O co chodzi z tymi Celtami?Previous Article
Top 3 Nawiedzone miejsca w Irlandii PółnocnejNext Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Wybierzmy się w góry!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Wybierzmy się w góry!

Częstym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu dla Polaków jest wspinaczka górska. Szczególnie latem, interesują nas długie spacery szlakami, pnącymi się w górę, do określonego celu. Trzeba przyznać, że w tym kraju nie ma Tatr, za którymi wielu z nas tęskni. Nie powinniśmy jednak całkowicie rezygnować z planu podziwiania górskich krajobrazów. Przyjrzyjmy się najwyższemu szczytowi Irlandii Północnej – oto Slieve Donard.

Dlaczego jest wyjątkowy?

Slieve Donard jest częścią Gór Mourne i sięga 850 metrów nad poziomem morza. Prawdopodobnie podana liczba nie jest zbyt szokująca, zważywszy na uprzedni wspomniany przeze mnie fakt – szczyt ten jest najwyższy w kraju. Należy jednak pamiętać, o czym przypomina wielu podejmujących się wspinaczki turystów, że już od samego początku drogi – plaży w Newcastle – nachylenie jest wyczuwalne. Należy się piąć w górę. Nie czujmy się zniechęceni tym faktem, ponieważ ci sami ludzie, jak również wiele opinii internetowych sugeruje, że sam szlak jest dość łatwy, a do tego bardzo dobrze oznakowany.

Dwie drogi i zieleń

Pragnąc dotrzeć na sam szczyt, mamy do wyboru dwie drogi: pierwszą – bardziej popularną – od strony Newcastle, druga – od „Bloody Bridge” (tłum. Krwawego mostu). Wybierając drugą opcję, w ciągu wycieczki podziwiać możemy również rzekę, która to wpada do Morza Irlandzkiego. W połowie drogi, po pokonaniu Torfowiska Donarda (przełęczy pomiędzy Slieve Donard a innym szczytem – Rocky Mountain), podążać również będziemy przy Mourne Wall (tłum. Murze Mourne), jest on ścianą kamienną, wybudowaną na początku XX wieku, ciągnącą się na sam szczyt. Pierwszy ze wspomnianych szlaków nosi nazwę „The Glen River Route” i praktycznie rozpoczyna się przy betonowym parkingu w Newcastle. Tymczasem drugi – „The Bloody Bridge River Route” zaczyna się na samym dole wschodniego stoku.

Swoją podróż rozpoczynać będziemy od bardzo gęstego lasu, który ciągnie się mniej więcej do połowy trasy. Nie powinno to jednak zmylić naszej orientacji w terenie. Tutaj pomocne powinny się okazać oznaczenia. Drugą połowę zajmują typowe irlandzkie krajobrazy wysokogórskie. Oznacza to nic innego, jak ogrom trawiastych stoków. Dużo kamieni i większych głazów obficie pokrytych mchem. Jest to dla nas sygnał, że wokół jest wilgotno, co sprzyja rozwojowi takich form.

Dlaczego Slieve Donard?

Gdy już osiągniemy cel – dotrzemy na szczyt, poczujemy, że wszystkie wysiłki nie poszły na marne. Szczególnie przy ładnej pogodzie, gdy widok nie jest zasnuty mgłą. Wtedy to, możemy dopatrzyć się Belfastu, leżącego na północ od naszego punktu widokowego. Spoglądając na południe natomiast, wytężywszy wzrok mamy szansę zobaczyć Dublin. Odwracając się twarzą do wschodu widzimy Morze Irlandzkie, leżące naprawdę blisko, bo zaledwie parę mil od samego szczytu. Na zachodzie tymczasem ukazywać się będą inne szczyty gór Mourne. Między innymi drugi najwyższy – Slieve Commedagh, poza tym: Millstone Mountain i Crossone. To nie koniec niespodzianek, czekających na nas na samej górze. Podziwiać tam możemy również kopiec – prehistoryczny grobowiec, prawdopodobnie pochodzący z czasów neolitu. Datuje się jego powstanie na okolice roku 3000 przed naszą erą. Jest on najwyższym tego typu grobowcem w Irlandii, a osiąga on 1 metr wysokości. Tymczasem powierzchnia, na której stoi to 36 metrów na 43 metry. To nie wszystko! Na szczycie jest jeszcze jedna pozostałość tego typu. Pochodzący z epoki wczesnego brązu (mniej więcej 2000 r. pne). Ma on aż cztery i pół metra wysokości.

Pierwotna nazwa szczytu była nieco inna. Benn Boirchi – oznaczać miało „szczyt Boichre”, czyli króla z mitologii celtyckiej, który podobno obdarzony był magicznymi mocami. Inną mityczną postacią, wiązaną z górą jest Slánga. Ku czci owych bóstw, jak twierdzi celtycka tradycja, powstały grobowce znajdujące się na Slieve Donard. Od V do VIII wieku odbył się proces chrystianizacji Irlandii, co wpłynęło na zmianę nazw wielu miejsc. I tutaj pojawia się postać świętego Donarda (z irlandzkiego Domhanghairt). Był on misjonarzem i kontynuatorem misji Świętego Patryka. Jak głosi podanie, zamieszkał w górach jako pustelnik. Użył w tym celu jednego z grobowców. Za to dostał wieczne życie, miał natomiast wiecznie strzec gór i nie mógł ich opuścić. Wzmianki Geralda de Barri sugerują, że to w XII wieku irlandzka nazwa gór, znacząca „święty Donard” (Sliabh Domhanghairt) została oficjalnie zmieniona na Slieve Donard. Może więc warto się wybrać i poszukać śladów celtyckich postaci z mitów, a może nawet się uda zobaczyć samego świętego Donarda…?

Magdalena Janik

foto: hotel.info

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy

Felieton: Świąteczny koszyczek Babci Teddy   0

Wielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!