Basketball 4th SAPNI CUP 2017Previous Article
Życie pod wodą i „zawodowe” sukcesy!Next Article
Aktualności
  • Globalny Zjazd Polonii – Kongres 60 milionówWielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów, która tym razem odbędzie się w Londynie. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 30 maja – 1 czerwca 2019 roku. [...]
  • Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z [...]
  • Felieton: Świąteczny koszyczek Babci TeddyWielkanoc już niebawem, więc nadszedł czas na przygotowanie koszyczka wielkanocnego, czyli popularnej święconki. Gdy tylko moje wnuki usłyszały, o szykowaniu koszyczka, zaczęły znosić mi zabawki, ukochanego misia, ulubioną lalkę, jajko [...]

Magazyn dla Dorosłych i Dzieci w Irlandii Północnej – zapraszamy do lektury!

Życie jest piękne!

Interlinia+- AWielkość czcionki+- Wydrukuj artykuł
Życie jest piękne!

Szymon Machowski w Polsce był nauczycielem plastyki, między innymi przygotowywał młodzież do egzaminów na Akademię Sztuk Pięknych, na którą dostają się tylko nieliczni. Posiada licencjat Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Belfaście niedługo odbędzie się wystawa jego fotografii, która jest częścią dużego festiwalu. Ten bardzo rezolutny, pozytywny i sympatyczny mężczyzna obecnie mieszka w hostelu dla bezdomnych Rosemount House…

Nasz Express: Jak to się stało, że stałeś się bezdomnym?

AAA SzymonSzymon Machowski: Około dwa lata temu w moim życiu osobistym zdarzyła się nieprzyjemna sytuacja związana z rozstaniem z bliską osobą, w tym samym czasie ze względu na pracę na nocną zmianę w chłodni miałem problemy ze snem, co wpłynęło na moje zdrowie i codzienne funkcjonowanie. W przeszłości miałem problem z uzależnieniem od alkoholu i w tej trudnej sytuacji miałem nawrót choroby. Także w tym samym momencie mojego życia miałem problem z mieszkaniem. Niestety wcześniej popełniłem błąd i nie podpisałem umowy o najem. To jest też przestrogą dla innych, że trzeba zawsze podpisywać umowę, nawet jeśli wynajmujemy od znajomych, bo różne sytuacje są w życiu i niechcący można skończyć na ulicy z dnia na dzień, tak jak stało się ze mną.

NE: Jak trafiłeś do miejsca, w którym teraz mieszkasz?

SM: Na początku musiałem spać w doraźnej noclegowni. Ale szybko moi dobrzy znajomi pomogli mi dostać się do hostelu Resemount House, w którym mieszkam już ponad rok i który pomaga mi wrócić do zewnętrznego życia. Dzięki programowi wsparcia dla bezdomnych zrobiłem kilka kursów, między innymi na uprawnienia budowlane, na pierwszą pomoc w zapobieganiu samobójstwom, w styczniu będę robił kurs na ratownika, dzięki czemu będę mógł pracować na basenie. Moją pierwszą w życiu pracą była właśnie praca na basenie i chciałbym do tego wrócić.

NE: Jak wygląda ten program pomocy, poza tym, że można zrobić tam różnego rodzaju kursy?

SM: Program oparty jest o piramidzie Maslow’a. Podstawową ludzką potrzebą jest oczywiście dach nad głową, jedzenie i ubranie. To jest pierwsza rzecz, którą zapewnia hostel Rosemount House. Komuś, kto znalazł się w trudnej sytuacji i z dnia na dzień wylądował na ulicy ciężko jest samemu zadbać o te pierwotne potrzeby, dlatego tak ważne jest szukanie pomocy. Ja bardzo źle przeżyłem psychicznie ten moment stania się bezdomnym, to jest zawsze ogromny cios dla każdego człowieka. Dlatego tak ważne jest to, co robi ten hostel. Następnie program hostelu oferuje różnego rodzaju spotkania grupowe i indywidualne. W poniedziałki są to mitingi dla osób uzależnionych, we wtorek jest zebranie z menadżerem na temat potrzeb człowieka. W czwartki są mitingi dla rezydentów dotyczące bieżących spraw, a w sobotę mamy taką sesję terapeutyczną, podczas której rozmawiamy o naszych emocjach, uczuciach i planach. Mamy też dostęp do counsellora czyli terapeuty. Oprócz tego każdy rezydent ma swojego key worker’a czyli osobę prowadzącą, z którą współpracuje indywidualnie, a który pomaga zrealizować plany na przyszłość.

Titanic 8NE: Na górze piramidy czyli wśród tych potrzeb mniej podstawowych, ale wciąż bardzo ważnych, są zainteresowania i samorozwój, czy tutaj też program hostelu pomaga swoim rezydentom?

SM: Tak. W mojej sytuacji bardzo ważne jest rozwijanie swoich zainteresowań, na przykład uczę się grać na gitarze i rozwijam się w fotografii. Często też odwiedzam Ulster Museum i galerie sztuki, do których można wejść za darmo.

NE: Czy stąd właśnie wziął się pomysł na wystawę?

