo kryminalne. Zanim się jednak zabierzemy za ubezpieczenie auta, najlepiejzadać sobie dwa podstawowe pytania: Czy chcemy zapłacić jak najniższe ubezpieczenie bez względu na markę samochodu? Czy koszt ubezpieczenia nie jest najistotniejszą kwestią pod warunkiem, że kupimy samochód dokładnie taki, jaki chcemy? Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, iż marka i rodzaj samochodu stanowi naważniejszy czynnik wpływający na wysokość ubezpieczenia.

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia?

Na terytorium Zjednoczonego Królestwa funkcjonuje obecnie podział na 50 grup ubezpieczeniowych na samochód, w zależności od marki, rodzaju auta, pojemności silnika oraz jego wartości. W im niższej grupie znajduje się auto, tym mniejsze ubezpieczenie będziemy musieli zapłacić. Dlatego warto uprzednio sprawdzić w której grupie ubezpieczeniowej znajduje się samochód który chcemy kupić. Można to zrobić przez internet na jednej z kilku wyszukiwarek grup ubezpieczeń samochodowych (np. www.carinsurancegroups.co.uk).

Potencjalny ubezpieczyciel bierze pod uwagę również m.in. następujące czynniki:

– adres (firmy ubezpieczeniowe posiadają tzw. bazę kodów pocztowych, które obejmują największe lub najmniejsze ryzyko kradzieży, zniszczenia lub włamania do samochodu – m.in. właśnie z tej przyczyny ubezpieczenia samochodów w Irlandii Północnej są najwyższe w całym UK);

– wiek kierowcy (najwięcej zapłacą za ubezpieczenie kierowcy do 21-go roku życia oraz po 60-tym roku życia);

– czas posiadania przez kierowcę prawa jazdy (im dłużej tym lepiej);

– historia kierowcy (liczba kolizji, wykroczeń drogowych, ewentualne roszczenia ubezpieczeń);

– umiejscowienie samochodu (np. ubezpieczenie samochodów przechowywanych w garażu będzie niższe od tych parkowanych przy ulicy);

– liczba kierowców użytkujących dany samochód (więcej osób, wyższa kwota ubezpieczenia);

– czy samochód ma zainstalowany alarm antywłamaniowy (za brak alarmu zapłacimy więcej);

– tzw. dobrowolny wkład własny (voluntary excess). Jest to wartość którą należy określić we wniosku o ubezpieczenie i jest to kwota jaką kierowca dobrowolnie decyduje się zapłacić w razie szkody wynikającej z jego winy. Im wyższą wartość określimy, tym wysokość ubezpieczenia będzie niższa;

– rodzaj ubezpieczenia.

Na terytorium Zjednoczonego Królestwa można wybrać jeden z trzech rodzajów ubezpieczeń samochodowych:
1. ‚Comprehensive’: najbardziej kompleksowe ubezpieczenie, odpowiednik polskiego AC. Ubezpiecza samochód posiadacza od szkód powstałych z jego winy, jak również z winy nieznanych osób. Oprócz tego zawiera wszystkie cechy pozostałych dwóch rodzajów ubezpieczeń wyszczególnionych poniżej.
2. ‚Third Party’: niezbędne minimum wymagane prawnie, odpowiednik polskiego OC. Obejmuje tylko osoby trzecie czyli pieszych, innych kierowców oraz ich samochody i inne własności, które mogą zostać uszkodzone przez posiadacza polisy. Nie ubezpiecza natomiast samochodu posiadacza i jego uszkodzeń.
3. ‚Third Party Fire and theft’: obejmuje wszystko to, co polisa ‚Third Party’ oraz dodatkowo ubezpiecza samochód od kradzieży oraz zniszczeń spowodowanych przez pożar i/lub kradzież.

Zniżki z Polski i No Claim Bonus

Tak jak napisałem już wcześniej, na wysokość ubezpieczenia ma wpływ m.in. historia kierowcy. Jeżeli ubezpieczony kierowca nie składał roszczeń z tytułu ubezpieczenia samochodowego (z reguły w ciągu ostatnich dwóch lat), nie spowodował szkody w wyniku kolizji lub wypadku drogowego oraz nie przekroczył prawa związanego z ruchem drogowym, może liczyć na tzw. ‚No Claim Bonus’.

Należy to również zaznaczyć we wniosku o ubezpieczenie. Jeżeli ubezpieczamy się u ubezpieczyciela innego niż wcześniej, nowa firma ubezpieczeniowa ma prawo wystąpić do nas o dokument potwierdzający ten fakt (tzw. ‚No Claim Bonus Letter’). Taki dokument powinniśmy bez problemu otrzymać od dotychczasowej firmy ubezpieczeniowej. Niektóre firmy honorują również taki dokument z Polski (np. w przypadku gdy przez ostatnie kilka lat użytkowaliśmy auto w Polsce).

Może to być oryginał dokumentu z Polski wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego lub potwierdzenie od polskiego ubezpieczyciela wystawione na specjalnym wzorze otrzymanym od nowej firmy. Niestety przepisy w tym zakresie ulegają częstym zmianom i nie są określone jednoznacznie w odniesieniu do wszystkich firm ubezpieczeniowych działających w UK, dlatego odnośnie wszelkich wymagań w tym zakresie należy dowiedzieć się bezpośrednio u nowego ubezpieczyciela.

Wybór ubezpieczyciela

Zatem wiemy już jakie czynniki wpływają na kwotę ubezpieczenia. Pozostaje nam dokonać wyboru, gdzie ubezpieczymy nasze auto. Najszybciej i najsprawniej dokonamy tego przez internet. Można wypróbować strony typu ‚GoCompare’, ‚CompareTheMarket’, itd. Można również indywidualnie sprawdzić jaką wysokość ubezpieczenia zapłacimy na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych (po zaznaczeniu opcji ‚Car Insurance’ klikamy na ‚Get a Quote’). Możemy w ten sposób wybrać ofertę która najbardziej nam odpowiada. Niejednokrotnie zdarza się także, iż po osobistej wizycie w lokalnym biurze ubezpieczyciela uda nam się wynegocjować jeszcze niższą kwotę niż ta, która uzyskaliśmy przez internet. Warto o tym pamiętać. Powodzenia!

Marcin Gryszkiewicz

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Poradnik

Savoir vivre dla mężczyzn – Ciekawostki i rady na temat prowadzenia swojej damy pod rękę

Savoir vivre dla mężczyzn – Ciekawostki i rady na temat prowadzenia swojej damy pod rękę   0

W krajach takich jak Anglia czy Francja za normę zostało przyjęte prowadzenie kobiet przez swoich partnerów za lewą rękę, gdyż umożliwiało to mężczyźnie używania swojej prawej ręki np. do otwierania [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!