Męskie ciekawostki żywieniowe!Previous Article
Stacje tankowania wodoremNext Article
Aktualności
  • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
  • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
  • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Wimbledon czas zacząć!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Wimbledon czas zacząć!

wimbledonWimbledon to jedna z 32 dzielnic Wielkiego Londynu. Na tamtejszych kortach trawiastych odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca, najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie – Wimbledon. Rozgrywany jest on od 1877 roku i uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych. W tym roku turniej rozpoczął się 24 czerwca, a zakończy 6 lipca.

 

Tenis i tradycje

 

Pierwszy turniej wimbledoński rozegrano w 1877 roku wśród mężczyzn. Kobiety zaczęły grać na Wimbledonie dopiero w 1884 roku. Wimbledon jest obecnie jedynym turniejem wielkoszlemowym rozgrywanym na trawie. Nawierzchnię wszystkich 19 kortów pokrywa właśnie trawa, która jest skoszona idealnie na poziomie 8 milimetrów. Rocznie Brytyjczycy zużywają 1 tonę nasion, a podczas trwania turnieju 14 tys. litrów wody.

 

Główne korty  są używane tylko podczas tego turnieju. Kort centralny powstał w 1922 roku i może pomieścić prawie 14 tysięcy widzów. To właśnie na nim rozgrywane są wszystkie półfinały i finały. Kort nr 2 nazywany jest „Cmentarzem Mistrzów”, ponieważ wielu faworytów, takich jak Pete Sampras czy siostry Williams, odpadło tu niespodziewanie we wczesnych etapach turnieju.

 

Wimbledon to jednak nie tylko tenisiści i mecze. To również tradycje i legendy. Niewiele osób wie, że gra w białych kostiumach jest wymogiem udziału w Wimbledonie. Białe stroje mają świadczyć o subtelności i czystości tenisa. Także już tradycją są opady deszczu. Brytyjczycy nawet w zakładach bukmacherskich typują czy deszcz przerwie rywalizację w danym pojedynku. Woda po deszczu na korcie waży tonę, ale Brytyjczycy szkolą pracowników kortów w przykrywaniu podłoża, gdy podczas meczu spadnie deszcz. Zakrycie kortu zajmuje im nie więcej niż pół minuty, a krzesło sędziowskie, przenoszone jest razem z arbitrem. Dla ułatwienia w ostatnich latach kort centralny zyskał zasuwany dach.

 

Polacy na Wimbledonie

 

Na Wimbledonie grali i grają także Polacy. W 1937 roku Polka – Jadwiga Jędrzejowska dotarła do finału Wimbledonu, jednak uległa Dorothy Round. W 1995 roku Aleksandra Olsza zdobyła singlowy i deblowy tytuł juniorski. W 2005 Agnieszka Radwańska wygrała juniorski Wimbledon, a rok później jej siostra Urszula Radwańska dotarła do półfinału. W tym samym roku Agnieszka Radwańska otrzymała „dziką kartę”, dającą jej prawo do gry w gronie seniorek. W 2007 roku Agnieszka Radwańska dotarła do trzeciej rundy singla i debla, a Urszula Radwańska wygrała juniorski Wimbledon w grze pojedynczej i w grze podwójnej w parze z Anastazją Pawluczenkową.

 

W 2008 roku Agnieszka Radwańska znalazła się w ćwierćfinale singla, w którym nie sprostała Serenie Williams. Rok później zawodniczka ponownie odnotowała ćwierćfinał, przegrywając jednak z Venus Williams. W 2011 roku Łukasz Kubot zameldował się w czwartej rundzie wimbledońskiego czempionatu. A w zeszłym roku Agnieszka Radwańska została wiceliderką rankingu tenisistek.

 

Punkty i nagrody pieniężne – kobiety i mężczyźni

etap

punkty

wynagrodzenie

kobiety

mężczyźni

Zwycięzca

2000

2000

£1,150,000.00

Finał

1400

1200

£575,000.00

Półfinał

900

720

£287,500.00

Ćwierćfinał

500

360

£145,000.00

IV Runda

280

180

£75,000.00

III Runda

160

90

£38,875.00

II Runda

100

45

£23,125.00

I Runda

5

10

£14,500.00

Sport

Na miarę kibica…

Na miarę kibica…   0

Nie będę oryginalna jak stwierdzę, że dla wielu z nas sport jakim jest piłka nożna to rozgrywka dwóch drużyn po 11 milionerów każda, którzy biegają za kawałkiem napompowanej powietrzem skóry. [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!