Uwaga na Odrę!Previous Article
Inaczej, nie znaczy gorzejNext Article
Aktualności
  • Wycieczka do Gdańska – Klub Fotograficzny WestcourtZ ogromną przyjemnością przedstawiamy wybrane zdjęcia zrobione podczas naszej wycieczki do pięknego Gdańska w lutym 2018. Członkowie naszego klubu pojechali do Gdańska w ramach corocznego programu zdobywania wiedzy na temat [...]
  • Wycieczkowo we Wrocławiu! PSS BelfastDwanaścioro dzieci w wieku 9-15 lat wybrało się na wycieczkę do Wrocławia zorganizowana przez Polską Szkołę Sobotnią w Belfaście. Emocji było co niemiara. Było gorrrącooo! Ale 30-stostopniowy upał nie przeszkodził [...]
  • Strażackie emocje w PSS Belfast"Płonące" emocje i "żarliwe" wrażenia mógł ugasić tylko strażak Michał wraz z brygadą z White Watch, Central podczas wizyty w PSS Belfast. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję poznać tajniki [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Wróżenia czas…

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Wróżenia czas…
Related Articles

magia

 

Listopad jest takim dziwnym miesiącem, który nie tylko wprawia nas w nastrój oczekiwania na świąteczny czas w grudniu, ale także ma swoje własne tradycje. W ten miesiąc wchodzimy radosnym halloweenowym krokiem, aby za chwilę zanurzyć się w zadumie i wspomnieniach o zmarłych bliskich. Koniec listopada stoi jednak pod znakiem tajemnicy i wróżb, które według starych tradycji przepowiadają przyszłość.

 

 

Wróżba?

 

Wróżyć to znaczy tyle samo, co przepowiadać przyszłość. Aby móc tego dokonać można używać różnego rodzaju przedmiotów. Należy jednak pamiętać, że wróżenie to tylko świetna zabawa, ale nie jest w stanie powiedzieć, co naprawdę przytrafi się nam w przyszłości. Tradycja wróżenia jest znana na całym świecie, ale my – Polacy mamy szczególne zwyczaje, związane z wróżeniem.

 

W Polsce 30 listopada obchodzimy Andrzejki, sześć dni wcześniej – 24 listopada – mamy trochę mniej istotne – Katarzynki. Wiele dzieci myli te święta z Halloween, które obchodzi się w Wielkiej Brytanii miesiąc wcześniej. Andrzejki to stare święto, którego nazwa pochodzi od imienia świętego Andrzeja, patrona Szkocji. Jednak kolebką tradycji andrzejkowych jest Grecja, gdzie wierzono, że w tę noc przenika do nas moc zmarłych oraz, że ludziom towarzyszą duchy i chochliki. Dlatego wtedy właśnie odprawiano różne wróżby, aby miały szansę się spełnić.

 

Świece i czosnek!

 

W Andrzejki i Katarzynki odprawiano przede wszystkim wróżby związane z miłością i małżeństwem. Staropolska wróżba andrzejkowa polegała na tym, że panny wysiewały na polach ziarna lnu lub konopi i zagrabiały je przy użyciu męskich spodni. Miało to przyciągać kandydata na męża. Przyszłość przepowiadano też ze znaków na niebie, różnych przedmiotów codziennych i niecodziennych, takich jak: łyżki, miotły, węgielki czy igły. Także woda i ogień były bardzo pomocne we wróżeniu. Dziewczęta puszczały na wodę igły albo świece. W niektórych regionach świece osadzano w łupinach orzechów, przyczepiając do nich karteczki z imionami dziewcząt i chłopców – te, które podpłynęły do siebie wróżyły ślub połączonej parze.

 

Panny wyciągały także spod talerzy rożne przedmioty, które miały swoje znaczenie. Na przykład pierścionek oznaczał ślub, różaniec – klasztor, kwiatek – staropanieństwo, itp. Wieczorem kobiety kładły karteczki z imionami mężczyzn pod poduszkę, a rano tuż po przebudzeniu, losowały jedną z nich, aby poznać imię swojego przyszłego męża. Dokładnie analizowano także sny tej nocy, to co się śniło miało być przepowiednią na przyszłość, dlatego też panny zjadały przed snem trzy ząbki czosnku, żeby odpędzić koszmary! Czosnkiem nacierano także bramy i drzwi wejściowe do domu, aby nie przeszły przez nie złe duchy.

