Kto jest winnym, a kto ofiarą?Previous Article
Zbigniew Wodecki Next Article
Aktualności
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]
  • Modelka z tysiącem pasjiJest modelką odkąd miała 18 lat. Od ponad 10 lat mieszka w Irlandii Północnej. W tej chwili jest na urlopie macierzyńskim, ale nawet teraz jest bardzo zajętą osobą. Z Lidią [...]
  • Pocztówka z Belfastu – Dorota SkupniewiczPocztówka z Belfastu wykonana przez: Dorota /dorotes/ Skupniewicz - „dziecko” pokolenia grubej kreski, czyli rocznik 1989, w Belfaście od września 2018. Jestem animatorką, ilustratorką i macham też piórem - czytaj: piszę. [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Zbigniew Brzeziński – życie i strategia

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Zbigniew Brzeziński – życie i strategia

Zbigniew Brzeziński był jednym z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA. Swoją osobą prężnie zasilał rząd prezydenta Jimmy’ego Cartera, piastując stanowisko szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Polsko-amerykański politolog (sowietolog), geostrateg i dyplomata zmarł mając 89 lat.

Dzieciństwo i szczeble naukowe

Z dniem 26 maja 2017 roku amerykańskie media podały informację o śmierci Zbigniewa Brzezińskiego. Zmarł w szpitalu Fairfax Inova w Falls Church w stanie Wirginia. Przyczyną śmierci było zapalenie płuc. W międzynarodowym gronie, a ściślej „w Białym Domu był znany jako zimny wojownik, a jego jastrzębia reputacja wydawała się być dobrze zrobiona przez reakcję administracji Cartera na inwazję radziecką w Afganistanie.” W Polsce tylko nieliczni wiedzą kim był i jakie funkcje przyszło mu piastować za swego żywota. Zacznijmy od początku Zbigniew Kazimierz Brzeziński urodził się 28 marca 1928 roku w Warszawie. Jego rodowód sięga do szlacheckiej rodziny herbu Trąby z Brzezin. Został powity na świat w rodzinie dyplomaty Tadeusza Brzezińskiego i Leonii z domu Roman.

Dzieciństwu Brzezińskiego można przypisać status wiecznej tułaczki. Kolejno w latach 1928–1931 mieszkał w Lille, następnie w latach 1931–1935 w Lipsku, oraz w 1936–1938 mieszkał z matką w Warszawie (ojciec objął placówkę konsularną w Charkowie). Ostatecznie w październiku 1938 roku wyjechał z rodzicami do Kanady, gdzie ukończył szkołę i Uniwersytet McGilla w Montrealu. W 1950 roku uzyskał tytuł magistra (ang. Master of Arts), z pracą zatytułowaną „Russo-Soviet Nationalism.” Od 1950 roku studiował w Ośrodku Badań Rosyjskich (Russian Research Center) Uniwersytetu Harvarda, gdzie był asystentem Merle Fainsoda. W 1953 roku pracę doktorską z historii totalitaryzmu sowieckiego „The Role of the Purge in the Totalitarian State.”

Posada intelektualisty i dyplomaty

Zbigniew Brzeziński był człowiekiem o tęgim umyśle. Świetnie odnajdował się w dyscyplinach naukowych, zawodowych i pastowanych funkcjach. Był doradcą Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (Center for Strategic and International Studies), gdzie również przez 36 lat prowadził osobiste biuro. Pełnił funkcję starszego profesora badań nad stosunkami międzynarodowymi w Szkole Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych, Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Waszyngtonie.

Był głosem doradczym kampanii prezydenckich Johna F. Kennedy’ego, Lyndon B. Johnson i Huberta H. Humphreya. W latach 1966-1968 służył w Radzie Planowania Politycznego Departamentu Stanu i kształtował politykę budowania mostu prezydenta Johnson w kierunku Europy Wschodniej. Był członkiem Międzynarodowego Komitetu Doradczego Rady Atlantyckiej. Był przewodniczącym amerykańsko-ukraińskiego Komitetu Doradczego. Pełnił funkcję przewodniczącego grupy zadaniowej do spraw Polityki zagranicznej Humphrery w kampanii prezydenckiej z 1968 roku. Był dyrektorem Trójstronnej Komisji w latach 1973-1976 czy I Głównym Doradcą do spraw Polityki zagranicznej dla Jimmy’ego Cartera w kampanii prezydenckiej z 1976 roku. Od 1977 do 1981 roku Brzeziński był doradcą do spraw Bezpieczeństwa Narodowego dla prezydenta Jimmy’go Cartera.

Był członkiem Prezydenta Chemicznej Komisji Wojennej (1985), Komisji Bezpieczeństwa Obrony Narodowej do spraw Zintegrowanej Strategii Długoterminowej (1987-1988), a także Przewodniczącym Rady Wywiadu (1987-1989). W 1988 roku pełnił obowiązki w Komitecie Zadaniowym do spraw Doradztwa Bezpieczeństwa Narodowego w Bushu, a w 2004 roku pełnił obowiązki przewodniczącego zespołu zadaniowego ds. Kontaktów z radą, który wydał raport Iran: czas na nowe podejście. W 2016 roku został odznaczony przez Departament Obrony Wyższej Służbą Usług Publicznych, najwyższym honorowym urzędem departamentu.

Brzeziński był członkiem wydziałów Columbia University (1960-1989) i Harvard University (1953-1960). Ponadto Brzeziński posiadał tytuły honorowe z Georgetown University, Williams College, Fordham University, College of Holy Cross, Alliance College. Kilka uczelni wyróżniło go tytułem Doktoratem Honoris Causa w naszym rodzimy kraju: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (21 czerwca 1990), Uniwersytet Warszawski (2 maja 1991), Uniwersytet Jagielloński (16 czerwca 2000; uhonorowano między innymi za zasługi dla zapobieżenia interwencji rosyjskiej w Polsce w latach 1980–1981 oraz zabiegi na rzecz przyjęcia Polski do NATO), Akademia Obrony Narodowej (15 marca 2002), Uniwersytet Wileński (15 października 2003). Ponadto był płodnym pisarzem, spod jego pióra wyszło wiele publikacji. Natomiast najnowsza książka jego autorstwa „Strategic Vision” to będąca najlepszą pozycją sprzedawcą w New York Times.

Ponadto był laureatem licznych nagród i wyróżnień. W swojej pracochłonnej karierze zdobył Prezydencki Medal Wolności, Medal Centennial Graduate School of Arts and Sciences Uniwersytetu Harvarda, Nagrodę Huberta Humphreya za służbę publiczną od Amerykańskie Stowarzyszenie Nauk Politycznych, Nagrodę Międzynarodowego Lidera Davida Rockefellera. W 1981 roku został odznaczony medalem prezydenta o wolności za rolę w normalizacji stosunków USA i Chin oraz za wkład w sprawy dotyczące praw człowieka i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Katarzyna Kiraga

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Nietuzinkowi Polacy

Nietuzinkowi Polacy: Jacek Kaczmarski: „Będziemy jacy zechcemy”

Nietuzinkowi Polacy: Jacek Kaczmarski: „Będziemy jacy zechcemy”   0

"Nie mam blizn po kajdankach, napletek posiadam. Na świat przyszedłem w czepku, nie pod ułańskim czakiem. Po dekadzie wygnania, polskim jeszcze władam. Proszę więc o dokument, że jestem Polakiem" - [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!