BREXIT - pomoc polskiego rząduPrevious Article
Savoir vivre dla mężczyzn - W jakich sytuacjach mężczyzna ma pierwszeństwo?Next Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Uwaga na WZW typu B!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Uwaga na WZW typu B!

Wirus zapalenia wątroby typu B to wirus, który może uszkodzić wątrobę. Może powodować chorobę o przebiegu ostrym (krótkotrwałą) lub przewlekłym (długotrwałą). Istnieje szczepionka, która chroni przed WZW B. Jeżeli jesteś zagrożony/a zakażeniem, powinieneś/powinnaś się zaszczepić.

Jak mogę zakazić się WZW B? 

Wirus zapalenia wątroby typu B przenoszony jest przez krew i wydzieliny nosiciela. Może zostać przeniesiony na inną osobę przy kontakcie nawet z bardzo małą ilością krwi. Nie można się nim zakazić poprzez codzienny kontakt, taki jak podanie dłoni, uścisk czy pocałunek, ani przez korzystanie z tej samej toalety, naczyń i sztućców, jeśli są one normalnie myte. 

Ostre WZW B 

Ostre zakażenie może wywołać chorobę przypominającą grypę, która jest na tyle łagodna, że wiele osób nawet nie wie o tym, że są nosicielami wirusa zapalenia wątroby typu B. U niektórych osób choroba przebiega nieco ciężej, z żółtaczką (zażółceniem skóry i białek oczu) – osoby te z pewnością zauważą, że doszło u nich do zakażenia. Krew osób cierpiących na ostre WZW B jest bardzo zakaźna. Osoby dorosłe zazwyczaj przechodzą ostre zakażenie bez długotrwałych problemów. 

Do większości przypadków ostrych zakażeń w Wielkiej Brytanii, Europie i Ameryce Północnej dochodzi w wyniku stosunków seksualnych, szczególnie takich, podczas których nie korzystano z prezerwatyw. Najbardziej narażeni na zakażenie są mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami, mężczyźni lub kobiety z wieloma partner(k)ami seksualnymi, osoby uprawiające seks z nowymi partner(k)ami w krajach podwyższonego ryzyka oraz osoby trudniące się prostytucją. 

Inne sposoby kontaktu z wirusem: 

•wspólne używanie sprzętu do wstrzykiwania narkotyków,

•stosowanie niesterylnego sprzętu do tatuażu, piercingu lub akupunktury albo do zabiegów stomatologicznych (to ryzyko jest znacznie wyższe poza Wielką Brytanią),

•korzystanie ze wspólnej szczoteczki do zębów, maszynek do golenia i innych przedmiotów osobistych;

•otrzymanie krwi lub produktów krwiopochodnych; w Wielkiej Brytaniic ała krew jest obecnie poddawana badaniom pod tym kątem, ale w krajach, w których krew nie jest badana, transfuzje krwi nadal mogą być przyczyną zakażeń. 

Przewlekłe WZW B 

Jeżeli organizm nie poradzi sobie z ostrym zakażeniem, choroba może przejść w postać przewlekłą i spowodować długotrwałe uszkodzenie wątroby. Jest to szczególnie prawdopodobne u osób, które zakaziły się wirusem zapalenia wątroby typu B w dzieciństwie. Osoby cierpiące na przewlekłe WZW B nadal zakażają. 

Większość osób w Irlandii Północnej chorujących na przewlekłe WZW B mieszkała w przeszłości w kraju, w którym WZW B jest powszechne (w tym w krajach Azji, Afryki, Ameryki Południowej i w niektórych krajach Europy Wschodniej), zaś inne osoby mogły przejść ostre zapalenie w Wielkiej Brytanii i nie pozbyć się całkowicie wirusa. 

Sposoby zakażenia się WZW B w krajach, w których wirus ten występuje powszechnie: 

• okołoporodowo, jeśli matka cierpi na przewlekłe WZW B (jest to najczęstsza przyczyna zakażenia); 

• w dzieciństwie w wyniku kontaktu z krwią przy okazji drobnych skaleczeń lub w gospodarstwie domowym, np. poprzez używanie wspólnej szczoteczki do zębów; 

• w wyniku dowolnego zabiegu z wykorzystaniem niesterylnego sprzętu, np. tatuażu, piercingu, akupunktury albo zabiegów medycznych lub stomatologicznych. 

Do tej listy należy dołączyć także wszelkie sytuacje ryzykowne związane z ostrym WZW B. 

Jak się przekonać, czy jestem zakażony/a? 

