Pomoc w przypadku Hate Crime we wschodnim BelfaściePrevious Article
Play Poland w Belfaście - polskie kino w NINext Article
Aktualności
  • Postanowienie Noworoczne – Zumba!Zumba została wymyślona przez przypadek. Twórca Zumby Alberto „Beto” Perez, pochodzący z Kolumbii, pewnego zwyczajnego dnia zapomniał przynieść kasetę z muzyką na zajęcia tańca towarzyskiego, które prowadził. Nie chcąc odwoływać [...]
  • City Hall i 100-lecie Niepodległości Polski!18 listopada uczciliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Było to niezwykle podniosłe i ważne dla Polonii wydarzenie, pełne wzruszeń i niespodzianek. W uroczystości w Ratuszu w Belfaście, udział wzięli znakomici [...]
  • Dzień Niepodległości na cmentarzu MilltownInicjatywa 11. Listopada oraz Polish Society Belfast jak co roku zorganizowały uroczystość obchodów Dnia Niepodległości Polski na cmentarzu Milltown w Belfaście. Podczas uroczystości przemówienie wygłosił inicjator tej corocznej akcji Paweł Romańczuk. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Wegetarianizm dla początkujących

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Wegetarianizm dla początkujących

Współczesnemu człowiekowi coraz trudniej jest się orientować w sprawach żywienia. Bombardowani co chwilę ogromną ilością informacji na temat tego, co zdrowe, a co nie, czego należy bezsprzecznie unikać, a co umieścić w swojej diecie na stałe, tracimy ogólny obraz jak powinno optymalnie wyglądać odżywianie współczesnego człowieka. Każdy niemal dzień przynosi wiele, często nawet sprzecznych ze sobą informacji na temat zdrowej żywności i zasad jej spożywania. To, co dziś wydaje się zdrowe, jutro może okazać się trucizną. A przecież odżywianie to jeden z najważniejszych aspektów naszego życia.

Motywy

Jedną z odpowiedzi na nurtujące nas pytania może być wegetarianizm. Jest on potocznie rozumiany jako niejedzenie mięsa, w istocie oznacza dużo więcej. Dla wielu to filozofia życia, postawa odrzucająca wszelkie korzyści, których podstawą było cierpienie zwierząt. Połączona ze specjalną dietą niezaprzeczalnie przynosi duże korzyści. Chociaż motywy przejścia na dietę wegetariańską mogą się znacznie różnić u poszczególnych osób, to główna idea pozostaje taka sama – zmiana sposobu myślenia, odejście od stereotypów obyczajowych i zastąpienie ich nowymi wzorcami.

Wegetarianie starannie i świadomie komponują swoją dietę, często nie palą papierosów, nie piją alkoholu, ograniczają kawę i herbatę. Prowadzą aktywny tryb życia, uprawiają sport, często doskonalą swoją osobowość, dzięki czemu są spokojni i przyjaźnie nastawieni do ludzi i świata. Dieta wegetariańska jest korzystna dla zdrowia, gdy stosuje się ją rozważnie. Racjonalnie ułożona, nie tylko nie powoduje uszczerbku na zdrowiu, ale również zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby serca, zaparcia, nadciśnienie i nowotwory.

Dieta

Aby nasz organizm mógł właściwie funkcjonować potrzebuje wielu składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały i woda. Ważna jest nie tylko ich ilość, ale również proporcje i co najważniejsze – jakość. Nasze zapotrzebowanie na pożywienie w dużej mierze zależy od wieku, budowy anatomicznej, trybu życia, metabolizmu, jak również wreszcie upodobań smakowych. Więcej energii potrzebuje osoba, która regularnie ćwiczy w siłowni, mniej przesiadująca godzinami przed telewizorem. Inne zapotrzebowanie na witaminy i pierwiastki ma rozwijający się organizm dziecka, a inne osoby dorosłej. Nie ma diety uniwersalnej. Co dobre dla jednego, drugiemu może nie służyć. Tak wiec przejście na dietę wegetariańską, powinno być poprzedzone dogłębną analizą, co jeść i jak układać swój jadłospis, żeby sobie nie zaszkodzić.

Pamiętajmy również, że jak każda dobra dieta, powinna być ona dobrana indywidualnie, tak aby niczego w niej nie zabrakło. Specjaliści są zgodni, że zrównoważona pod względem składników odżywczych dieta wegetariańska, bogata w produkty roślinne i uzupełniona produktami pochodzenia zwierzęcego, zapewnia dobre zdrowie i samopoczucie, a nawet długowieczność.

Żywieniowa piramida

U podstawy wegetariańskiej piramidy żywieniowej leżą: zielone części roślin i warzywa – które powinniśmy spożywać codziennie w formie surowej (2 szkl.), gotowanej (jako zupy – 1 talerz dziennie lub 3 szkl. warzyw) i świeżo wyciśniętych soków, oraz całe owoce (ok. 500g) – te jednak w ograniczeniu ze względu na bardzo wysoką zawartość naturalnych cukrów. Najlepiej jeść je do południa jako osobny posiłek.

Kolejny poziom to produkty pełnoziarniste (brązowy ryż, płatki i makarony z pełnego ziarna, chleb razowy, kasze – jaglana, gryczana, kuskus, orkiszowa, amarantus, quinoa (1 szkl. gotowanego produktu) i płatki zbożowe – np. owsiane, jęczmienne – (0,5 szkl. suchych lub 3 kromki razowego chleba).

