Opowiadanie: ŁupinaPrevious Article
Felieton: Przedszkole, opiekunka, mama czy babcia?Next Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Wszystkie twarze Jamiego Dornana

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Wszystkie twarze Jamiego Dornana

Jamie Dornan – choć był sławny – dla wielu zaistniał dopiero po przyjęciu roli w “Pięćdziesięciu twarzach Greya”. Miliony kobiet na całym świecie upatrują w  nim odtąd bóstwo, a czasem także ideał mężczyzny.  Pochodzi z Irlandii Północnej, urodził się 1 maja 1982 w Holywood.

Młode lata

Jest najmłodszym z trojga dzieci prof. Jima Dornana, lekarza położnika i wykładowcy na uniwersytecie w Belfaście, i Lorny Dornan. Ma dwie starsze siostry: Jessicę i Leise. Ojciec Jamiego, Jim, jest szanowanym w Belfaście ginekologiem-położnikiem. W czasie swojej kariery uczestniczył w porodach ponad 6 000 dzieci! Oprócz tego ojciec gwiazdy 50 twarzy Greya jest wykładowcą uniwersyteckim, autorem książki „An Everyday Miracle” oraz działaczem na rzecz praw kobiet. Kilka lat temu walczył z białaczką, ale udało mu się wygrać z chorobą.

Dornan wychował się na przedmieściach Belfastu. Pasja Jamiego Dornana do aktorstwa nie bierze się znikąd. Jest kuzynem aktorki Greer Garson, legenda brytyjskiego kina, która za rolę w filmie Pani Miniver zdobyła Oscara. Gdy 13-letni Jamie odkrył ich pokrewieństwo, napisał do gwiazdy list. Już dwa dni później przez radio dowiedział się jednak o jej śmierci.

Dornan uczęszczał do prywatnej szkoły Methodist College Belfast, gdzie grał w rugby i występował w przedstawieniach. Studiował na University of Teesside, ale porzucił naukę i przeniósł się do Londynu, aby uczyć się aktorstwa. Kiedy miał 16 lat, jego matka zmarła na raka trzustki. Rok później, w jego urodziny, czwórka jego przyjaciół, którzy nakłaniali go do udziału w terapiach po stracie matki, zginęła w wypadku samochodowym.

Muzyka i modeling

Podczas nauki w Methodist College Belfast poznał Davida Alexandera, z którym założył zespół muzyczny Sons of Jim, z którym występował do 2008. Nazwa zespołu związana jest z faktem, że ojcowie obu mężczyzn noszą takie samo imię – Jim.

Dornan stawiał swoje pierwsze kroki w show biznesie jako model i podpisał kontrakt z agencją Select. Wziął udział w licznych kampaniach reklamowych bielizny, m.in. kontrowersyjnej Calvin Klein Underwear z Kate Moss i Evą Mendes w 2009 i 2010. Pracował także dla takich marek jak Zara, Dior (został twarzą kampanii perfum Dior Homme) Hugo Boss, Giorgio Armani, Desigual, Dolce & Gabbana, Banana Republic i H&M.

Film

Przełomowym momentem w życiu, a przede wszystkim debiutem w przemyśle filmowym Dornana, była rola w filmie Sofii Coppoli – „Maria Antonina”, w której dostał angaż dzięki swojej byłej dziewczynie, Keirze Knightley. W filmie Jamie wcielił się w postać Axela von Ferensena, kochanka tytułowej bohaterki. Aktor był wówczas bezbrodym i w tamtym czasie nikomu nieznanym aktorem, ale rola u boku Kirsten Dunst (z którą ploktarskie tytuły próbowały zaaranżować romans) w końcu uchyliła mu drzwi do świata, w którym tak bardzo pragnął się znaleźć. Rola kochanka królowej przyniosła mu tytuł „Złoty tors”, który nadał mu The New York Times. 

W 2011 wystąpił w siedmiu odcinkach serialu ABC Dawno, dawno temu (Once Upon A Time), w podwójnej roli Łowcy/szeryfa Grahama Humberta. Zanim Dornan został Christanem Greyem, aktor postanowił powrócić do rodzinnego Belfastu i zagrać jedną z najciekawszych serialowych postaci ostatnich sezonów. To właśnie „Upadek” (The Fall) sprawił, że aktora zaczęła kojarzyć szersza publiczność. W brytyjskim serialu zagrał u boku Gillian Anderson. Za tę rolę seryjnego mordercy Paula Spectora zdobył nagrodę Irish Film & Television Awards w kategorii „Najlepszy aktor telewizyjny”. Wcielił się również w postać Jana Kubiša w filmie Operacja Anthropoid (2016).

Twarz Dornana

Najbardziej znamy go jednak z roli Christiana Greya w serii filmów Pięćdziesiąt Twarzy Greya (2015-2018). W 2013 dostał angaż do tej roli, zastępując przy tym Charliego Hunnama, a także Françoisa Arnauda. Za tę rolę otrzymał Złotą Malinę w kategorii „najgorszy aktor pierwszoplanowy”. Dwa lata później został nominowany do tej anty-nagrody w tej samej kategorii za rolę w kolejnej części serii – Ciemniejszej stronie Greya. W grudniu 2016 został okrzyknięty „Najseksowniejszym mężczyzną 2017” w rankingu sporządzonym przez magazyn Glamour.

Przystojny aktor dzięki roli Christiana Greya stał się niezwykle popularny, problem polega na tym, że wielu fankom wydaje się, że on i filmowy kochanek to ta sama osoba. Zdarza się, że ludzie zaczepiają go na ulicy i zwracają się do niego „Panie Grey”. Jest wtedy bardzo onieśmielony, szczególnie jeżeli akurat towarzyszą mu żona albo dzieci. Aktor twierdzi, że prywatnie zachowuje się zupełnie inaczej. „To zdarza się bardzo często, cytują nawet fragmenty książki albo odnoszą się do filmów, a ja zupełnie nie wiem jak na to odpowiedzieć, bo nie jestem taki jak on. Pewnie myślą wtedy, że jestem dziwakiem, ale nie mam z tym problemu”, powiedział w programie Ellen DeGeneres.

W 2015 roku powstała jego bardzo głośna biografia autorstwa Alice Montgomery. W pozycji autorstwa Montgomery dowiadujemy się, jak wyglądał proces przygotowywania się Dornana do roli elektryzującego Christiana Greya i przyzwyczajania się do postaci, która budziła tak wiele emocji, jeszcze zanim film ujrzał światło dzienne. Trudno nie zgodzić się z autorką, że „Jamie osiągnął sukces, pokonał konkurentów z całego świata w wyścigu po najatrakcyjniejsza rolę w ostatnich latach wspinając się na szczyt listy najbardziej poszukiwanych aktorów”.

BOS

Ciekawostki:

  • Jamie Dornan od dziecka choruje na astmę, co utrudniało mu uprawianie jego ukochanego sportu – rugby. 
  • Spotykał się z Keirą Knightley, Lindsay Lohan, Sienną Miller.
  • Ma żonę Amelię, którą poślubił w kwietniu 2014 roku. W tym samym roku na świat przyszła ich córeczka Dulcie. W 2016 ponownie został ojcem, córki Elvy.
  • Brał udział w sesji z Kate Moss, która występowała w niej topless.

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Polski grammar pod lupą!

Polski grammar pod lupą!   0

„Luknij przez ten łindoł czy mój kar stoi na stricie.” Takie językowe wariacje i dowcipy układano kiedyś o Polakach mieszkających w Chicago. W dzisiejszych czasach emigracja zmieniła nieco swoje oblicze, [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!