Lech Wałęsa, lądowanie na księżycu i... Harvey Lee OswaldPrevious Article
Idź na wybory do Zgromadzenia Irlandii Północnej!Next Article
Aktualności
  • BREXIT – pomoc polskiego rządu3 marca 2019 w Konsulacie RP w Belfaście odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu, który reprezentowali: Kazimierz Kuberski, Podsekretarz Stanu, Robert Wójcik, Dyrektor Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa [...]
  • Nie wyrzucaj książek, Podaruj Książkę!Wiele osób pyta nas o projekt “Podaruj Książkę”. Bardzo nas cieszy, że tak wielu z Polaków w Irlandii Północnej czyta książki i chce się nimi dzielić. Pierwszy zbiór książek zaskoczył [...]
  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 201921 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Wybory do Zgromadzenia Irlandii Północnej: Każdy głos się liczy!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Wybory do Zgromadzenia Irlandii Północnej: Każdy głos się liczy!

Od września 2014 roku prowadziłam badania, których celem było zbadanie postaw i doświadczeń Polaków dotyczących uczestnictwa w życiu politycznym i społecznym w Irlandii Północnej. Przeprowadzając wywiady i ankiety oraz uczestnicząc w wydarzeniach społecznych, słyszałam o wielu pozytywnych przykładach Polaków wspierających innych i budujących relacje z szerszym społeczeństwem w Irlandii Północnej.

W dniu 5 maja 2016 roku, ludzie w Irlandii Północnej pójdą do urn, aby wybrać członków następnego Zgromadzenia Irlandii Północnej. Zgromadzenie ma prawo do podejmowania decyzji dotyczących szerokiego zakresu zagadnień, które mają wpływ na codzienne życie każdego w Irlandii Północnej, w tym edukacji, zdrowia, transportu, handlu i inwestycji. Polacy, podobnie jak inni obywatele UE mieszkający w Irlandii Północnej, mają prawo do głosowania w tych wyborach. Jednak moje badania dowiodły, że wielu Polaków w Irlandii Północnej nie jest świadomych swoich praw wyborczych lub nie zamierzają oddać swojego głosu w tych wyborach.

Wstępne wyniki moich badań (pochodzących z ankiety internetowej na bazie 182 uczestników – Polaków z całej Irlandii Północnej), pokazują, że prawie 60% uczestników jest świadomych, że mają prawo do głosowania w wyborach lokalnych, ale prawie 6% myśli, że Polacy takie prawa nie mają. Prawie 35% uczestników nie posiada wiedzy na ten temat.

Jeśli chodzi o wybory do Zgromadzenia Irlandii Północnej, okazuje się, że ponad 37% uczestników zdaje sobie sprawę ze swojego prawa do głosowania, 11% myśli, że nie ma prawa głosować, a prawie 52% nie wie nic na ten temat.

Prawie 47% ankietowanych zamierza głosować w nadchodzących wyborach do Zgromadzenia Irlandii Północnej, pozostali odpowiedzieli, że głosować nie będą lub jeszcze nie zdecydowali.

Głosowanie w Irlandii Północnej nie jest obowiązkowe. Mamy prawo do podjęcia własnej decyzji w sprawie głosowania. Jednak moje badania pokazują, że Polacy w Irlandii Północnej mają obawy związane z szerokim zakresem zagadnień, na które polityka ma wpływ. Należą do nich kwestie, które dotyczą wszystkich w Irlandii Północnej (takie jak edukacja, gospodarka oraz podziały sekciarskie), ale również kwestie, które w szczególny sposób dotykają Polaków i innych imigrantów (takie jak dyskryminacja, ataki rasistowskie i nie uznawanie kwalifikacji zdobytych za granicą). Głosowanie daje nam możliwość uczestniczenia w wyborze przedstawicieli, których uważamy za odpowiednich w rozwiązywaniu tychże problemów.

Aby głosować w wyborach w Irlandii Północnej, musisz być zarejestrowany. Ostateczny termin rejestracji do głosowania w nadchodzących wyborach Zgromadzenia Irlandii Północnej jest 18 kwietnia.

Polacy i inni obywatele UE mieszkający w Irlandii Północnej mają prawo do głosowania w wyborach lokalnych (local council), do Zgromadzenia Irlandii Północnej (Northern Ireland Assembly) i do Parlamentu Europejskiego. Jeśli posiadasz passport brytyjski lub irlandzki, możesz też głosować w wyborach do Parlamentu Zjednoczonego Królestwa.

* Ankieta nie jest jeszcze zakończona. Imiona uczestników cytowane są pseudonimami.

Nie głosowałam wcześniej, bo po prostu nie czułam, że muszę, ale teraz jestem pewna, że mam zamiar zostać tutaj na dłużej, więc myślę, że każdy głos jest ważny. (Kasia, Belfast).

Powód, dla którego zagłosuję? Pewnie dlatego, że wszyscy głosują. Tu jest miejsce, w którym żyję. Nie można narzekać na sytuację polityczną jeśli się nie głosuje. (Ania, Derry/Londonderry).


Jenny McCurry pochodzi z Belfastu, a obecnie jest doktorantką w Queen Mary University of London. Spędziła kilka lat w Polsce jako nauczycielka języka angielskiego, a także ostatnio jako badaczka zagraniczna w Ośrodku Badań nad Migracjami, Uniwersytetu Warszawskiego.

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Poradnik

BREXIT – pomoc polskiego rządu

BREXIT – pomoc polskiego rządu   0

3 marca 2019 w Konsulacie RP w Belfaście odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu, który reprezentowali: Kazimierz Kuberski, Podsekretarz Stanu, Robert Wójcik, Dyrektor Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!