SM: Mieszkając w hostelu zacząłem robić zdjęcia na ulicach Belfastu. Były to raczej zdjęcia do tak zwanej szuflady. Kiedy dowiedziałem się, że Cormac (pracownik Westcourt Centre, organizacji pomagającej uświadamiać ludzi czym jest bezdomność) organizuje wystawę, pokazałem mu swoje zdjęcia i okazało się, że będą idealne do obranego tematu. I w ten sposób moje zdjęcia będą opozycyjną wizją bezdomności do zdjęć, które pojawią się po drugiej stronie galerii i będą przedstawiały bezdomnych na ulicach Belfastu. Cała wystawa, w połączeniu z panelem dyskusyjnym na temat bezdomności jest częścią Homelessness Awareness Week czyli Tygodnia Świadomości na temat Bezdomności 2017.

Lady in whiteNE: Poza wystawą, jakie masz plany na przyszłość?

SM: Planuję wrócić do pracy jako ratownik na basenie, zaraz po kursie, który ukończę. Ma mi w tym pomóc mój key worker. Potem jeszcze będę mógł zostać jakiś czas w hostelu i jak stanę na nogi to wtedy znajdę mieszkanie i zacznę samodzielne życie. Staram się nie planować na razie zbyt wiele i cieszyć się każdym dniem, tak aby dobrze dzień wykorzystać. W życiu mamy lepsze i gorsze chwile, górki i dołki, ale zawsze jakoś to jest, ze wszystkiego można wyjść. Jak śpiewa Myslovitz w piosence Acidland – nie wolno się poddawać i trzeba czerpać z tego, co mamy. Życie jest piękne!

Rozmawiała: Andrea Dymus

***

„Wystawa jest częścią Homelessness Awareness Week 2017 i jej założeniem jest porównanie i skonfrontowanie zdjęć ludzi, którzy są na różnym etapie wychodzenia z bezdomności. Po jednej stronie galerii będzie można obejrzeć fotografie ludzi, którzy śpią na ulicy, po drugiej stronie będą zdjęcia Belfastu i nie tylko wykonane przez osobę, która ten etap przeszła i jest na dobrej drodze do wyjścia z bezdomności. Chcemy, aby wystawa pokazała osiągnięcia organizacji Supporting People, która finansuje hostele dla bezdomnych i noclegownie w Belfaście, ponieważ ze względu na obecną sytuację polityczną program dla bezdomnych i istnienie tych placówek jest zagrożone. Uważamy, że jeśli nasze dotacje zostaną wycofane, ludzie którzy znaleźli się na ulicy, nie będą mieli szansy na wyjście z bezdomności.”

„Westcourt Centre jest organizacją zajmującą się włączaniem do społeczeństwa osób wykluczonych. Od 2008 roku organizacja ta działa organizując różne projekty, które mają pomóc osobom wykluczonym, w tym przypadku bezdomnym, na poziomie lokalnym, narodowym i międzynarodowym. Co roku ta organizacja bierze udział w festiwalu Homelessness Awareness Week, by za pomocą wystaw fotograficznych zwrócić uwagę na problem bezdomności w Irlandii Północnej. W tym roku wystawa dotyczy dwóch placówek: Morning Star Hostel, który znajduje się w centrum Belfastu oraz Rosemount House Hostel na Antrim Road. Różnica między tymi hostelami dla bezdomnych jest taka, że w Morning Star przebywają mężczyźni na krótki okres czasu, podczas gdy w Rosemount House oferuje dwuletni program wychodzenia z bezdomności, który obejmuje program wsparcia dla uzależnionych od alkoholu czy innych substancji.”

Cormac McArt
Koordynator Projektów
Westcourt Centre
www.westcourtcentre.org

***

Homelessness Awareness Week 2017 czyli Tydzień Świadomości na temat Bezdomności to coroczny festiwal, którego celem jest edukowanie na temat bezdomności oraz informowanie o zjawisku jakim ona jest. Festiwal odbywa się w całej Irlandii Północnej.

Więcej: www.facebook.com/HAWsome17

***

Piramida Maslowa

Według amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa istnieje pięć rodzajów potrzeb (fizjologiczne, bezpieczeństwa, przynależności i miłości, uznania oraz samorealizacji), spośród których każda ma swoją hierarchię. Realizacja potrzeby z każdego kolejnego poziomu hierarchii (piętra piramidy) jest możliwa dopiero po zaspokojeniu potrzeb z poziomu niższego. Ponadto jeśli zagrożona jest któraś z silniejszych potrzeb, człowiek będzie starał się walczyć o jej zaspokojenie. Jeśli natomiast tracimy którąś z potrzeb niższych, nie zależy nam już tak na zaspokojeniu wyższych np. gdy głodujemy uznanie innych nie jest dla nas istotne.

Wystawa pt. Still Somebody odbędzie się w dniach 27 listopada – 9 grudnia
w galerii ArtCetera Studio, 43 Rosemary St, Belfast BT1. Zapraszamy!

0 komentarzy

Brak komentarzy Artykuł nie był jeszcze komentowany

Dodaj komentarz

Jako pierwszy Dodaj komentarz !

Only registered users can comment.

Inne_Czytelnia

Polski grammar pod lupą!

Polski grammar pod lupą!   0

„Luknij przez ten łindoł czy mój kar stoi na stricie.” Takie językowe wariacje i dowcipy układano kiedyś o Polakach mieszkających w Chicago. W dzisiejszych czasach emigracja zmieniła nieco swoje oblicze, [...]

Panel użytkownika

Banner

Aktualne wydanie Naszego Expressu

Zapisz się do naszego newslettera!

Banner
Banner
Banner
Banner

Znajdź nas na Facebook’u

error: Zawartość strony jest chroniona!