Czy gotówka to już przeżytek?Previous Article
Polskie statki w Belfaście!Next Article
baner-980px-x-90px
Aktualności
  • Zmarł Konsul Generalny RP w Belfaście Dariusz Adler17 marca 2018 w Belfaście zmarł Konsul Generalny RP w Irlandii Północnej Dariusz Adler. Miał 53 lata. Niespodziewana śmierć dyplomaty pogrążyła w żalu tutejszych działaczy i Polonię. Konsul Adler był doświadczonym [...]
  • VIII Wieczór Literacki – relacja i zaproszenie22 lutego w godzinach 19-21 w The LampPost Cafe on 19 Upper Newtownards Road, BT4 3HT Belfast, odbył się VIII Wieczór Literacki w Belfaście pt. “Oblicza miłości w literaturze”. W [...]
  • Matura z polskiego czyli zmiany w A-LevelsMatura Brytyjska Dyplom A-Level (Advanced Level), to odpowiednik polskiej matury zdawany w Wielkiej Brytanii. A-Level zdany na wysokim poziomie umożliwia przyjęcie na studia na najsłynniejszych brytyjskich uczelniach. Na programie A-level [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

W razie śmierci bliskiej osoby…

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
W razie śmierci bliskiej osoby…

W związku z sytuacją rodziny zmarłej tragicznie w maju Kingi, otrzymaliśmy wiele zapytań na temat kolejnych kroków i działań po śmierci bliskiej osoby w Irlandii Północnej, kosztów oraz dostępnych środków pomocy w opłaceniu kosztów pogrzebu. W tym numerze Naszego Expressu staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i życzymy, aby nikt nie musiał skorzystać z naszych porad.

Krok po kroku

Potwierdzenie zgonu. Jeżeli ktoś umiera w domu, lekarz musi potwierdzić zgon. Jeżeli to śmierć nieoczekiwana, lekarz będzie musiał rozmawiać z policją i być może z koronerem. Może zajść potrzeba sekcji zwłok. Jeśli zgon ma miejsce w szpitalu, potwierdzenie zgonu i wydanie karty zgonu należy do obowiązków lekarza szpitalnego.

Rejestracja zgonu. Każda śmierć w Irlandii Północnej musi zostać zarejestrowana w lokalnym General Register Office (GRO) w ciągu pięciu dni po nastąpieniu zgonu. Aby odnaleźć adres urzędu, który będzie odpowiedni dla osoby zmarłej (decyduje o tym miejsce zgonu lub adres stałego zamieszkania), wejdź na stronę Urzędu Statystyczno-Badawczego Irlandii Północnej (link znajdziesz na naszej stronie internetowej www.naszexpress.pl).

Śmierć bliskiej osoby może zgłosić członek rodziny, osoba obecna przy zgonie, osoba odpowiedzialna za organizację pogrzebu, opiekun osoby zmarłej, partner/ka; a także osoba, która znalazła ciało (w przypadku śmierci poza domem i szpitalem). Poza kartą zgonu (wydaje ją lekarz, który potwierdza zgon), zgłaszając czyjąś śmierć w urzędzie potrzebne będą takie dokumenty jak: akt urodzenia, jeśli jest dostępny; akt/y ślubu (jeśli dotyczy); kartę medyczną NHS; polisa na życie itp.

Dokumenty. Po rejestracji zgonu, osoba dokonująca rejestracji otrzymuje dwa formularze:

– GR021, który jest zgodą na pochowanie ciała (tzw. zielony formularz). Jeśli osoba zmarła ma być skremowana, szpital lub lekarz GP musi podpisać oddzielny formularz,

– Registration of Death (form 36/BD8) – potwierdzenie rejestracji,

– akt zgonu (bez przyczyny) jest płatny. Cena to £15 za oryginał, £8 za każdą następna kopię.

Pogrzeb

Aby wybrać zakład pogrzebowy warto zajrzeć na strony internetowe zrzeszające te firmy: National Association of Funeral Directors (NAFD) or the Society of Allied and Independent Funeral Directors (SAIF). W ten sposób wybierzemy najlepszą opcję.

