Self Employed w punktachPrevious Article
W jednośladowym siodleNext Article
Aktualności
 • PSS Belfast: 10 lat minęło jak jeden dzień…Pierwsza Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście świętowała 2 czerwca 2018 Jubileusz 10-lecia . Tak podniosłą uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: The Lord Lieutenant of the Co Borough of Belfast, [...]
 • PSS Portadown: Żywe Lekcje HistoriiPodczas zajęć z historii Polski odwiedzili wirtualnie dom Mikołaja Kopernika i poznali miasto, z którego pochodził. Podczas wirtualnych wycieczek nasi uczniowie odwiedzili także Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Zamek i [...]
 • Portadown: Dzień Ziemi w Polskiej SzkoleJak co roku od wielu już lat uczniowie PSS im Janusza Korczaka w Portadown świętują Dni Ziemi włączając się w lokalny projekt ABC Council „Clean the World” oraz ,,Adopt the [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Weather Report ,
0°C

Znaj swoje prawa!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Znaj swoje prawa!
Related Articles

law

 

Znajomość prawa pracy w kraju, w którym mieszkamy jest niezmiernie ważna, zwłaszcza przy obecnym klimacie ekonomicznym, kiedy to wielu pracodawców pragnie pozbyć się pracowników przy najmniejszych kosztach. Trzeba wiedzieć co wolno pracodawcom, a czego nie, jakie są nasze prawa oraz co możemy zrobić w razie ich łamania.

 

Podstawowe prawa

 

Niezależnie od tego z jakiego kraju pochodzi pracownik, przysługują mu pewne podstawowe prawa oraz poszanowanie godności w miejscu pracy. Pracodawca nie może traktować nikogo gorzej lub płacić komuś mniej, dlatego że jest obcokrajowcem.

 

Do podstawowych praw pracowniczych należą:

 • otrzymanie umowy o pracę określającej warunki zatrudnienia,
 • otrzymywanie wynagrodzenia zgodnego z krajową płacą minimalną,
 • sprecyzowane godziny pracy oraz prawo do urlopów,
 • ochrona przed bezpodstawnym zwolnieniem,
 • możliwość przystąpienia do związków zawodowych,
 • miejsce pracy wolne od prześladowań i dyskryminacji ze względu na narodowość, płeć, wiek, wyznawaną religię, przekonania polityczne czy orientację seksualną.

 

Płaca i warunki zatrudnienia

 

Bardzo ważne jest to, że każdy pracownik ma prawo otrzymać dokument określający jego warunki zatrudnienia na piśmie (zawierający takie kwestie jak m.in. płaca, miejsce pracy) w okresie dwóch miesięcy od rozpoczęcia pracy. Pracownik powinien także otrzymać pisemne powiadomienie o zmianie tych warunków. Każdy pracownik jest uprawniony do otrzymywania szczegółów wypłaty na piśmie przy każdej wypłacie (wykazującej ile zarobił wraz z potrąceniami). Jedyne potrącenia z wypłaty jakie mogą zostać dokonane to:
podatek oraz składki na ubezpieczenie społeczne ustanowione przez prawo, inne koszty mogą być potrącone tylko za zgodą pracownika lub jeśli tak stanowi umowa.

 

Krajowa płaca minimalna (National MinimumWage), którą zobowiązani są wypłacać wszyscy pracodawcy to:

Od października 2012
Stawka za godzinę

£6.19 (21lat i powyżej)
£4.98 (od 18 do 20)
£3.68 (poniżej 18 lat)

 

 

Czas pracy

Wymiar przysługującego urlopu jest zwykle określony w umowie o pracę, ale pracodawca może zapewniać więcej dni urlopowych. Warto jednak zauważyć, że pracodawca może kontrolować, kiedy bierzesz urlop. Minimum to 28 dni urlopu rocznie, przy czym:

 • naliczanie okresu urlopowego zaczyna się od pierwszego dnia pracy,
 • za urlop otrzymujesz swoją normalną stawkę wynagrodzenia,
 • po zakończeniu pracy otrzymujesz zwrot za niewykorzystany urlop.

Normalny wymiar czasu pracy powinien być określony umową o pracę. Jeśli pracownik nie zdecyduje inaczej (lub jeśli pracuje w sektorze z innymi zasadami), pracodawca nie może wymagać pracy powyżej 48 godzin w okresie 7 dni (uśrednione na okres 17 tygodni). W przypadku pracy na nocną zmianę, (tzn. w godzinach pomiędzy 23.00 a 6.00) pracodawca nie może żądać pracy dłuższej niż 8 godzin.

 

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

 

Pracownicy mają prawo do wykonywania swojej pracy w bezpiecznych warunkach. Prawo stanowi, że pracodawca ma obowiązek zapewnić: bezpieczne warunki pracy, bezpieczne maszyny oraz wyposażenie, bezpieczne systemy pracy, kompetentnych współpracowników.

 

Z drugiej strony, pracownik ma obowiązek przyczynić się we wszelki możliwy sposób do stworzenia bezpiecznego otoczenia w miejscu pracy oraz przestrzegać zgodnych z prawem poleceń pracodawcy dla zapewnienia bezpieczeństwa.

 

Ciąża i macierzyństwo

 

Kobiety mają prawo do ochrony przed dyskryminacją ze względu na ciążę i macierzyństwo od pierwszego dnia zatrudnienia. Ciężarne pracownice mają prawo do płatnego czasu wolnego na wizyty w poradni prenatalnej; 52 tygodni urlopu macierzyńskiego; 39 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego (Statutory Maternity Pay – przy spełnieniu odpowiednich warunków); kontynuacji umowy o pracę; powrotu na to samo stanowisko pracy; pracy w bezpiecznym otoczeniu; otrzymania takich samych możliwości szkolenia i awansu jak inni pracownicy.

 

Powyższy artykuł to jedynie zarys obowiązującego w Irlandii Północnej prawa. Szczegółowe informacje otrzymasz w Irlandzkim Kongresie Związków Zawodowych. Kontakt: Kasia Garbal, 028 90319644 lub kasia.garbal@ictuni.org

 

Inne_Poradnik

Co to jest Universal Credit?

Co to jest Universal Credit?   0

Universal Credit jest nowym rodzajem świadczenia, które zastąpi Child Tax Credit, Housing Benefit, Income-related Employment and Support Allowance, Income-based Jobseeker's Allowance, Income Support oraz Working Tax Credit. Universal credit przysługuje osobom, [...]

Panel użytkownika

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!