Self Employed w punktachPrevious Article
W jednośladowym siodleNext Article
Aktualności
 • Felieton: Tłusty Czwartek u Babci TeddyCudowny świąteczny czas mamy już za sobą, a tu znów trzeba przygotowywać się do kolejnego. Dobrze to ktoś wymyślił, aby następne święto poprzedzić postem, inaczej nasze wątroby mogłyby tego nie [...]
 • „Diablo. Wyścig o wszystko” w kinach w NI od 1 lutego 2019Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów. Ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża [...]
 • Nasze prawa w UK po Brexicie – sesja informacyjna w BangorStowarzyszenie Polskie w Co. Down Bangor.pl oraz YMCA ND Ethnic Minorities Support Project zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie. Spotkanie poprowadzi prawnik [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Znaj swoje prawa!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Znaj swoje prawa!
Related Articles

law

 

Znajomość prawa pracy w kraju, w którym mieszkamy jest niezmiernie ważna, zwłaszcza przy obecnym klimacie ekonomicznym, kiedy to wielu pracodawców pragnie pozbyć się pracowników przy najmniejszych kosztach. Trzeba wiedzieć co wolno pracodawcom, a czego nie, jakie są nasze prawa oraz co możemy zrobić w razie ich łamania.

 

Podstawowe prawa

 

Niezależnie od tego z jakiego kraju pochodzi pracownik, przysługują mu pewne podstawowe prawa oraz poszanowanie godności w miejscu pracy. Pracodawca nie może traktować nikogo gorzej lub płacić komuś mniej, dlatego że jest obcokrajowcem.

 

Do podstawowych praw pracowniczych należą:

 • otrzymanie umowy o pracę określającej warunki zatrudnienia,
 • otrzymywanie wynagrodzenia zgodnego z krajową płacą minimalną,
 • sprecyzowane godziny pracy oraz prawo do urlopów,
 • ochrona przed bezpodstawnym zwolnieniem,
 • możliwość przystąpienia do związków zawodowych,
 • miejsce pracy wolne od prześladowań i dyskryminacji ze względu na narodowość, płeć, wiek, wyznawaną religię, przekonania polityczne czy orientację seksualną.

 

Płaca i warunki zatrudnienia

 

Bardzo ważne jest to, że każdy pracownik ma prawo otrzymać dokument określający jego warunki zatrudnienia na piśmie (zawierający takie kwestie jak m.in. płaca, miejsce pracy) w okresie dwóch miesięcy od rozpoczęcia pracy. Pracownik powinien także otrzymać pisemne powiadomienie o zmianie tych warunków. Każdy pracownik jest uprawniony do otrzymywania szczegółów wypłaty na piśmie przy każdej wypłacie (wykazującej ile zarobił wraz z potrąceniami). Jedyne potrącenia z wypłaty jakie mogą zostać dokonane to:
podatek oraz składki na ubezpieczenie społeczne ustanowione przez prawo, inne koszty mogą być potrącone tylko za zgodą pracownika lub jeśli tak stanowi umowa.

 

Krajowa płaca minimalna (National MinimumWage), którą zobowiązani są wypłacać wszyscy pracodawcy to:

Od października 2012
Stawka za godzinę

£6.19 (21lat i powyżej)
£4.98 (od 18 do 20)
£3.68 (poniżej 18 lat)

 

 

Czas pracy

Wymiar przysługującego urlopu jest zwykle określony w umowie o pracę, ale pracodawca może zapewniać więcej dni urlopowych. Warto jednak zauważyć, że pracodawca może kontrolować, kiedy bierzesz urlop. Minimum to 28 dni urlopu rocznie, przy czym:

 • naliczanie okresu urlopowego zaczyna się od pierwszego dnia pracy,
 • za urlop otrzymujesz swoją normalną stawkę wynagrodzenia,
 • po zakończeniu pracy otrzymujesz zwrot za niewykorzystany urlop.

Normalny wymiar czasu pracy powinien być określony umową o pracę. Jeśli pracownik nie zdecyduje inaczej (lub jeśli pracuje w sektorze z innymi zasadami), pracodawca nie może wymagać pracy powyżej 48 godzin w okresie 7 dni (uśrednione na okres 17 tygodni). W przypadku pracy na nocną zmianę, (tzn. w godzinach pomiędzy 23.00 a 6.00) pracodawca nie może żądać pracy dłuższej niż 8 godzin.

 

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

 

Pracownicy mają prawo do wykonywania swojej pracy w bezpiecznych warunkach. Prawo stanowi, że pracodawca ma obowiązek zapewnić: bezpieczne warunki pracy, bezpieczne maszyny oraz wyposażenie, bezpieczne systemy pracy, kompetentnych współpracowników.

 

Z drugiej strony, pracownik ma obowiązek przyczynić się we wszelki możliwy sposób do stworzenia bezpiecznego otoczenia w miejscu pracy oraz przestrzegać zgodnych z prawem poleceń pracodawcy dla zapewnienia bezpieczeństwa.

 

Ciąża i macierzyństwo

 

Kobiety mają prawo do ochrony przed dyskryminacją ze względu na ciążę i macierzyństwo od pierwszego dnia zatrudnienia. Ciężarne pracownice mają prawo do płatnego czasu wolnego na wizyty w poradni prenatalnej; 52 tygodni urlopu macierzyńskiego; 39 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego (Statutory Maternity Pay – przy spełnieniu odpowiednich warunków); kontynuacji umowy o pracę; powrotu na to samo stanowisko pracy; pracy w bezpiecznym otoczeniu; otrzymania takich samych możliwości szkolenia i awansu jak inni pracownicy.

 

Powyższy artykuł to jedynie zarys obowiązującego w Irlandii Północnej prawa. Szczegółowe informacje otrzymasz w Irlandzkim Kongresie Związków Zawodowych. Kontakt: Kasia Garbal, 028 90319644 lub kasia.garbal@ictuni.org

 

Inne_Poradnik

Vademecum miłośnika zwierząt (domowych)

Vademecum miłośnika zwierząt (domowych)   0

Na całe życie? Decydując się na zakup zwierzaka, musimy wiedzieć jak długo będziemy mogli cieszyć się jego obecnością. Długość życia poszczególnych gatunków jest bardzo zróżnicowana od 2 lat dla chomika, 2-3 [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!