Stanisław Barańczak - poznański heros pracyPrevious Article
Stawiając na Rory'ego McIlroy'aNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Wyciskając życie do ostatniej kropli

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Wyciskając życie do ostatniej kropli

„Odchodzimy wtedy, kiedy lepsi już nie możemy być” – puenta będąca inskrypcją dwudziestosześcioletniego życia Kamili Skolimowskiej. Charyzmatyczna mistrzyni olimpijska odeszła w kwiecie sportowej kariery, odciskając piętno w życiu najbliższych. Strata dziewczyny z ikrą bożą o wręcz anielskim usposobieniu, pozostaje zadrą w sercu.

Usportowiony i wypielęgnowany rodowód

Kamila Skolimowska przyszła na świat 4 listopada 1982 roku w Warszawie. Jej drzewo genealogiczne było mocno zakotwiczone i przesiąknięte usportowioną naturą. Jej matką była Teresa Skolimowska, uprawiająca rzut dyskiem oraz Robert Skolimowski, wielokrotny mistrz Polski, medalista Mistrzostw Świata i Europy w podnoszeniu ciężarów. Również brat Kamili – Robert, był sportowcem – rzucał dyskiem i pchał kulą.

Robert Skolimowski zabrał córkę do hali Legii na treningi podnoszenia ciężarów. Zaowocowało to brązowym medalem na Mistrzostwach Polski w 1994 roku. Choć w ostatecznym rozrachunku wygrała miłość do rzutu młotem, to na swoim koncie miała odhaczony sukces w wioślarstwie. Zdobyła medal Mistrzostw Polski Juniorów.

Rzut młotem zaczęła trenować dzięki Zbigniewowi Pałyszko. To on wypatrzył Kamilę w trakcie treningów na Legii, dostrzegając w niej „sportowy diament” najszlachetniejszego kruszywa. Następnie zaczął szlifować go ze skutkiem ekspresowym i nadzwyczajnym. Swoje umiejętności poprawiła w niezwykle szybkim tempie – w 1996 roku została mistrzynią Polski, ustanawiając jednocześnie rekord kraju w wieku trzynastu lat. W kolejnych latach wygrywała zawody rangi mistrzowskiej na zawodach juniorów. W roku 2000 pojechała na Igrzyska Olimpijskie w Sydney, gdzie spektakularnie zdobyła złoty medal. W finałowym konkursie jako jedyna przekroczyła 70 metrów, bijąc rekord Polski oraz rekord świata juniorek wynikiem 71,16 m. Dalsza kariera zaowocowała wieloma tytułami najlepszej zawodniczki w kraju, a także srebrnym i brązowym medalami na mistrzostwach Europy (kolejno w 2002 i 2006 roku).

Sport, a inne fascynacje

Doskonale zdawała sobie sprawę, że życie jest o wiele bardziej fascynujące, gdy można spełnia się w innych dyscyplinach z goła innych niż sport. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Społeczno – Ekonomicznej oraz studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim. W planach miała otworzyć przewód doktorski. Zrobiła kurs nurkowania. Pochłaniała w dużych ilościach książki, w szczególności Waldemara Łysiaka.

Kamila Skolimowska jako kilkuletnia dziewczynka frapowała się bohaterami seriali kryminalnych, marząc i pielęgnując pasję do munduru. Natłok treningów i obowiązków nie przeszkodził jej we wstąpieniu do oddziałów prewencji w podwarszawskim Piasecznie. Świetnie potrafiła połączyć karierę wyczynowego sportowca z pracą policjantki. Od 2004 roku będąc sierżantem instruktorem doskonaliła funkcjonariuszy policji w walce z przestępcami. Rzucała ich na matę, zapinała kajdanki, instruowała jak obezwładniać pałką złodziei. Była w stanie zafundować kolegom iście piekielną i sportową rozgrzewkę.

Niestety jej szczęśliwy żywot dobiegł końca. Tragiczna godzina wybiła 18 lutego 2009 roku. Podczas zgrupowania w Portugalii, gdzie zasłabła na treningu. Przyczyną śmierci był zator tętnicy płucnej, spowodowany nierozpoznaną zakrzepicą. Została pochowana na warszawskim cmentarzu na Powązkach, w Alei Zasłużonych.

Memoriał Kamili Skolimowskiej

Postać polskiej lekkoatletki została upamiętniona przez świat sportowy i społeczny. Pierwszy z nich oddał cześć jej istnienia podczas międzynarodowego mitingu lekkoatletycznego zorganizowanego przez Fundację imienia Kamili. Pierwsza edycja mitingu odbyła się 2 maja 2009 roku pod hasłem „Pożegnanie Kamili”, kilka miesięcy po śmierci zawodniczki. Wówczas widowisko sportowe zostało rozegrane na bocznym boisku Skry – w miejscu, gdzie Kamila wystartowała po raz pierwszy, a z czasem ustanowiła rekord świata juniorek. Była to inauguracja otwarcia Warszawskiego Ośrodka Rzutu Młotem im. Kamili Skolimowskiej. Na odnowionej rzutni zaprezentowały się koleżanki „Kamy”, między innymi Słowaczka Martina Hrasnova, Francuzka Manuela Montebrun i Polka Anita Włodarczyk. W konkursie nie zabrakło mężczyzn światowego pokroju, jak Primoż Kozmus ze Słoweni czy Krisztian Pars z Węgier, a także Polaka Szymona Ziółkowskiego. Memoriał powrócił do kalendarza lekkoatletycznego w 2011 roku. Od tego czasu na stałe wpisał się w terminarz sportowych wydarzeń.

