Wrocław kulturalny!Previous Article
Wypożycz auto w PolsceNext Article
baner-980px-x-90px
Aktualności
  • VIII Wieczór Literacki – relacja i zaproszenie22 lutego w godzinach 19-21 w The LampPost Cafe on 19 Upper Newtownards Road, BT4 3HT Belfast, odbył się VIII Wieczór Literacki w Belfaście pt. “Oblicza miłości w literaturze”. W [...]
  • Matura z polskiego czyli zmiany w A-LevelsMatura Brytyjska Dyplom A-Level (Advanced Level), to odpowiednik polskiej matury zdawany w Wielkiej Brytanii. A-Level zdany na wysokim poziomie umożliwia przyjęcie na studia na najsłynniejszych brytyjskich uczelniach. Na programie A-level [...]
  • Polski Konsulat w Belfaście otwarty!16 listopada 2017, dzięki wsparciu ministerstwa Spraw Zagranicznych, powstała pierwsza polska placówka konsularna w Irlandii Północnej, której przewodniczy Konsul Dariusz Adler. Konsul opowiedział nam krótko o konsulacie. Nasz Express: Gdzie znajduje [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Zmień swoje życie. Biegiem

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Zmień swoje życie. Biegiem

Pierwszy kilometr, pierwszy bieg w deszczu, pierwszy numer startowy i duma z przekroczenia linii mety. Wszystko to tworzy świat pasji, którego dotknięcie odmienia sposób postrzegania rzeczywistości. Pozwala przełamywać bariery, ale też uczy pokory przed samym sobą i swoimi ograniczeniami. Pozwala stawiać sobie coraz to nowe cele i czerpać satysfakcję z ich osiągania.

Nie będzie łatwo

Ciężko sobie to wyobrazić z pozycji fotela. Trudno zmusić się do jego opuszczenia, kiedy tyle razy od znajomych bliższych i dalszych miało się okazję słyszeć, że bieganie jest wyjątkowo nudne. To prawda. Potwierdza to znaczna większość osób, które… nie biegają. Skoro jednak czytasz ten tekst to myślisz o tym, żeby spróbować. Prawda?

Powiedzmy sobie uczciwie: po miesiącach, a nawet latach mało aktywnego życia pierwszy bieg czy nawet trucht to nie będzie najmilsze doznanie w życiu. Bardzo szybko nasze wyobrażenie nas samych dostojnie truchtających parkową alejką zderzy się z brutalną rzeczywistością. Walką o głębszy oddech, pot napływający do oczu i poczucie rozczarowania własną osobą nastąpią już po kilkuset metrach. Następnego dnia będzie jeszcze gorzej. Będą bolały Cię mięśnie, o których istnieniu bez względu na płeć nie mieliście pojęcia. Twoja podświadomość instynktownie zada Ci pytanie: i po co Ci to było?

Ty kontra Ty

Pewnie jeszcze do Ciebie nie dociera. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, że po tym pierwszym biegu przyjdzie Ci podjąć bardzo ważną decyzję. Decyzję, która może zmienić Twoje życie w wielu aspektach. Decyzję na pozór banalną, która sprowadza się do tego czy ponownie założysz buty do biegania. To będzie znaczyło jednak coś więcej niż przebiegnięcie kolejnych kilkuset metrów. To będzie sprawdzian, w którym przyjdzie Ci stoczyć walkę z najtrudniejszym przeciwnikiem – z Tobą.

Znajdziesz niezliczoną liczbę powodów, aby się poddać. Zaskoczy Cię kreatywność z jaką zaczniesz bez zastanawiania wymyślać kolejne wymówki. Od pogody, poprzez ból mięśni, aż po dawno odkładane obowiązki. Wszystko to niczym wroga armia stanie przeciw Tobie. Łatwiejsza droga będzie na wyciągnięcie ręki. Jedyne co musisz zrobić to… nie robić nic. Usiądź wygodnie i wszystko wróci do normy. Przypomnijcie sobie jednak dlaczego dzień lub dwa dni temu założyliście sportowe buty. Zapragnęliście zmiany? Zapragnęliście podjąć wyzwanie i zburzyć to co inni nazywają „normą”? Ile z tego zostało? Myśleliście, że będzie łatwo? Nie będzie. Ale będzie warto!

Klucz do życia

Od tej chwili będzie już tylko lepiej. Twoja kondycja poprawiać się będzie z każdym kolejnym wybieganiem. Dosłownie. Po pierwszym dniu spodziewaliście się pewnie, że na efekty czekać będzie trzeba tygodniami. I tu dobra wiadomość. Twój organizm nagrodzi Cię przy każdym kolejnym biegu. A kiedy kondycja pozwoli Ci już na minimum 30 minutowy bieg, czeka kolejna miła niespodzianka. Niebotyczna dawka endorfin, która mimowolnie wywoła uśmiech, a poczucie szczęścia zacznie rozsadzać od środka każdą komórkę ciała.

Popularnie zwane „hormonami szczęścia” endorfiny uwalniane są po ok. 30 minutach intensywnego wysiłku i jak dowodzą badania naukowe potrafią silnie uzależnić. Nie musisz się jednak obawiać. To wyjątkowo zdrowe uzależnienie. W ramach nagrody otrzymasz znacznie więcej niż regularnie poprawiającą się kondycję. Will Smith znany ze swojego zamiłowania do biegania twierdzi nawet, że bieganie to obok czytania klucz do życia: Kiedy biegasz, jest taki mały człowieczek w Twojej głowie, który mówi, że już nie dasz rady, że zaraz padniesz i chcesz się poddać. Kiedy nauczysz się pokonywać tego człowieczka, gdy biegasz, nauczysz się jak się nie poddawać, gdy rzeczy w Twoim życiu staną się naprawdę trudne.

Wyznacz sobie cel

O wiele łatwiej dążyć do wyznaczonego celu jeśli jest on precyzyjnie określony. Dotyczy to każdego wyzwania jakie podejmiesz w życiu. Aby zwiększyć swoje szanse, cel musi być nie tylko jasno sprecyzowany, ale także realny do osiągnięcia i określony w czasie. Przyjmijmy, że będzie to bieg na dystansie 10 kilometrów. Jak twierdzą znawcy tematu to odległość, którą może pokonać niemal każdy. Przerażające prawda? Dopiero rozpoczynasz przygodę z bieganiem, a tu 10 km? Podobno marzenia, które nie przerażają nie są wystarczające. To jest realne. Bardzo realne. Poczuliście strach? To naturalne.

Greg Plitt znany amerykański mówca motywacyjny, a zarazem trener twierdził, że strach jest Twoim sprzymierzeńcem – skrywa on bowiem osobę, którą chcesz się stać. Nie szukaj wymówek. Przestań się asekurować słowami „zobaczymy jak to będzie”. Dążysz do celu, nie szukaj kompromisów. Wyznacz datę. Zapisz się na bieg, a każdy dzień do chwili startu będzie odmierzał czas do realizacji Twojego wyzwania. Do zobaczenia na linii startu.

Więcej TUTAJ Jakub Wilamek

logo

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Zdrowie

Na zdrowie! A jak…

Na zdrowie! A jak…   0

W tym miesiącu rozpoczynamy cykl materiałów poświęconych zdrowiu. Będziemy przedstawiać tu w kolejności alfabetycznej różne zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia. Prasa i telewizja aż roją się od obco brzmiących słów, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!