 

Kawaler, wdowiec…

 

Dziewczyny wierzyły także w nadzwyczajną moc zwierząt, więc obserwowały bacznie ich zachowanie. Każda z panien szykowała placki, kulki z ciasta lub tłuszczu, kości i podsuwała te smakołyki psu. Ta, której smakołyk został zjedzony jako pierwszy, miała pierwsza wyjść za mąż. Podobnie robiono z kogutem. Ta panna, spod której nóg ptak najpierw wydziobywał ziarno, najwcześniej miała zostać mężatką. Innym razem zarówno chłopcy, jak i dziewczyny, odliczali deski w płocie lub szczeble w drabinie. Jeśli ich liczba była parzysta, oznaczało to szybki ślub. Odliczano też sztachety w ogrodzeniach, wypowiadając słowa: „kawaler, wdowiec, kawaler, wdowiec…” albo „panna, wdowa, panna, wdowa…”, aby dowiedzieć się więcej o swoim przyszłym małżonku lub małżonce.

 

Dziś najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest lanie wosku na wodę – kształt, który wosk utworzy wskaże nam najbliższe zdarzenia w naszym życiu. Przebijanie szpilką papierowego serca, na którym napisano imiona płci przeciwnej, aby poznać imię przyszłego partnera, czy odczytywanie pierwszych liter imienia małżonka z obierek jabłka – także są bardzo popularne. Wiele z tych zwyczajów wydaje się dziś absurdalne, ale przecież właśnie o to chodzi we wróżbach i przesądach. Dziś trudno jest wierzyć w duchy, złe moce i czarownice oraz w spełniające się przepowiednie. Pamiętajmy jednak, że takie zwyczaje niosą ze sobą historię naszych przodków. To właśnie one są pomostem pomiędzy „wczoraj” i „dziś” naszego kraju…

 

Andrea Dymus

 

 

Wróżby andrzejkowe:

Rzucanie kości – rzucamy trzema kostkami do gry i liczymy ile oczek wypadło, a następnie odczytujemy wróżbę z cyfr poniżej. (3 – szczęście, 4 – przykrość, 5 – spełnienie marzeń, 6 – coś zgubisz, 7 – kłopoty w szkole, 8 – coś wisi w powietrzu, 9 – poznasz nowego przyjaciela, 10 – będziesz mieć rodzeństwo, 11 – złapiesz katar, 12 – dobre wieści, 13 – smutek, 14 – możesz liczyć na pomoc, 15 – potrzebujesz opieki, 16 – podróż, 17 – zmiana planów, 18 – wielki sukces)

Kim zostanę w przyszłości? – przygotowujemy kartki z narysowanymi przedmiotami: grzebień, mapa, igła, kwiatek, lusterko, bułka, pędzel, dziennik, zegarek. Losujemy jedną z nich z pojemnika, wylosowany przedmiot wskaże, jaki zawód będziesz wykonywał w przyszłości: grzebień – fryzjer, mapa – podróżnik, igła – krawiec, kwiatek – ogrodnik, lusterko – modelka, bułka – piekarz, pędzel – malarz, dziennik – nauczyciel, zegarek – zegarmistrz.

Kolorowo-andrzejkowo! – przygotowujemy karteczki w różnych kolorach, losujemy jedną z nich z pojemnika, wylosowany kolor da nam poradę na przyszłość. (czerwony – ogranicz cukierki, bo będziesz musiał być częstym gościem u dentysty; zielony – bądź ostrożny w drodze do szkoły; żółty – dbaj o swoje zdrowie i cieplej się ubieraj; niebieski – pilnuj swoich rzeczy, aby ich nie zgubić, biały – pijesz za mało mleka; czarny – unikaj kłótni z kolegami.

Moneta w studni – na środku pokoju stawiamy miskę z wodą. Stajemy przynajmniej trzy kroki od miski i odwracamy się do niej plecami. Wymawiamy zaklęcie „hokus – pokus, czary – mary, aby wróżby się spełniły, złóżmy dary” i rzucamy monetę do miski przez lewe ramię. Jeśli moneta wpadnie do wody, masz szansę na spełnienie swoich marzeń.

opracowała klasa 4 i 5 PSS Belfast

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Obyczaje

Wycieczka do Gdańska – Klub Fotograficzny Westcourt

Wycieczka do Gdańska – Klub Fotograficzny Westcourt   0

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy wybrane zdjęcia zrobione podczas naszej wycieczki do pięknego Gdańska w lutym 2018. Członkowie naszego klubu pojechali do Gdańska w ramach corocznego programu zdobywania wiedzy na temat [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

32372906_1832810557025112_8760833917688217600_n

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!