W sierpniu 2009 roku we Władysławowie w Alei Gwiazd Sportu jedna z „symbolicznych gwiazd” nosi imię Kamili Skolimowskiej. Kolejno Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Bytomiu, w skład którego wchodzą V Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 4 od 2010 roku patronuje Kamila Skolimowska. Jest to jedyna szkoła w Polsce nosząca jej imię. Została również patronką stadionu lekkoatletycznego przy Zespole Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego w Ełku. Z dniem 17 maja 2014 stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale uhonorował Kamilę. Obiekty COS w Spale są godne imienia Mistrzyni. Rondo warszawskim Gocławiu także nosi imię wybitnej sportsmenki. Ustawa została entuzjastycznie podjęta z dniem 12 maja 2016 roku.

„Kama” o gołębim sercu

Niejednokrotnie powtarzała, że „najpiękniejszym miejscem na ziemi jest dla niej rodzinny dom.” Przyjaciele mogli liczyć na ofiarność i dobroduszność. Zmęczenie czy wycieńczony organizm po treningach nie miał najmniejszego znaczenia, gdy ktoś potrzebował wsparcia. Marcin Rosengarten, jej narzeczony wspomina: „Uczyła, jak kochać drugiego człowieka. Byłem w szoku, kiedy zobaczyłem, jak jedna osoba jest w stanie obdzielić setki innych swoim uczuciem, empatią, uśmiechem.” Mężczyzna piastuje stanowisko prezesa fundacji kontynuując jej dzieło niesienia pomocy lekkoatletom. „Wierzę, że Kama patrzy na nas z góry. Często proszę ją o pomoc w trudnych momentach. Mówię jej – fajnie byłoby, żebyś przy mnie była, bo mi ciężko”. I ona jest. ” Przyjaźń do grobowej deski połączyła obie lekkoatletki. Mianowicie Anita Włodarczyk po dziś dzień stratuje w rękawicy swojej przyjaciółki, a każdy ze swoich występów dedykuje „Kamie”.

Kamila dysponowała olbrzymią energią życiową. Nawet policjanci ją uwielbiali. Przez kolegów po fachu została zapamiętana jako osoba z pogodą ducha, od której bił prawdziwy profesjonalizm. Miała niesamowity dar przekazywania wiedzy. Natomiast nauczycielka Kamili Skolimowskiej, rekordzistka Polski w pchnięciu kulą nadmienia, iż „Kamila była wzorem ucznia i sportowca. Niezwykle zdyscyplinowana i solidna uczennica, zawsze przygotowana do lekcji, uczynna i koleżeńska. Stawiałam Kamilę i będę ją nadal stawiać młodzieży za wzór.”

Największe sukcesy Kamili Skolimowskiej:

1996 Piła – złoty medal mistrzostw Polski seniorów (47,66)
1997 Lublana – złoty medal mistrzostw Europy juniorów (63,48)
1998 Budapeszt – 7. miejsce w mistrzostwach Europy (62,72)
1999 Bydgoszcz – złoty medal mistrzostw świata juniorów młodszych (63,94)
1999 Warszawa – rekord świata juniorów (66,62)
2000 Sydney – złoty medal olimpijski; rekord świata juniorów (71,16)
2001 Edmonton – 4. miejsce w mistrzostwach świata (68,05)
2001 Melbourne – zwycięstwo w finale Grand Prix IAAF; rekord świata juniorów (71,71)
2002 Monachium – srebrny medal mistrzostw Europy (72,46)
2003 Bydgoszcz – złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy (71,38)
2003 Paryż – 8. miejsce w mistrzostwach świata (68,39)
2004 Ateny – 5. miejsce na igrzyskach olimpijskich (72,57)
2005 Helsinki – 7. miejsce w mistrzostwach świata (68,96)
2005 Izmir – 1. miejsce w Uniwersjadzie (72,75)
2006 Goeteborg – 3. miejsce w mistrzostwach Europy (72,58)
2007 Dauha – rekord życiowy i rekord Polski (76,83)
2007 Osaka – 4. miejsce w mistrzostwach świata (73,75)

Katarzyna Kiraga
fot. fundacjakamili.pl

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Nietuzinkowi Polacy

Nietuzinkowi Polacy: Jacek Kaczmarski: „Będziemy jacy zechcemy”

Nietuzinkowi Polacy: Jacek Kaczmarski: „Będziemy jacy zechcemy”   0

"Nie mam blizn po kajdankach, napletek posiadam. Na świat przyszedłem w czepku, nie pod ułańskim czakiem. Po dekadzie wygnania, polskim jeszcze władam. Proszę więc o dokument, że jestem Polakiem" - [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!