Wystawa CaravaggioPrevious Article
Życie w stresie i jego wpływ na zdrowieNext Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

W dżungli zbędnych kilogramów

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
W dżungli zbędnych kilogramów

Istnieje na świecie słowo, na dźwięk którego nie potrafimy przejść obojętnie, przyspiesza nam bicie serca a w oczach pojawiają się świetliste ogniki. I mimo, iż nie pierwszy raz mamy z nim do czynienia, za każdym razem czujemy tę samą, powracającą ekscytację. Co tym razem przyniesie nam nowego? Czym zaskoczy? NOWA DIETA! Aby nie zginąć w natłoku informacji przedstawiam przegląd najpopularniejszych z nich.

Dieta Kapuściana

ZASADY: Posiłki opierają się na zupie ugotowanej z kapusty włoskiej, którą można spożywać bez ograniczeń przez jeden tydzień.

WADY: Bardzo uboga energetycznie, niesie więc za sobą groźbę wystąpienia efektu jo-jo. Jest bardzo monotonna i szybko można się nią znudzić. Dieta może powodować spadek formy fizycznej i oporności oraz spowolnienie metabolizmu.

ZALETY: Jest prosta w przygotowaniu – gotujemy większą ilość na kilka dni. Nie odczuwamy głodu, gdyż spożywamy ją w nieograniczonych ilościach. Dieta pozwala bardzo szybko zrzucić zbędne kilogramy.

Dieta Kopenhaska

ZASADY: Bardzo restrykcyjna i niskokaloryczna. Posiłki spożywamy trzy razy dziennie o ustalonych godzinach. Nie wolno jej skracać ani przedłużać. W ciągu dnia należy wypijać około dwóch litrów wody.

WADY: Jest bardzo uboga energetycznie. Pozbawia organizm niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin. Prowadzi do wyniszczenia organizmu i może zakończyć się poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Wymaga restrykcyjnego przestrzegania i ścisłych godzin posiłków. Jadłospis jest bardzo ograniczony i monotonny. W większości przypadków, po zakończeniu diety następuje efekt jo-jo.

ZALETY: Posiłki są bardzo proste w przygotowaniu. Dieta pozwala szybko i spektakularnie schudnąć w krótkim czasie.

Dieta South Beach

ZASADY: Polega na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów węglowodanowych o wysokim indeksie glikemicznym. Składa się z trzech etapów. W fazie pierwszej należy wyeliminować wszystkie węglowodany. Nie wolno jeść pieczywa, ryżu, makaronu, ziemniaków, kukurydzy, a także marchwi i owoców. W kolejnych etapach cześć węglowodanów zastępuje się białkiem i tłuszczami.

WADY: całkowicie wyklucza węglowodany, które według najnowszych badań biorą udział w procesie spalania tkanki tłuszczowej, dlatego też ich spożywanie jest takie ważne. Dużą ilość białka w diecie w znaczny sposób obciąża nerki i wątrobę. Nie jest tania, opiera się na dość drogich produktach. Zrzucone kilogramy wracają po jej zakończeniu.

ZALETY: Jest bardzo smaczna. Z uwagi na wysokobiałkowe posiłki, nie odczuwa się głodu. Dobrze pokrywa zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne. Nie obniża sprawności fizycznej.

Dieta Cambridge

ZASADY: Przez kilka tygodni spożywa się jedynie posiłki przygotowane z gotowych preparatów tj. zupy, batony i koktajle. Dziennie dostarcza się organizmowi około 400 – 500 kcal.

WADY: Nie pokrywa zapotrzebowania na składniki odżywcze, witaminy ani składniki mineralne. Znacznie zwalnia podstawową przemianę materii, co niemal gwarantuje wystąpienie efektu jo-jo. Może powodować zaparcia. Ze wglądu na bardzo niską kaloryczność, zakazuje aktywności fizycznej. Nie wolno stosować jej w połączeniu z przyjmowaniem jakichkolwiek leków, gdyż zaburza ich wchłanianie i stwarza zagrożenie dla prawidłowej pracy narządów wewnętrznych.

ZALETY: Obserwuje się bardzo szybki spadek wagi.

Dieta Atkinsa

ZASADY: Opiera się na spożywaniu dużej ilości tłustych pokarmów przez znacznym ograniczeniu węglowodanów. Przez dwa tygodnie nie wolno spożywać warzyw zawierających skrobię, produktów zbożowych (w tym pieczywa), owoców, mleka i jogurtów.

WADY: Ze względu na wysoką zawartość tłuszczów i białka może prowadzić może do różnych powikłań zdrowotnych, jak np. choroba nerek, miażdżyca, osteoporoza czy zaburzenia pracy serca jak również powodować podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi.

ZALETY: Jest bardzo smaczna. Nie występuje uczucie głodu, dziennie spożywamy 3 główne posiłki oraz 2 przekąski. Autor diety zapewnia, że pozwala ona zrzucić do dwóch kilogramów tygodniowo i bez trudu utrzymać nową wagę.

Dieta 50/50

ZASADY: Opiera się na ciągłych zmianach dotyczących kaloryczności i zalecanych produktów. Opiera się na „chudych” i „tłustych” dniach występujących na przemian po sobie. W dni „chude” trzymamy się ściśle zaleceń i zjadamy 25-35% tego, co w dni „tłuste”.

WADY: Przetrzymanie „chudych” dni okazuje się często trudne, gdyż ciężko jest przestawić się na głodówkę co drugi dzień.

ZALETY: Sami możemy zadecydować, kiedy przypadają nasze „chude” i „tłuste” dni biorąc pod uwagę okoliczności. Nie nakłada żadnych restrykcji co do spożywanych posiłków. Zwiększa poziom energii.

Dieta Dukana

ZASADY: Jej podstawą jest ograniczenie węglowodanów oraz tłuszczy i zastąpienie ich proteinami. Należy trzymać się ściśle listy produktów, przestrzegać kolejnych faz diety oraz unikać intensywnych ćwiczeń.

WADY: Monotonia posiłków, pomimo dużej ilości dopuszczalnych składników, pojawiające się uczucie osłabienia oraz zmęczenia i zaburzenia koncentracji. Prawdopodobne wystąpienie zaparć oraz częste oddawanie moczu, co zwiększa ryzyko osteoporozy. Silne zakwaszenie organizmu i zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej. Może powodować choroby stawów, bóle mięśni i zaburzenia trawienia. Silne obciąża nerki i upośledza pracę wątroby.

ZALETY: Opiera się na smacznych i ogólnodostępnych produktach. Nie występuje uczucie głodu. Szybki spadek masy ciała. Poprawia stan skóry ze względu na zwiększone spożycie kolagenu i białka zwierzęcego.

To tylko kilka z najpopularniejszych diet. Codziennie pojawiają się nowe a ich autorzy zapewniają nas o ich skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Zanim jednak zdecydujemy się na którąkolwiek z nich, uzupełnijmy swoja wiedzę na jej temat, poznajmy szczegółowo jej wady i zalety lub skonsultujmy się z lekarzem, aby mieć pewność, że nie wyrządzimy sobie krzywdy.

Monika Domagała

foto: dietoteczka.pl

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Zdrowie

Uwaga na WZW typu B!

Uwaga na WZW typu B!   0

Wirus zapalenia wątroby typu B to wirus, który może uszkodzić wątrobę. Może powodować chorobę o przebiegu ostrym (krótkotrwałą) lub przewlekłym (długotrwałą). Istnieje szczepionka, która chroni przed WZW B. Jeżeli jesteś [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!