Diamentowy chłopak z Belfastu - George BestPrevious Article
Liryk z krainy umysłu - Seamus HeaneyNext Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Włoski amant z Irlandii Północnej – David Lynch

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Włoski amant z Irlandii Północnej – David Lynch

Cierpiący na schizofrenię, irlandzki republikanin, lider IRA czy kochanek – oszust, aż wreszcie północnoirlandzki piłkarz. Kim naprawdę jest John Lynch? Z tym człowiekiem jedno jest pewne – ma wiele twarzy, a jedna barwniejsza od drugiej. Kreacje aktorskie idą w parze z talentem powieściopisarskim i scenograficznym.

Biogram z irlandzko-włoskimi korzeniami

John Lynch przyszedł na świat 26 grudnia 1961 roku w Corrinshego, w małej wiosce położonej na zachód od Newry, w hrabstwie Armagh, w Irlandii Północnej. Urodził się i wyrósł w familii dwukulturowej. Został bowiem powity w rodzinie Irlandczyka i Włoszki jako najstarszy z pięciorga dzieci. Ma dwie siostry, aktorkę Susan Lynch i Pauline oraz dwóch braci. Uczęszczał do St Colman College w Newry. Swój aktorski warsztat szlifował na wydziale teatru w Central School of Speech and Drama w Londynie.

W drodze do z sławy z konfliktem w tle

Drzwi do kariery otworzył mu mocny debiut w melodramacie/thrillerze Cal, gdzie zagrał główną rolę członka IRA. Po obiecującym występie na dużym ekranie przyszła kolej na przedstawienia na deskach teatru. Zmierzył się z adaptacją sztuki Czechowa „Mewa” (The Seagull, 1984). Wraz z Royal Shakespeare Company pojawił się na Broadwayu w sztuce „Życie i przygody Nicholasa Nickelby” (The Life and Adventures of Nicholas Nickelby, 1986) jako Smike. Lynch pojawił się w wielu produkcjach filmowych dotyczących konfliktów w Irlandii Północnej. Nawiasem mówiąc jego filmografię należy utożsamiać z rodzimą problematyką.

Zagrał między innymi we wspomnianym filmie „Cal”(1984) z jako tytułowy Cal, „Samotne serca” (The Railway Station Man, 1992) jako Damian Sweeney, „W imię ojca” (In the Name of the Father, 1993) jako Paul Hill czy „Spirala przemocy” (Some mother’s Son, 1996) jako Bobby Sands. Stworzył postać George’a Besta w filmie Best z 2000 roku oraz pana Wolfe, głównego adwokata strony w „Evelyn” z 2002 roku. To tylko pierwsze z brzegu produkcje, gdzie została ukazana koegzystencja katolików i protestantów.

Na swoim koncie ma też inne ekranizacje, między innymi „Tajemniczy ogród” (The Secret Garden, 1993), gdzie jako lord Archibald Craven przyszło mu współpracować z polską reżyserką Agnieszką Holland. Krótko mówiąc jego filmografia pęka w szwach w przeróżne role z większym lub mniejszym udziałem.

Nie sama sztuka aktorska chlebem powszednim

Jednak John Lynch nie jest tylko i wyłącznie wziętym aktorem filmowym, serialowym bądź teatralnym. Parając się innymi zajęciami, sprawdza się wielu obszarach zawodowych. Świadczy o tym chociażby fakt, iż jury festiwalu filmowego w Ft. Lauderdale na Florydzie uhonorowało jego wykreowaną rolę George’a Besta, wieloletniego zawodnika Manchesteru United w dramacie biograficznym Best, do którego napisał scenariusz oraz był producentem.

Debiutował jako reżyser melodramatu/thrillera „Nocny pociąg” (Night Train, 1998). Jednakże stawanie po drugiej stronie kadru to nie jedyne dziedziny, gdzie wykazywał się swoimi umiejętnościami. Spod jego pióra wyszła powieść „Poszarpane w wodzie” (Torn Water), która ujrzała światło dzienne w listopadzie w 2005 roku. Została wydana przez Fourth Estate z literackim nadrukiem Harper Collins. Drugie dzieło zostało opublikowane 13 maja 2010 roku, zatytułowane „Wypadające z nieba”(Falling Out of Heaven).

***

Recenzja powieści „Poszarpane w wodzie” (Torn Water)

„Opowieść o wielkiej delikatności i oryginalności, gdzie ostra intensywność dojrzewania, a nawet więcej – paranoja i tęsknoty z dzieciństwa są wywołane z precyzją, siłą i ze zdecydowanym przekonaniem” – Independent on Sunday.

„Jako lekcja moralnej i nowoczesnej Irlandii jest konwencjonalna, lecz atrakcyjnie” – Irish Times.

„Torn Water” przedstawia i rejestruje także niepewność kogoś, kto opuszcza kapsułę dzieciństwa. Człowieka stawiającego pierwsze kroki na zewnątrz w rozległym, nieznanym obszarze, gdzie nie istnieją żadne pewniki i nie ma żadnych duchów czy aniołów, którzy to poprowadzą go” – Irish Sunday Independent.

Katarzyna Kiraga

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy   0

Wielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!