Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanekPrevious Article
W dżungli zbędnych kilogramówNext Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Wystawa Caravaggio

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Wystawa Caravaggio

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest zetknąć się z bardzo popularnym dziełem sztuki? Oglądać ogromne płótna i myśleć nad tym jak wpłynęły one na przebieg historii? Może osoba, która kiedyś chwyciła za pędzel, zrewolucjonizowała świat w jakiś sposób? Jeżeli nie, teraz jest czas na takie rozważania! Do National Gallery of Ireland przybywa wystawa Caravaggio!

Geniusz

Michelangelo Merisi, znany większości jako Caravaggio, był wykształconym malarzem, który uczył się pod okiem profesjonalisty – Simona Peterzana (poważanego wówczas ucznia Tycjana). Zapoznawał się w młodości z malunkami znanych nam współcześnie, i to jak podejrzewam, bardzo dobrze, dziełami Leonarda DaVinci i Michała Anioła, które inspirowały go do własnych studiów na temat sztuki. Bardzo podobała mu się szkoła Lombardii, z której zaczerpnął prostotę dzieł i zwracanie uwagi na detale.

Jego przydomek prawdopodobnie pochodzi od nazwy miejscowości, do jakiej musiał uciekać ze swoją bogatą rodziną, gdy w Mediolanie – jego rodzinnym mieście – wybuchła zaraza. Wiele podróżował i był bardzo produktywnym twórcą. Stworzył tym samym swój własny styl, niepodobny do żadnego dotąd powstałego. W pracach skupiał się na świetle i cieniu, na wyraźnym akcentowaniu i odgraniczaniu jednego i drugiego. W dzisiejszych czasach możemy potwierdzić jego geniusz, a to dlatego, że obraz jego autorstwa – „Chłopiec z koszem owoców” został dokładnie przeanalizowany przez doktora ogrodnictwa. Realistyczne ujęcie umożliwiło mu odgadnięcie wszystkich rodzajów owoców, w tym również liści drzewa figowego. Dokładność w oddawaniu rzeczywistości była tak duża, że na liściach badacz doszukał się choroby – grzybicy, którą mógł na takiej podstawie zdiagnozować.

Nowator

W swoich pracach Caravaggio skupiał się na świetle i cieniu, na wyraźnym akcentowaniu i odgraniczaniu jednego i drugiego. Przez znawców sztuki nazywany był prekursorem baroku. To on doprowadził do zmiany dotychczasowego stosowania oscuro (czyli cieni) na ponowne stosowanie chiaroscuro (czyli światłocieni). Gdy dotarł do swego wymarzonego miejsca – Rzymu, wraz z rozwojem kariery, coraz więcej ludzi doceniało jego geniusz. I nie jest on wymysłem ówcześnie żyjących i reakcją na coś nowego.

Jest jeszcze inna nowość, którą ku niezadowoleniu wielu możnych, wdrożył do swojej sztuki Caravaggio. Preferował on przedstawianie zwykłych ludzi – tak zwanego plebsu. Nawet w scenach zleconych mu przez kościół pozowali modele z ulicy, nie – co było wówczas normą – arystokracja, bogacze i duchowni. Jednakowoż po otrzymaniu zlecenia na dekoracje kaplicy Contarellich we Francji, oferty posypały się hojnie.

CCaravaggio_-_San_Gerolamo

Rewolucjonista

Takowym był w sztuce. Nie zwracał uwagi na zasady moralne, czy sztucznie ustalone kościelne savoir-vivre. Z tego powodu część dzieł musiał wykonywać dwa razy, po odrzuceniu pierwszej wersji. Tak też było z „Nawróceniem Świętego Pawła”, w którym to zad konia, umiejscowiony w samym centrum obrazu, przykuwał największą uwagę. Artysta zapytany, w jakim celu go tam umieścił, odpowiedział „Bo tak”.

Awanturnik

Zwykło się idealizować wielkich twórców, artystów, geniuszy sztuki. Tutaj nie da się ukryć, że Michelangelo był hulaką i rozrabiakiem. Wiódł bardzo rozwiązły styl życia na samym początku kariery – mówi się, że do Rzymu dotarł bez grosza przy duszy, bo wszystko roztrwonił. Tak samo nawet po zdobyciu sławy i staniu się najbardziej popularnym malarzem w tym mieście, mimo swojego talentu handlowego i obfitości w wenę artystyczną – wciąż uparcie tkwił w hazardzie, alkoholu i trwonił swój majątek na głupoty. Brał też notorycznie udział w bójkach i w ten oto sposób, prawdopodobnie przypadkowo, zabił człowieka. Musiał więc uciekać do Neapolu, gdzie chroniony przez bogaty ród, stał się najpopularniejszym malarzem tego rejonu. Nie mogąc tam wytrzymać, uciekł na Maltę, gdzie został aresztowany. Umarł w drodze do ukochanego Rzymu, po uzyskaniu uniewinnienia. Przyczyny są nieznane. Miał 39 lat.

Dzieła i wystawa

Nie chcę za dużo zdradzać w związku z samą twórczością Caravaggio. To trzeba zobaczyć na własne oczy. Niedoskonałość, tworząca doskonałość. Mrok ukazujący detale. Mroczna sakralność. Jeden z jego obrazów został opisany kiedyś słowami: „Obraz ten przedstawia tylko wulgarność, profanację, bezbożność i odrazę… Można rzec, że to dzieło artysty, który potrafi malować, ale takiego o ciemnej duszy, który długi czas żył z dala od Boga, jego adoracji i jakiejkolwiek dobrej myśli…” Jak to się stało więc, że po dziś dzień jest tak popularny? To trzeba zobaczyć samemu.

W Galerii Narodowej Irlandii, usytuowanej w Dublinie, można będzie obejrzeć podobno 40 głównych prac artysty. Cztery najbardziej rozpoznawalne dzieła: „Kolacja w Emaus” (1601), Złożenie do grobu Chrystusa (1602), Chłopiec ugryziony przez jaszczurkę (1595) i Chłopiec obierający owoc (1592) zajmą miejsce w centralnej części wystawy. Poza znamienitymi pracami malarza spotkamy się z tworami szkoły Caravaggio – posiadającymi cechy typowe dla stylu. Wystawę reklamuje się jako owoc grupowej współpracy trzech ogromnych galerii: Z Londynu, Szkocji i Irlandii. Niestety nie jest to bezpłatna rozrywka. Ceny za bilet wstępu wahają się od pięciu do piętnastu euro dla osoby dorosłej, w zależności od dnia i pory odwiedzin. Trzeba jednak przyznać , że nieczęsto zdarza się zgromadzenie takiej ilości dobrych prac w jednym miejscu. Wzmożone intensywnym życiem artysty odczucia przy podziwianiu tych dzieł zdecydowanie czynią z wystawy nie lada gratkę dla miłośników sztuki.

Magdalena Janik

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Artykuły

Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionów

Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionów   0

Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!