KULT w DubliniePrevious Article
KONKURS! Wygraj bilety do kina!Next Article
baner-980px-x-90px
Aktualności
  • VIII Wieczór Literacki – relacja i zaproszenie22 lutego w godzinach 19-21 w The LampPost Cafe on 19 Upper Newtownards Road, BT4 3HT Belfast, odbył się VIII Wieczór Literacki w Belfaście pt. “Oblicza miłości w literaturze”. W [...]
  • Matura z polskiego czyli zmiany w A-LevelsMatura Brytyjska Dyplom A-Level (Advanced Level), to odpowiednik polskiej matury zdawany w Wielkiej Brytanii. A-Level zdany na wysokim poziomie umożliwia przyjęcie na studia na najsłynniejszych brytyjskich uczelniach. Na programie A-level [...]
  • Polski Konsulat w Belfaście otwarty!16 listopada 2017, dzięki wsparciu ministerstwa Spraw Zagranicznych, powstała pierwsza polska placówka konsularna w Irlandii Północnej, której przewodniczy Konsul Dariusz Adler. Konsul opowiedział nam krótko o konsulacie. Nasz Express: Gdzie znajduje [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Zapomniany klejnot w Brytyjskiej Koronie

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Zapomniany klejnot w Brytyjskiej Koronie
Related Articles

Malownicza, choć niewielka wyspa normandzka usytuowana na kanale La Manche jest znana jako miodowa wyspa i raj dla podatników. Jersey ma odrębną kulturę, prawa i niezrozumiały język, mimo że jest częścią Wielkiej Brytanii. Jej fascynująca historia i atrakcje turystyczne są dopiero odkrywane przez doświadczonych obieżyświatów.

 

Owoce morza

 

Podobnie jak inne Wyspy Normandzkie Jersey została zasiedlona w neolicie, kiedy jeszcze miała lądowe połączenie z kontynentem. Gdy została zalana przez wodę stała się piękną wyspą o strategicznym położeniu i unikalnym krajobrazie. Podczas drugiej wojny światowej Jersey była pod okupacją Niemiec, dlatego zabytkowe fortyfikacje, bunkry i tunele są dziś atrakcją turystyczną wyspy. Większość z nich została wybudowana przez wojennych jeńców min.: z Polski, Ukrainy, Rosji i Hiszpanii.

 

Na mapie wyspa przypomina kawałek nadgryzionego sera. Ten najbardziej słoneczny region Wielkiej Brytanii leży u północnych wybrzeży Francji, ale jego pogoda bywa kapryśna szczególnie na zachodnim wybrzeżu, gdzie od strony Atlantyku nadchodzą czasem mżawki i szare chmury. Na północy przypływy powodują, że zielone półwyspy zalewają błękitne fale tworząc tym samym szmaragdowy pas przybrzeżny. Na południu odpływy odsłaniają wiele kilometrów plaż, na których piasek jest delikatny i lekki. Na południowo-zachodnim  piaszczystym wybrzeżu zatoki St. Brelade’s można znaleźć wygrzewające się na kamieniach błękitne jaszczurki. Atrakcją są także przysmaki z miejscowych świeżych ostryg. Na stołecznym rynku można także kupić świeże kraby, przegrzebki oraz ryby.

 

Zamków czar

 

Beliwat Jersey ma ciekawą przeszłość ze względu na swoje położenie. Przez wieki była miejscem kuszącym piratów oraz przystanią Wikingów. W X wieku francuski król postanowił położyć kres rabunkom i przyłączył wyspę do Normandii. Nieco później włączono Jersey do Anglii, a kiedy Anglia straciła wszystkie ziemie normandzkie Jersey stanęła przed wyborem zależności. Od tego czasu Jersey ma własną autonomię i samorząd, ale deklaruje przynależność do Anglii. Dlatego też wybrzeże południowe wyspy zabudowano fortyfikacjami ze względu na bliskość Francji, która wielokrotnie próbowała najeżdżać wyspę, ale bezskutecznie.

 

Wyspa jest także historyczną atrakcją dla turystów o wyrafinowanym guście. Zamek Mont Orgueil, wybudowany w XII wieku jest w pewnym sensie wieżą widokową, ponieważ można z niego oglądać także francuskie wybrzeże. Niezapomniane chwile zapewnią wyjątkowe schody prowadzące do komnat skarbów i specjalnie przygotowane pokazy francuskich napadów w celu zdobycia wyspy. Inny zamek Elizabeth Castle zbudowany na skalnej wysepce około 1590 roku stał się główną fortecą broniącą Jersey przed wrogami. Miejsce jest tym bardziej urokliwe, ponieważ podczas przypływu, jedynym sposobem, aby się na nią dostać jest zabytkowa amfibia. Bardziej zaawansowanym turystom Jersey oferuje zwiedzanie bunkrów i tuneli, wybudowanych w latach 1941-44. Ponadto warto zobaczyć Jersey Museum, Channel Islands Military Museum i inne pamiątki powojenne.

 

Czarne masło i chleb z kapusty

 

Wyspa Jersey nie jest częścią Unii Europejskiej, ale jest uważana za raj podatkowy. Przepisy podatkowe są tu wyjątkowo łagodne dla obcokrajowców i kapitału zagranicznego, dlatego właśnie wyspa ma wielu inwestorów i zarejestrowanych zagranicznych firm. Choć jej powierzchnia to zaledwie 70 km kwadratowych, to  Jersey posiada trzecią najsilniejszą ekonomię na świecie z własną walutą.

 

Mieszkańcy Jersey przez wieki trudnili się budową statków, dzierganiem jersey’ów, wyrobem jabłecznika, hodowlą pomidorów na wzgórzach i połowem dorszy. Przez wiele lat podróżowali także do Ameryki w celach kolonialnych, stąd dzisiejsza nazwa stanu New Jersey w USA. Ich przysmakiem jest czarne masło i chleb z kapusty. Tubylcy sami nazywają się  ziarnami Jersey. Polska społeczność na Jersey liczy około 5000 osób, ale w sezonie wakacyjnym liczba ta wzrasta nawet dwukrotnie.

 

Zielone doliny i szmaragdowe morze, piaszczyste wybrzeża i skaliste klify, bujna roślinność, łagodny, ale słoneczny klimat powodują, że wyspa jest bardzo atrakcyjna dla młodych par na podróż poślubną czy na czynny odpoczynek pośród bogactw naturalnych tego kawałka brytyjskiego lądu. Od niedawna odżyła tam także sieć turystyczno-gastronomiczna co powoli przyciąga turystów na niedrogi i niedaleki od Wielkiej Brytanii wypoczynek.

 

Andrea Dymus

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Turystyka

Jeżynowy zakątek – Argory

Jeżynowy zakątek – Argory   0

Jesień w pełni, za oknami hula wiatr i deszczu coraz więcej. Nawet jak na standardy Irlandii Północnej robi się coraz zimniej i właściwie chciałoby się zostać w domu, w łóżku. [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!