Jeśli uważasz, że w przeszłości mogłeś/aś mieć kontakt z wirusem zapalenia wątroby typu B, możesz poddać się prostemu badaniu krwi. Może je przeprowadzić twój lekarz rodzinny (GP). Badanie to proponuje się wszystkim kobietom ciężarnym, by umożliwić zapewnienie dziecku ochrony po porodzie poprzez zaszczepienie go, jeśli matka jest nosicielką WZW B. 

Jeżeli obawiasz się o możliwość zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową, w tym WZW B, możesz zasięgnąć porady, dokonać szczepienia i przeprowadzić badanie w poradniach medycyny układu moczowo-płciowego (GUM). 

Jeżeli należysz do grupy ryzyka zakażenia WZW B, możesz zastanowić się, czy nie przebadać się także pod kątem innych wirusów, takich jak WZW typu C i HIV. 

Wynik negatywny

To prawdopodobnie oznacza, że nie miałeś/aś kontaktu z wirusem zapalenia wątroby typu B. Reakcja na wirus może zająć organizmowi nawet sześć miesięcy, więc jeśli byłeś/aś narażony/a na zakażenie, konieczne może być kolejne badanie. Jeśli nadal jesteś zagrożony/a zakażeniem WZW B, powinieneś/powinnaś się zaszczepić. 

Wynik pozytywny

Lekarz, który się tobą opiekuje, powie ci, co trzeba zrobić. Może skierować cię do specjalisty – konieczne może być bowiem leczenie, które pomoże ci zachować zdrowie. Jeśli spożywasz alkohol, powinieneś/powinnaś ograniczyć jego ilość, a jeszcze lepiej – zupełnie z niego zrezygnować. Powinieneś/powinnaś także unikać zakażania innych, przestrzegając poniższych zaleceń. 

Unikanie zakażenia

Jak mogę uniknąć zakażenia WZW B albo przeniesienia wirusa na kogoś, jeśli już jestem zakażony/a? 

•Jeżeli byłeś/aś narażony/a na zakażenie, przebadaj się, a jeśli nadal jesteś w grupie ryzyka – zaszczep się.

•Nigdy nie używaj wspólnie z innymi osobami szczoteczek do zębów, maszynek do golenia, kolczyków lub innych przedmiotów, które mogą wejść w kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi, takich jak nożyczki czy pinceta.

•Uprawiaj bezpieczny seks – ogranicz liczbę partnerów/ek i używaj prezerwatyw.

•Sprawdź, czy wszystkie urządzenia wykorzystywane do wykonywania tatuażu, piercingu czy zabiegów akupunktury są sterylne i zachowajs zczególną ostrożność, jeśli chcesz się poddać tym zabiegom zagranicą.

•Jeśli wstrzykujesz sobie narkotyki, nigdy nie udostępniaj swojego sprzętu innym osobom.

Informacje i wsparcie 

Jeżeli masz pytania, porozmawiaj z lekarzem rodzinnym (GP) lub z pielęgniarką. 

Poufnych porad udzielają także poradnie zdrowia seksualnego/medycyny układu moczowo-płciowego (GUM). Zadzwoń: 

Royal Victoria Hospital, Belfast 

028 9063 4050 

Causeway Hospital, Coleraine

028 7034 6028 

John Mitchell Place, Newry oraz 

Portadown Health and Care Centre 

028 3083 4215 

Altnagelvin Hospital, Londonderry/Derry 

028 7161 1269 

Downe Hospital, Downpatrick 

028 4483 8133 

Sieć poradni leczenia WZW B i WZW C w Irlandii Północnej zapewnia informacje na temat WZW typu B i typu C: www.hepbandcni.net. 

Grupa wsparcia RVH liver Support Group oferuje pomoc osobom mieszkającym w Irlandii Północnej, cierpiącym na choroby wątroby – jest to niezależna grupa związana z funduszem 

British Liver Trust. www.rvhliversupportgroup.org  British Liver Trust zapewnia informacje na temat wszelkich rodzajów chorób wątroby. Infolinia: 014 2548 1320 (9.00–17.00, pon.–pt.) www.britishlivertrust.org.uk 

BOS

Źródło: Public Health Agency 

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Zdrowie

Savoir vivre dla mężczyzn: Polska ostryga, czyli sposób na kaca

Savoir vivre dla mężczyzn: Polska ostryga, czyli sposób na kaca   0

Każdemu z nas zdarzy się czasem zostać zaproszonym na przyjęcie, na którym zarówno przystawką, daniem głównym, jak i deserem jest alkohol. Oczywiście zawsze należy pamiętać o tym, aby pić z [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!