Trzeci poziom piramidy zajmują warzywa strączkowe – soja, fasola, soczewica, ciecierzyca, groch, tofu (1,5 szkl. dziennie) oraz nabiał lub też wzbogacone w wapń zamienniki nabiału – mleka roślinne – sojowe, migdałowe, orzechowe, kokosowe, ryżowe czy owsiane – 1,5 szkl. dziennie).

Poziom czwarty to miejsce dla orzechów i pestek – orzechy laskowe, nerkowce, ziemne, makadamia, migdały, brazylijskie, pekan, piniowe, pistacje, włoskie, kokos, pestki słonecznika, dyni, sezamu (2-3 łyżki dziennie) plus ziarna siemienia lnianego (1 łyżkę).

Kolejna grupa to algi – nori, agar-agar, spirulina i chlorella (1-3 g dziennie), suplementy Vit B12 oraz Vit D. Na samej górze plasują się zdrowe oleje tłoczone na zimno – oliwa z oliwek, olej z awokado, lniany, z pestek winogron oraz soki owocowe , te ostatnie należy jednak spożywać sporadycznie. Piramida nie ujmuje takich produktów jak słodycze, chipsy czy słone przekąski, które jak wiadomo powszechnie zupełnie nie są zdrowe i nie powinny się znajdować w żadnej z diet.

Podstawową zasada wegetarianizmu jest wyłączenie z diety mięsa, jednak w jej granicach istnieją kierunki, z których każdy postuluje odmienne sposoby żywienia. Można wśród nich znaleźć diety niezwykle restrykcyjne, ale też umiarkowane, bliższe naszej tradycji kulinarnej i przyjaźniejsze podniebieniu.

Rodzaje wegetarianizmu

Niektórzy z wegetarian nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, inni nie wyłączają ich ze swojej diety. Najbardziej popularne odmiany wegetarianizmu to:

WEGANIZM– odmiana wegetarianizmu odrzucająca zarówno mięso, jak i inne produkty odzwierzęce (jaja, nabiał oraz miód, sery, tłuszcze zwierzęce i żelatynę). Ten sposób bycia odnosi się nie tylko do diety, ale również do pozostałych aspektów życia: weganie unikają m.in. skórzanych ubrań oraz kosmetyków zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego lub na zwierzętach testowanych.

JAROSZE – najbardziej liberalna pośród odmian wegetarianizmu grupa, która oprócz produktów roślinnych dopuszczaj jedzenie ryb, jaj, mleka i jego przetworów.

LAKTOOVOWEGETARIANIZM – spośród produktów pochodzenia zwierzęcego dopuszczony jest tylko nabiał i jaja. Najczęściej laktovowegetarianie są po prostu nazywani wegetarianami, a ściślejszy wegetarianizm jest nazywany weganizmem.

OVOWEGETARIANIZM – odmiana wegetarianizmu przyzwalająca na spożycie jaj. Ovowegetarianie nie spożywają mięsa, ryb i przetworów mlecznych.

LAKTOWEGETARIANIZM – odmiana wegetarianizmu wyłączająca z diety poza mięsem (w tym drobiu i ryb) również jaja. Jest to dieta najczęściej występująca wśród wyznawców religii Wschodu, jak hinduizm czy buddyzm.

WITARIANIZM – witarianie żywią się jedynie surowymi lub ocieplonymi do maksymalnej temperatury 46.7°C pokarmami. Wykluczają wszystkie potrawy gotowane, dopuszczają tylko surowe warzywa i owoce oraz soki wyciskane z nich bezpośrednio przed spożyciem. Robią tak z przekonania, że gotowanie niszczy enzymy i składniki mineralne zawarte w warzywach i owocach i wywołuje w przewodzie pokarmowym procesy gnilne oraz działa toksycznie na cały organizm.

FRUTARIANIZM (lub fruktorianizm) – frutarianie jedzą jedynie owoce, orzechy, nasiona i inne rośliny, które mogą być zdobyte bez jej uszkodzenia zewnętrznego. Występują oni o wiele rzadziej niż wegetarianie i weganie. Mogą jeść dla przykładu pomidory, jabłka, dynie, czy fasolki, ale nie mogą jeść ziemniaków i szpinaku. Kontrowersyjną tezą jest także przekonanie, czy dzięki takiej diecie można organizmowi dostarczyć wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i witaminy. Pytanie o to, czy jeść mięso, czy nie, jest pytaniem natury etycznej, filozoficznej i moralnej, a także kwestią przekonań i wiary. Nie należy oceniać nikogo, ani tym bardziej krytykować za jego preferencje żywieniowe. Bezsporne jest natomiast twierdzenie, że zawsze należy dostarczać swojemu organizmowi składników, jakie są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Monika Domagała

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Kobieta w związku z naturą

Kobieta w związku z naturą   0

Jest naturopatą dietetykiem, terapeutką pracy z ciałem, autorką książki „Kobieta w związku z naturą”. W 2016 roku ukończyła College of Naturopathic Medicine w Dublinie. Prowadzi warsztaty, wykłady i spotkania, współprowadziła [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!