Męskie ciekawostki żywieniowe!Previous Article
Stacje tankowania wodoremNext Article
baner-980px-x-90px
Aktualności
  • Dlaczego Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście?Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie, ma na koncie wiele sukcesów i bardzo szerokie plany na przyszłość. Rozmawiamy z dyrektor Beatą Dabrowską. NE: Od kiedy istnieje [...]
  • Polacy – jesteście mile widziani w NI!Z chwilą, gdy artykuł 50. został uruchomiony, w naszej lokalnej społeczności polskiej oraz wśród innych mniejszości pochodzących z Unii Europejskiej, zaistniały obawy i niepewność dotyczące przyszłości w Irlandii Północnej. Czy [...]
  • Zatrudnienie najwyższe od 1971Poziom bezrobocia w Wielkiej Brytanii jest najniższy od 11 lat, wzrosły również średnie płace. Obecnie zatrudnionych jest 31,81 miliona ludzi - o 560 tysięcy więcej niż rok temu. Dane wskazują także [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Wimbledon czas zacząć!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Wimbledon czas zacząć!

wimbledonWimbledon to jedna z 32 dzielnic Wielkiego Londynu. Na tamtejszych kortach trawiastych odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca, najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie – Wimbledon. Rozgrywany jest on od 1877 roku i uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych. W tym roku turniej rozpoczął się 24 czerwca, a zakończy 6 lipca.

 

Tenis i tradycje

 

Pierwszy turniej wimbledoński rozegrano w 1877 roku wśród mężczyzn. Kobiety zaczęły grać na Wimbledonie dopiero w 1884 roku. Wimbledon jest obecnie jedynym turniejem wielkoszlemowym rozgrywanym na trawie. Nawierzchnię wszystkich 19 kortów pokrywa właśnie trawa, która jest skoszona idealnie na poziomie 8 milimetrów. Rocznie Brytyjczycy zużywają 1 tonę nasion, a podczas trwania turnieju 14 tys. litrów wody.

 

Główne korty  są używane tylko podczas tego turnieju. Kort centralny powstał w 1922 roku i może pomieścić prawie 14 tysięcy widzów. To właśnie na nim rozgrywane są wszystkie półfinały i finały. Kort nr 2 nazywany jest „Cmentarzem Mistrzów”, ponieważ wielu faworytów, takich jak Pete Sampras czy siostry Williams, odpadło tu niespodziewanie we wczesnych etapach turnieju.

 

Wimbledon to jednak nie tylko tenisiści i mecze. To również tradycje i legendy. Niewiele osób wie, że gra w białych kostiumach jest wymogiem udziału w Wimbledonie. Białe stroje mają świadczyć o subtelności i czystości tenisa. Także już tradycją są opady deszczu. Brytyjczycy nawet w zakładach bukmacherskich typują czy deszcz przerwie rywalizację w danym pojedynku. Woda po deszczu na korcie waży tonę, ale Brytyjczycy szkolą pracowników kortów w przykrywaniu podłoża, gdy podczas meczu spadnie deszcz. Zakrycie kortu zajmuje im nie więcej niż pół minuty, a krzesło sędziowskie, przenoszone jest razem z arbitrem. Dla ułatwienia w ostatnich latach kort centralny zyskał zasuwany dach.

 

Polacy na Wimbledonie

 

Na Wimbledonie grali i grają także Polacy. W 1937 roku Polka – Jadwiga Jędrzejowska dotarła do finału Wimbledonu, jednak uległa Dorothy Round. W 1995 roku Aleksandra Olsza zdobyła singlowy i deblowy tytuł juniorski. W 2005 Agnieszka Radwańska wygrała juniorski Wimbledon, a rok później jej siostra Urszula Radwańska dotarła do półfinału. W tym samym roku Agnieszka Radwańska otrzymała „dziką kartę”, dającą jej prawo do gry w gronie seniorek. W 2007 roku Agnieszka Radwańska dotarła do trzeciej rundy singla i debla, a Urszula Radwańska wygrała juniorski Wimbledon w grze pojedynczej i w grze podwójnej w parze z Anastazją Pawluczenkową.

 

W 2008 roku Agnieszka Radwańska znalazła się w ćwierćfinale singla, w którym nie sprostała Serenie Williams. Rok później zawodniczka ponownie odnotowała ćwierćfinał, przegrywając jednak z Venus Williams. W 2011 roku Łukasz Kubot zameldował się w czwartej rundzie wimbledońskiego czempionatu. A w zeszłym roku Agnieszka Radwańska została wiceliderką rankingu tenisistek.

 

Punkty i nagrody pieniężne – kobiety i mężczyźni

etap

punkty

wynagrodzenie

kobiety

mężczyźni

Zwycięzca

2000

2000

£1,150,000.00

Finał

1400

1200

£575,000.00

Półfinał

900

720

£287,500.00

Ćwierćfinał

500

360

£145,000.00

IV Runda

280

180

£75,000.00

III Runda

160

90

£38,875.00

II Runda

100

45

£23,125.00

I Runda

5

10

£14,500.00

Sport

Track Day – Szybko i „nie”bezpiecznie?

Track Day – Szybko i „nie”bezpiecznie?   0

Każdy z nas widział co najmniej jeden raz w życiu ujęcia z wyścigów motocyklowych! Śmiałków na super szybkich motocyklach, z kolanami i łokciami na asfalcie, mknących po torach i drogach [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!