Pogrzeby bywają bardzo kosztowne. Według statystyk w 2010 roku średni koszt pogrzebu w Irlandii Północnej wynosił £2,857, w tym roku (2015) koszty wzrosły do średniej kwoty £4,050. Koszty pogrzebu zobowiązana jest pokryć osoba organizująca pogrzeb – oficjalnie podana w urzędzie i zakładzie pogrzebowym. Niektóre zakłady zgadzają się na płatność w ratach.

Po pierwsze dobrze jest sprawdzić, czy zmarła osoba przygotowała jakieś środki na pogrzeb wolą testamentu lub miała polisy ubezpieczeniowe, których można użyć na rzecz kosztów pogrzebu. W grę wchodzą także oszczędności i posiadłości osoby zmarłej, które mogą zostać przeznaczone na spłacenie pochówku.

Jeśli obawiasz się trudności z pokryciem kosztów pogrzebu swojego partnera/rki, a otrzymujesz zasiłki takie jak Income Support, Income-based Jobseeker’s Allowance, Income-related Employment and Support Allowance, Pension Credit, Housing Benefit, Working Tax Credit czy Child Tax Credit, możesz liczyć na Funeral Payment z tzw. Social Fund. Fundusz ten obejmuje pokrycie kosztów otwarcia miejsca pochówku, kosztów samego pogrzebu oraz tzw. burial rights czyli opłat za pogrzeb. Do tego dochodzą jeszcze opłaty dla zakładu pogrzebowego, zakup trumny i wieńca – razem do kwoty £700.

Termin składania aplikacji o pokrycie kosztów pogrzebu to maksymalnie trzy miesiące po pochówku. DSS posiada pracowników przeszkolonych w zajmowaniu się osobami dotkniętymi stratą bliskiej osoby. Udzielą Ci oni porad odnośnie w/w lub innych zasiłków, do jakich możesz być uprawniony.

Jeśli zmarła osoba miała polisę, która pokrywa koszty pogrzebu, partner/ka może otrzymać pieniądze z tego funduszu wyłącznie na to, czego polisa nie pokrywa (formularz do Funeral Payment z tzw. Social Fund znajdziesz na naszej stronie internetowej www.naszexpress.pl).

British Gas Energy Trust posiada oddzielny fundusz, który zapewnia pomoc rodzinom osób zmarłych, jeśli te nie otrzymują Funeral Payment z Social Fund.

Pomoc finansowa po śmierci partnera

Małżonkom zmarłych osób (którzy nie przekroczyli jeszcze wieku emerytalnego) przysługuje także Bereavement Payment, czyli jednorazowa i nieopodatkowana wypłata w wysokości £2000. Później można starać się o zasiłek wypłacany przez 52 tygodnie od śmierci żony/męża. Kwoty tygodniowego zasiłku różnią się ze względu na wiek i wahają się od £33.77 do £112.55 tygodniowo.

Istnieje jeszcze kilka innych zasiłków dla rodzin osób zmarłych. Widowed Parent’s Allowance przysługuje małżonkom/partnerom osoby zmarłej, które/rzy posiadają dzieci. Podobnie jest z Guardian’s Allowance. Inne zasiłki dotyczą śmierci z powodów industrialnych i innych. Również emeryci mogą liczyć na dodatkową pomoc po śmierci małżonka lub partnera.

Co można zrobić już teraz, aby w razie niespodziewanej śmierci nie sprawić bliskim kłopotu? Wykupić sobie ubezpieczenie na życie. Firm posiadających dobre oferty na rynku jest w Irlandii Północnej bardzo wiele, kilka z nich ma też polskojęzycznych doradców. Pamiętajcie jednak, aby korzystając z usług danej firmy czy polskiego konsultanta, sprawdzić ich ofertę i kompetencje.

Andrea Dymus

Rodzinie Kingi jeszcze raz składamy serdeczne kondolencje, a Kamilowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

List Czytelnika: Wspominki…

List Czytelnika: Wspominki…   0

Początek nowego roku staje się zwykle czasem refleksji. Myślimy o czasie, który minął i o tym który nadejdzie. Czas który przyjdzie jest wielką niewiadomą, a ten, który minął wspominamy z [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!